V Benešově budou poprvé k vidění unikátní lokomotivy. Nejen ty parní

Výtopna Benešov se o třetím zářijovém víkendu stane evropským centrem nejen parních lokomotiv. Uskuteční se v něm I. ročník Festivalu (nejen) parních lokomotiv. Návštěvníci se budou moci svézt ve zvláštních vlacích, v jejichž čele se bude střídat devět parních lokomotiv a stejný počet motorových.

Parní lokomotivy z území bývalého Rakouska-Uherska a Německa se o víkendu 21. a 22. září představí nedaleko sídla někdejšího následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda d´Este (zámek Konopiště) v Benešově u Prahy. Kromě strojů, které monarcha zažil, se představí i modernější železniční vozidla.

Setkání je uspořádáno k výročí 125 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a 125 let depa Benešov. V průběhu dvoudenního setkání parních lokomotiv je plánováno množství zvláštních jízd parních a historických vlaků, přehlídka lokomotiv na točně, včetně nočního fotografování ve výtopně Benešov. Akce je pořádána v areálu historického depa parních lokomotiv, které je zároveň základnou sdružení Posázavský Pacifik.

„Zorganizovali jsme řadu historicko-železničních akcí, například v roce 2007 parní vlak s lokomotivami 498.022 a 475.179 z Prahy do Erstfeldu (Švýcarsko) ke 125. výročí Gotthardské dráhy, nebo jsme se podíleli na organizaci Wintonova vlaku. Protože nás historické vlaky baví a navázali jsme řadu zahraničních přátelství, rozhodli jsme se s kolegy připravit setkání lokomotiv, které zde ještě nebyly k vidění. A to nejen těch parních,“ říká Radek Panchartek ze společnosti Steam story agency.

Po oba víkendové dny bude možnost se svézt v mnoha zvláštních nostalgických vlacích v okolí Benešova. Na sobotní večer je připravena specialita pro fanoušky fotografie, kdy budou lokomotivy „pózovat“ fotografům. Budou mezi nimi stroje, které v České republice ještě nikdy nebyly. Jde například o maďarskou parní lokomotivu 220.194 nebo dieselový stroj „NOHAB“ také z Maďarska. Z Rakouska přijde největší rychlíková parní lokomotiva Rakouska-Uherska číslo 310.23 s přezdívkou„hrboun“.

Více informací o programu,vstupném, jízdném a jednotlivých lokomotivách, najdete na webu akce http://festivalparnichlokomotiv.cz/.

Ceny:

  • Dospělí: 150 Kč
  • Děti: 100 Kč
  • Jednotné jízdné: 200 Kč
  • Celodenní jízdné: 400 Kč
  • Parkování autem: 100 Kč

Informace o redaktorovi

TZ - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):


TOPlist