Logo Husaberg Husaberg

Informace o značce

První veřejné předvedení Husaberg modelu bylo v ENDURO závodu v Skillingaryd na jih od Švédska. Tomáš Gustavsson, šéf vývojář a vedoucí osobnost (doposud nepojmenované značky motocyklů) HUSABERGU jel na motocyklu k prohlídce technického stavu před samotným závodem. Tam chtěli znát název a označení motocyklu což představovalo velký problém. Už se to řešilo ale přesto nebylo stanoveno žádné konečné rozhodnutí pro pojmenování značky.
Na kontrole se pořadatelé závodu stále dokola ptali na značku motocyklu, a Gustavsson se pokoušet jim vysvětlit situaci. Úředníci nicméně odmítali nebo nebyli schopni porozumět a řekli: "buď nám dáte značku nebo nebudete moci závodit." V dané situaci a tíženi časem neměli lehké rozhodování, nakonec Thomas Gustavsson zvolal jméno "Husaberg motor AB", a takto se HUSABERG stalo oficiální značkou.

Historie značky


Únor 1988 první zkušební jízda tohoto roku se konalo představení prvního modelu vybranému počtu investorů, zástupcům vedení, a dalším VIP osobám. Probíhali tiché rozhovory a usrkávalo se šampaňské z papírových pohárků. Pozvaní úzkostlivě čekaly na zkušební jízdu vůbec první motorky Husaberg. Motorka používala plastovou láhev jako nádrž a ještě několik dalších nouzových řešení, však byla připravená se ukázat v plné kráse a to za všech okolností.
Tento první model měl ukázat investorům že práce a peníze investované do předešlého roku vývoje nebyly nadarmo. A vskutku, v první zkoušce se Husaberg předvedl silou nahánějící hrůzu. Motor přesně reagovat na každou akci škrtícího ventilu a šlapal jak hodinky. Zazněl aplaus a radostný smích, špunty šampaňského létaly vzduchem a lidé z HUSABERGU se hrdě plácali po zádech. Tomáš Gustavsson se musel ještě předvést v kroji HUSABERG ale motor již nešel znovu nastartovat. Při dalších pokusech stroj nastartovat zmizel neočekávaně smích ze všech tváří. Po nakopnutí zazní velká rána a s prototypem je konec, olejem nasycené kusy létají všude kolem a přistávají na nohách diváků. Během dalších dvou dnů byl stroj opět přiveden k životu a stačilo k tomu několik svařovacích prací a úprava startéru.

Švédsko, země motorů a rodné místo značky HUSABERG. Švédsko je země kde mají motorové sporty dlouhotrvající tradici. Je to velká země s přibližně 9ti miliony obyvatel, která nabízí tomuto sportu ideální podmínky (vzdálenosti jsou velké a cesty jsou velice různorodé). Není proto divu že tam existuje zázemí pro veškeré druhy motorizovaného závodění: terénní závod, ENDURO, testovací jízdy, extrémní jízdy, široký úsek dálnic, závody na ledu, silniční závody atd..
Automobilové závody jsou neodmyslitelně spojeny se Švédskem jako fotbal s Brazílií. Přirozeně, Husaberg představuje velkou část této tradice ale pro HUSABERG význam motorové-sporty sáhá daleko za tuto tradici.

Technická odvaha byla větší jak nutnost zpeněžit úsilí.
Cílem značky Husaberg bylo vytvořit čistokrevný závodní motocykl. Proto již tehdy bylo úplně jasné, že se Husaberg musel nevyhnutelně zamíchat do závodů a to nejen na oblastní a národní úroveň, ale také tam kde nejlepší světové značky soutěží mezi sebou (ve světě a evropských šampionátech). V úplných počátcích byla ještě naděje spíše mizivá: celá armáda velmi profesionálních a marnotratně financovaných továrních týmů proti hroznu nadšenců motocrossových závodů ze Švédské stáje.

Ale peníze nejsou pro HUSABERG nejdůležitějším palivem. Nedostatek finančních prostředků byl odškodněn kuráží a spolehlivostí technické inovace. Jelikož nebyly žádné peníze na nákup drahých jezdců (superhvězd na závodní dobové scéně), staly se piloty motocyklů značky HUSABERG, talentovaní, mladí a ctižádostiví bažanti. Seznam proslulých pilotů kormidlujících stroje Husaberg zní následovně: Joel Smets, Jimmie Eriksson, Valtr Bartolini, Kent Karlsson, Anders Eriksson, Jaroslav Katrinak, Petr Jansson... 

Jenže anni Husaberg se ve Švédsku neudržel a zamířil také na jih Evropy do Itálie. Ze Švédska zůstali jen typické modro-žluté barvy. Později Husaberg koupila rakouská společnost KTM. Husaberg pokračoval dál ve výrobě off-road modelů a pro letošní rok představil revoluční enduro novinku, ze které, dá se to alespon očekávat, budou v blízké budoucnosti jistě odvozeny i tradiční motokrosové a supermoto modely. Husaberg zastupuje pro střední Evropu společnost KTM Central East Europe se sídlem v Bratislavě

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist