Yamaha XVS 1100 DragStar (2000)

Vlastník CAmbalo
Vloženo 12.8.2015
Aktualizováno 10.5.2017

Jeden z posledných klasických vzduchom chladených véčkových cruiserov.

První dojmy - Motorka mi hneď padla do rúk, o inom stroji som nikdy ani nerozmýšľal, presne tento bol mojím vysnívaným. prvé dojmy boli fantastické ale s poriadnou dávkou rešpektu, keďže som už dávno nejazdil.

Motorku bych doporučil pro - Všetkým, ktorím vyhovuje tento štýl starej školy, a páčia sa im naozajstné motorky

Doplňky na motorce - Vymenené svetlo, ktoré ale moc po tme nesvieti:), alebo teda svieti len nie tam kde má:(
prepákovanie, otvorené výfuky, doplnky od rizomy - airbox, páčky, brašny, prerobený zadný blatník so svetlami, nižšie sedlo.

Vždy som chcel takúto motorku a o inej som na začiatku ani neuvažoval a ani nepripadala v úvahu. Klasický cruiser čo ešte stále vypadá ako zo starej školy, plno chrómu, nadčasové tvary a nadpriemerná spoľahlivosť - a takmer bezúdržbový stroj, ak sa to takto dá nazvať.
Výkon Dragstarika nie je nijako ohromný a niekoho možno ani nepresvedčí, ale je úplne postačujúci na využívanie motorky, to isté platí aj o brzdách.
Jazda na Dragstate by mala byť pohodová a sedia mu hlavne kvalitné cesty a dlhé tiahle zatáčky. Na serpentíny na horských priechodoch to fakt nie je. Jednak človek radí ako blázon hore dole a snaží sa nájsť ten správny stupeň ktorý zaradiť, a do rýchlych náklonov a preklápania sa mu takisto nechce a treba ho nútiť. Nie že by sa takto jazdiť nedalo, ale nie je to taká zábava ako na ľahkých obratných streetoch. A človeka nie vždy uspokojí len kľudná kochacia jazda a sem-tam chce za to aj zaťahať, čo sa samozrejme dá a zrýchlenie je naozaj krásne a ten zvuk - na hranici orgazmu.
K pohodliu - keďže mám vymenené sedlo, ktoré fakto dobre vyzerá, cítim sa na ňom ako keby som sedel kúsok nad cestou a na kratšie cesty je aj celkom pohodlné - ale keď si chce dať človek nejakú dlhšiu turistiku - tak začne problém - niekde po 300 - 350 km sa začne ozývať prdel - a to doslova s pocitom ako keby ste znášali pštrosie vajcia. Človek to zvládne, lebo nie je nič krajšie ako jazda na motorke po krásnom, vzdialenom a neznámom prostredí, ale... Spolujazdkyňa je na tom ešte o poznanie horšie - kde toto všetko začína platiť tak po 50 km. Možno toto všetko vyrieši pôvodné sedlo - ale zas čo človek neurobí pre krásu svojho stroja:) určite by pomohlo plexi, opierky a gelové sedačky - ale to by úplne zmenilo dragstara - a už by to bolo o niečom inom.
So spotrebou sme niekde na úrovni 5 litríkov, dá sa aj za 4,2 - lenže to je jazda mopedu, a to si človek môže kúpiť moped, kde bude spotreba nižšia, a na druhej strane za viac ako 5,5 sa ani nedá, to by zas musel človek jazdiť ako na superšporte a na to si zas môže rovno kúpiť superšport.
Čo sa týka servisu - v podstate ne stroj bezúdržbový - avšak potrebuje údržbu v zmysle pravidelných výmien náplní, občasného vyčistenia vzduchového filtra, výmena sviečok. Časom určite príde, tak ako u mňa v roku 2015 na rad štartér, čo sa riešilo repasom - vyšlo to na nejakých 120 Eur. Naposledy som menil zadnú gumu a brzdové platničky, čo je tiež spotrebný materiál, takže nie je čo riešiť. Spoľahlivý stoj.
Nedá mi však nenapísať aké problémy som si spôsobil - z časti vlastným pričinením, z časti nedotiahnutej prestavby predošlým majiteľom. Pri príprave stroja na sezónu 2016 prebehla výmena náplní, sviečok, brzdovej kvapaliny - odstránili sa silikóny, ktorými sa predošlý majiteľ pokúšal utesniť vypúšťací šrób oleja a brzdovú nádobku - to by naozaj každého nenapadlo. Stačilo na to originál tesnenie a medená podložka. Vymenil som vzduchový filter nefilter, ktorý takisto pochádzal od predchádzajúceho majiteľa - síce tam bol, ale bol deravý, špinavý a nič nefiltroval - lebo bol mimo nasávania vzduchu. Nahradil som ho penovým filtrom s olejom Simota, a na vyčistenie palivovej sústavy som použil Motul čistič do benzínu. Motorku som odstavil na zimný spánok a bol spokojný. Na jar dobitie baterky, odkalenie karburátorov a vyrazíme:), lenže sme nevyrazili - motorka sa začala dusiť, zdochýňať - pri pridaní plynu sa zachlastala - a bol problém, akurát keď už bolo treba začať jazdiť. Takže poďme do servisu (alebo teda nechajme sa odviezť, našťasie chalani z KMN - Motokomplex 4x4 s tým nemajú problém). Nasledovalo ultrazvukové vyčistenie karburátorov - nakoľko bordel čo čistiť rozpustil sa usadil na nich. Po vyčistení sa však problém moc nezmenil - a to je tá chyba pôvodného majiteľa, ktorý vymenil výfuk a airbox. Pokiaľ boli karburátory zasrané všetko fungovalo, ako náhle sa prečistili - nezvládali pripraviť dobrú zmes - takže ma čakalo nastavenie karburátorov a úprava vzduchového filtra, čím sa to všetko vyriešilo. Hold keď niekto prestavá výfuk z motora a nasávanie vzduchu do neho a nevyrieši to komplexne aj s ladením karburátorov - tak to považujem za nedotiahnutú prestavbu - čo som si už musel vyriešiť sám. Podarilo sa a motorečka šlape ako japonské hodinky - a dovolenka v chorvátku a 3200 km neboli najmenším problémom.

