Kawasaki W 800 (2015)

Vlastník Banjoplayer
Vloženo 6.6.2015
Aktualizováno 31.7.2016

W800 je vzhledem retro, motor je ale se vstřikováním, barvou mé provedení trochu připomíná starou dobrou Jawu, pro nezávodní pohodové ježdění.

První dojmy - Ovladatelná, reaguje na podněty řidiče. Poměrně dobře se na ní jede i po horších cestách. Vemi pozitivní první dojem mám z precizně fungujícího řazení. Motor bych přirovnal k "turbo-dieselu".Tedy pomaloběžný, i když ne líný; zvuk "nenápadný". Zásadní dojmy: pohoda, solidnost zpracování, ovladatelnost, fajn sedačka, za mne krásná motorka.

Motorku bych doporučil pro - Motorka je myslím pro pohodové, závodění NEchtivé, spíše romanticky zaměřené řidiče se vztahem k hezkým věcem. Přesto W800 používá i moderní prvky, jako jsou například vstřiky a vyhoví současným normám na hluk i emise.

Doplňky na motorce - 12 V zásuvka v prostoru pod sedlem.
Prodloužení zrcátek ( patičky)

Nosič: zvolil jsem dražší variantu od firmy Hepco and Becker ( německá firma), který se mi více líbil a i dodací lhůta je násobně kratší.

W800 mne oslovila: svým "životním stylem", vzhledem, charakterem motoru a jeho výkonem.

K první garanční prohlídce (1000 Km) jsem se propracoval po 4 dnech.
Zajíždění, provoz především mezi 3 a 4 tis. otáček, což odpovídá na 5-ku cca 80 - 120 Km/h. Po 800 KM jsem trochu zrychlil až něco přes 5 tisíc ot., což už se šinete krajem kolem 150. To už není příjemná cestovní rýchlost, ale jet se dá. Rezerva by stále ještě byla, ale už to k W asi úplně nepasuje ( přesto to láká alespoň chvilinku zkusit).

Postřehy:
Řešil jsem zatím prodloužení zrcátek. Po troše úvah jsem koupil prodloužení -patičky (koupeno u fy: Yacomi, 10 závit, stoupání 1.25, oba pravé). Bez nich se mi nepodařilo zrcátka uspokojivě nastavit. 3/4 plochy zrcátka vždy zabírala má bunda a přehled o dění bokem a za mnou téměř nula. Proto jsem to řešil. S patičkama je to lepší, vidím kolem i za mnou. Bohužel si nejsem jist tím, že motorka esteticky neutrpěla. Je to lehce vratný zásah a až narazím na lepší řešení, asi ten "moderní nástavec" vyhodim, ale zatím alespoň vidím.

V 1000 jsem asolvoval první garančku, spojeno s výměnou oleje a ol. filtru. Současně bylo velmi poctivě konrtolováno dotažení některých matic, drátů v kolech, napnutí řetězu, těsnost prachovek. Doštelována byla i vůle plynu. Zásadnější závady nebyly.

Dle návodu na 1600 km končí zajíždění, ale od 1000 km jsem jezdil v podstatě normálně. 6 tis otáček jsem zatím výrazněji, nebo dlouhodobě nepřektočil Již při 5,5 tis. ot. se W-čko rozjede ku 160 a to byl již docela fofr a solidní odpor větru ve vzpřímené pozici jezdce, vhodné trochu nalehnout na řidítka :0), tedy ruka na plynu záhy povolila. Pohodlná, fajnová rychlost je mezi 80 a 130. Podřazování pro předjíždění v běžných případech, a tedy honění motoru do otáček, v celku není potřebné, neb motor předjetí pobírá i na 5-ku a rozjezdová reakce je krátká. V některých situacích klidně motor běží i kolem 2 tis ot a v pohodě jede. W-čko není potřeba za každou cenu honit a ani často řadit.

Z počátku mi trochu chyběl ukazatele zařazené rychlosti. (Do displeje by se to jedno číslo jistě fajnově vešlo) Především právě 5-ka mi dělala problém, často jsem měl chuť tam šoupnout ještě 6-ku a opět motor honit jen kolem 4 tisíc ot, ale bohužel ta 6-ka už v převodovce již není. Chybí jistota, že již jedu na nejrychlejší zařaditelnou rychlost. Přídavná "kostička" nabízeného příslušenství by to asi vyřešila, ale jistojistě se k W-čku myslím nehodí. Pomůže otáčkoměr (100 km/h odpovídá 3,5 tis otáček a víte, že tam je 5-ka), nicméně někdy přesto tu 6-ku prostě "pro jistotu" zkusim. Postupně s najetými km a získanými zkušenostmi to přestal být problém.

