Jawa 660 Sportard/Adenium (2020)

Vlastník hrnous
Vloženo 13.9.2015
Aktualizováno 29.3.2018

Vloženo: 27.11.2017, Uskutečněno: 27.11.2017, Zhlédnuto: 17x

V pátek mi Milan dovezl svoji motorku na experiment s elektroinstalací.
Je to snad nejpátkovější motorka, jakou kdy vyrobili. Bylo na ní tolik problémů, až člověk chvilakam žasne, nicméně to se stává. Celý problém Milanovy elektroinstalace byl v tom, že v momentě, kdy měl domluvenou fabrickou výměnu svazku za druhou verzi, vyráběnou přímo ve fabrice dle mých instrukcí, vyrazil na motorce někde na dovolenou a celá jízda se po pár kilometrech ukončila bouračkou. Z motorky lítaly díly a pak stála dlouho čekajíc na vyjádření pojišťoven a spol. Takže záruku a nárok na bezplatný svazek prošvihnul. To hlavně pro informaci, a pro rýpaly, kteří tvrdí, že to fabrika řešit nechtěla - osobně sem tam tu výměnu nového svazku v době, kdy motorka jezdila zařizoval. Nicéně fabrika je byrokratický šimel a některé věci jsou tam prostě neprůchozí.

Ale zpět k motorce. Prvně jsem si říkal, že tu jednu část nezveřejním, ale nakonec jsem se rozhodl pro opak - z výstražných důvodů!
KDYŽ UŽ NĚKAM VEZETE MOTORKU NA VOZÍKU, TAK JI POŘÁDNĚ PŘIKURTUJTE!!!
Já osobně, když uvazuju motorku, tak jednou kurtnou přes spodní brýle do úhlopříčky vozíku, na horní brýle další kurtnu. Poté pokračuju kurtnou přes sedlo a úchyty spolujezdce, další kurtnu přes samotné sedlo a bůhví kde ještě dál. To všechno dotahuju tak, že je evidentní propružení obou tlumičů a motorka nemá šanci se pohnout.
Milan totižý motorku připevnil jenom jednou kurtnou přes sedlo, a to ještq tak kosmeticky a zbytek gumicukama - což muselo mít jenom jeden efekt - při průjezdu retardérem mu motorka na vozíku spadnula, rozflákal chladič, kryty, doškrábal tlumiče a bůhví co ještě. No nic pěkného!

Po tom co dojel sem, motorka spadnula podruhé..

Nicméně zpátky k elektroinstalaci - nejrozumnějším řešením se jeví tato úprava:

Použije se 500W dvojitý regfulátor od VAPE - důvody jsem popisoval v jiných denících.
Elektroinstalace se rozdělí na dva okruhy - nabíjecí přímo k akumulátoru / stávající má 4 ztrátové spoje / a provozního napětí pro zbytek elektroinstalace
Odstraní respektive vymění se spojení mezí spinací skříňkou a svazkem, kde jsou velké úbytky
Vytvoří se nová reléová logika, která bude spínat důležité a hlídané okruhy řídící jednotky a periferií přímo na akumulátorový první okruh regulátoru - tím se zajistí nejmenší ztráty mezi zdrojem napětí a jednotkou, které se lecco nelíbí.
Potom ještě malý tuning v přelisování lisiovacích spojek větvících míst různě v elektroinstalaci.
To je prosté minimum pro to, aby motorka měšla šanci spolehlivě fungovat - tedy alespoň tak, co dovolí stav akumulátoru a náladovost řídící jednotky.
Protože Milan parkuje motorku v zmrzlé garáži, musí počítat se samovolným vybíjením adekvátní času a teplotě - imobilizér a další veteš připojím až do míst, které se spíjaní později, takže nic nebude vycucávat amululátor v době, kdy nění otočeno klíčkem - teda až na příčný proud regulátoru, ale to je v jednotkách mA.

Tak uvidíme, zázraky neslibuju, ale udělám to nejlepší, co pujde s ohledem na startování.

Mám pak v hlavě echt gold variantu, jakou budu dělat v zimě pro pár majitelů vintage, ale to zatím není Milanův případ. Zde se bude měnit pojistková skříňka, veškeré kabely přijdou rozstříhat a pokrát na přesný rozměr, všechno zaparkovat do speciálních trubek se spojkama a udělat z toho něco, za co se majitel Vintage, kde je celý svazek dost na očích, nebude muset stydět.

milan1963 (272) napsal 25.11.2018 v 14:02

Sezona 2018 je za námi. A moje Adenium startuje napoprvé, svítí, troubí, prostě je ve 100 % kondici. Elektrika je

ghrohe (3) napsal 27.11.2017 v 17:24

Ať se to podaří a prolomí smůla,která se ho drží jak veš

milan1963 (272) napsal 27.11.2017 v 16:04

Chladič je jiný, o té vidlici jsem ani nevěděl. Rozleštíme - ale to je kosmetika. Nic, s čím bych si neporadil. Hlavní je ELEKTRIKA - a já věřím, že bude stoprocentní .

Shark660 (8) napsal 27.11.2017 v 14:16

Fíha... Tak přeji, ať se dílo podaří

Olísko (4) napsal 27.11.2017 v 12:37

Tak ať mu to pořádně zadrátuješ.Ať už je klid.

• Setkání majitelů 2018

Tento víkend proběhlo už tradiční setkání majitelů motocyklů Jawa 650/660. Podle mých počtů zde bylo 49 motorek a 57 lidí, což je aktuální rekord. Akce byla celkem úspěšná, jediná vada na kráse bylo sobotní počasí, kdy a

Typ: Reportáž
    Vloženo: 20.05.2018
    Uskutečněno: 20.05.2018
  • Olej

Pomalu se blíží sezóna a většina lidi zvažuje zdalipak měnit olej. Existují však ti, kteří olej úmyslně přejíždí s tím, že si na jeho výměnu netroufají, či ti, kteří zase motorku nechtějí vést do motoservisu, aby jim onu

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 02.04.2018
    Uskutečněno: 02.04.2018
  • Děs číslo 158 ze 160

Dneska jedna malá přehlídka děsu běsu. Motorka už při předání výrobcem nestartovala bez pomoci startovacích kabelů z auta. Kousek tuším 158 ze 160. Na první pohled to vypadá, jako přebastlený nějaký starý svazek ze Sport

Typ: Odborný servis
    Vloženo: 29.03.2018