Výstava "Pošta jednou stopou"

Na letní sezónu připravilo Poštovní muzeum ve Vyšším Brodě výstavu s názvem Pošta jednou stopou. Seznámí s jednostopými dopravními prostředky, které používala ke svému provozu v minulosti pošta – od trakaře přes kolo až po motocykly, skútry a elektrokola. Vernisáž výstavy proběhne v prostorách vyšebrodského kláštera před muzeem v sobotu 21. června a je k ní připraven bohatý doprovodný program zahrnující příležitostnou přepážku s dopisnicí, autogramiádu Jiřího Boudy, poštovní pohádku či ukázky umění velocipedistů. Do muzea se po roční pauze v tento den slavnostně vrací i Poštovní detektivka s popleteným poštmistrem Mňácou!

Výstava "Pošta jednou stopou"
Záměrem výstavy Pošta jednou stopou je představit různé druhy jednostopých vozidel, které byly do poštovního provozu, často zaváděny již nedlouho po jejich vynalezení. Zatímco i dnes patří jízdní kola mezi běžné poštovní dopravní prostředky, jednostopé stroje s benzínovým motorem prošly poněkud jiným vývojem. S narůstajícím počtem poštovních automobilů ve venkovských oblastech se jejich počet postupně snižoval, takže v současné době se v majetku státního podniku Česká pošta nachází pouze několik mopedů a skútrů.
Návštěvníci Poštovního muzea ve Vyšším Brodě budou mít možnost zhlédnout vysoké kolo, na němž se jen udržet bylo skutečným uměním, dále motocykly legendárních značek Laurin & Klement, Itar a Ariel, a v neposlední řadě i praktickou tříkolku JAWA "Pérák". Přehlídku jednostopých skvostů symbolicky uzavře moderní elektrokolo. Dobovou atmosféru navodí historické fotografie zachycující vystavené typy dopravních prostředků v poštovním provozu. Atraktivní součástí výstavy budou rovněž originální návrhy poštovních známek s motocyklovou tematikou od uznávaného výtvarníka Kamila Lhotáka, a také motocykl Douglas, na němž jezdil sám Mistr.
Výstava je připravena ve spolupráci s Národním technickým muzeem, Jihočeským motocyklovým muzeem a Alšovou jihočeskou galerií v Hluboké nad Vltavou.

Program slavnostního zahájení v Poštovním muzeu ve Vyšším Brodě 21. 6. 2014:

  • 9.00 - 15.00: příležitostná poštovní přepážka (v prodeji příležitostná poštovní dopisnice a pamětní list).
  • 9.00 - 12.00: autogramiáda grafika a malíře Jiřího Boudy.
  • 13.00: vernisáž výstavy, jejíž součástí bude nejen ukázková jízda velocipedistů z Podšumavanu České Budějovice a Českého klubu velocipedistů (ČKV 1880), ale i oficiální uvedení Letní poštovní detektivky 2014 ve výtvarném pojetí Jiřího Slívy.
  • 14.00: pohádkové představení nejen pro děti: Dva klíče aneb dobrá rada pana poštmistra.

Malou ukázkou je tento právě dokončený exponát z Jihočeského motocyklového musea v Českých Budějovicích, který pro výstavu připravil Petr Hošťálek. Ten s ním také poveze na závěr výstavy (5. září 2014) motocyklovou poštu z Vyššího Brodu přes České Budějovice do Prahy, na veletrh Sběratel, konaný v areálu Letňanského výstaviště.
Nenechte si rovněž ujít sraz historických motocyklů, které k výstavě ve Vyšším Brodě dorazí 26. července...

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.50
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.


TOPlist