A teraz čo sa týka cestovania - sám zvládam aj dlhšiu cestu k moru, ktorá začína byť po viac ako 400 km sprevádzaná pôrodnými bolesťami, ale moto ide v pohode. Keby som však ukecal manželku aby tam išla so mnou, tak ma ešte pred Bratislavou utlčie prilbou na smrť. Takže chvala bohu že nechcela ísť, ináč by som už bol po smrti:)) A zbaliť sa na týždeň do mojich kožených brašien spolu s nejakou výbavou na opravy (ktorú som nepotreboval) a nepremokmi je fakt umenie, dá sa to ale zas keby chcela ísť manželka so mnou nastal by problém - kde by sme dali jej lodičky a večerné šaty:((
Takže kvôli cestám s manželkou, pohodlnému zbaleniu sa na týždeň dovolenky a presuny po cestách plných 180 stupňových zatačiek - rozmýšľam (už som rozhodnutý a príde to 6/2017) o výmene moto - za nejaké cestovné enduro - a vyhráva to Suzuki V-strom 1000 - modelový rok 2017, spoľahlivá technika, dostupnosť servisu a príjemná cena (viac aj tak nemám). Takže sa už pomaly pripravujem a Dragstar buď pôjde k inému spokojnému majiteľovi, alebo keď sa nepodarí dohodnúť s nikým na rozumnej cene - zostane ešte u mňa ako druhá motorka. Čo však v dnešnej uponáhľanej dobe je trochu zbytočné - lebo na dvoch motorkách sa naraz jazdiť nedá - ale zas je pekné sem tam si výjsť a zajazdiť na Drakovi:))
10.5.2017
Takže Drak išiel do rúk nového majiteľa a verím v jeho spokojnosť, vedel tiež presne aký stroj chce. Týmto mu prajem veľa šťastných kilometrov a kolesami len nadol:)
A my čakáme prírastok 22.5.2017 v podobe Suzuki V-Stromu 1000:)) a nemôžme sa dočkať. Prvý deň bez motorky a už je mi za Drakom smutno a na novú ešte dlhých 12 dní čakania.

CAmbalo
CAmbalo napsal 22.03.17 v 19:17

Takisto si nesťažujem. Chcel som podať môj pohľad na Draka a pravdou je že túto motorku milujem, akurát manželkin zadok chce trochu viac pohodlíčka na dovolenky.

Pe3k
Pe3k napsal 22.03.17 v 17:10 10b.

Pěkný stroj teď máš. Takovou černochromovanou klasiku. To je janých 10bodů.
Taky jsem uvažoval o něčem cestovnějším. Ale člověk míní a život mění Ale stěžovat si rozhodně nechci.

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 16.03.17 v 16:11 10b.

Za pštrosí vejce...Díky! 😂 Hodně šťastných km na chrbtu V Bouře 1000!

DanXV
DanXV napsal 12.06.16 v 21:19 10b.

Moc pěkná, ať dělá jenom radost

LUMEX
LUMEX napsal 15.09.15 v 19:35 10b.

taky moc pěkná přejí mnoho km