Provozem (za deště) jsem přišel na menší neduhy. 1) zadní blatník (směrem k motoru) je katší a v tomto místě kolo nahází na zadní stranu motoru něco bordelu. Ona tam je taková "miniplošinka" a na ní se hromadí hlína a kamínky, za vedra pak i poměklej asfalt. Navíc to lítá částečně i na řetěz. 2) věc podobná, zadní kolo permanentně hází vodu z kaluží na vejfuky. Nijak to sice nevatí, jen je fakt co leštit.
Další řekněme neduhou je hodně měkký klíček! Pozor tedy pokud odemykáte sedlo, nepoužívejte v žádném případě sílu k odemknutí - klíček překroutíte. Sedlo je potřeba nejprve stlačit (jakoby zatížit) v místě západek, a pak lehoučce odemknete. Pokud budete za klíček brát, tak ho nakroutíte a nepůjde pak otočit v zapalování. Odemykání sedla nedělá problém, pokud pod sedlo nedáváte nic navíc oproti výbavě výrobce, ale pokud již vtěsnáte např. lékárničku a vestu, sedlo se napruží, západky se více aktivují a bez přitížení sedla neodemknete.
Ještě poznámku k brzdám, které jsem četl jsou předmětem diskusí u W-čka: chce to předvídat, bezpečně "zaflekovat" asi není úplně snadné, především pokud za sebou ještě máte spolujezdce a motorka je rozjetá. Tedy zde "trochu předvídavosti" :0) při řízení bych doporučil. Na druhou stranu "furt to krásně brzdí" pokud vzpomenu na Jawu pouze s bubnama. :0) Jedete-li pohodovku a nehodláte-li zrovna zastavit, je 70% provou schopen pobrzdit motor.
Přidal jsem na pružinách zadního pérování - mám 90 kg a pozice tlumičů na 3 je myslím optimum, a pro dva jezdce, to chce ale myslim ještě víc přidat - klidně až na maximu!
Palivo: rezerva se rozzáří tak mezi najetými 220 až 240 km. Doporučil bych tankovat standardní 95 benzin, žádné 100. Spotřeba v rozsahu 4 - 5 l, dle jízdy, průměr 4,8.
Olej motor zásadně myslím nežere, přesto občas dolejvám, odhaduji cca 1/2 l na 6 tis. km
Vibrace: "občas diskutované téma". Motor za mne vibrace rozhodně má, především v rozmezí 3 - 4 tis otáček. Je to dáno koncepcí motoru a považuji to za normální pro W-čko. Nehledal jsem žádné "sofistikované" řešení. Za nejjednodušší považuji toto rozmezí otáček rychle překonat. I ty vibrace ale nestojí za to o nich popsat mnoho stránek.

Malé shrnutí: Tato motorka mi svým stylem sedí, řekněme: "mám ji rád", těším se na ní, rád na ní jezdím. Odvážil bych se na ní jet "kamkoliv" i na dlouhou trasu. Pouze bych se asi vyhnul místům s nebezpečím většího nebezpečí jejího opotřebení. (Něco jako extrémnější terén, extrémně prašné cesty, i když i mimo asfalt se na ní dá docela jet)
Jasně to je o povaze jezdce a W-čko může nadchnout jen někoho. Můj dojem je fajn a čím víc mám s W-čkem najeto, nyní již ku 10 tis.km, tím více mne to baví, ona to bude asi taková moto-droga... fakt pro jezdce mé povahy, famózní motorka !

Několik rad pro nové W-čko:
1) pokud máte nové W - neuspěchejte zajíždění, protáhněte ho alespoň na 5000 km. Vyhněte se delší době pod plynem ( dálnice) i pouze 5 tis otáček na 30 km úsek s najetými třeba 2500 km je ještě brzo!
2) nepřetěžujte W v extrémně teplém počasí ( nad 25°C), pokud nemáte již najeto alespoň 5000 km
3) tankujte pouze standard 95 benzin
4) pokud zastavíte na delší dobu ( třeba závory) vypněte motor.

Hanza55
Hanza55 napsal 05.08.23 v 12:58 10b.

Mám zelenou metalízu, je taková "britská". Ale červená je moc pěkná, k nám se hodí lépe s n aší tradicí červených Jaw a číz. To prodloužení zrcátek si taky udělám! Dík za parádní popis!

segura
segura napsal 08.10.20 v 15:13 10b.

Skvělý popis

SamSidonius
SamSidonius napsal 21.05.16 v 08:44 10b.

Nádherná mašina, výstižná recenze (mám W 800 od jara, najeto cca 4000 km), opravdu návyková motorka. Tak ať slouží k maximální spokojenosti.

čzťák
čzťák napsal 26.09.15 v 17:44

Tak to je perfektní stroj, moje vysněná motorka! Ta barva nemá chybu

Concionator
Concionator napsal 23.09.15 v 00:40 10b.

Prostě pecka, na tom se musí jezdit výborně!