IV. Mezinárodní festival motorkářských filmů

Láka vás i v těchto dnech jízda na motorce? Tak vyražte! Nikdy to nebylo tak jednoduché. Nebude vám v tom bránit ani chladné, nebo upršené počasí. Teďmůžete křížem krážem projet celý svět, od dalekého východu, Číny, až po zámoří – Ameriku. To všechno můžete absolvovat v pohodlí kina. V Žiline, v obchodním centru Mirage se totiž od 21. do 24. listopadu koná čtvrtý Medzinárodní festival motorkářských filmů.

IV. Mezinárodní festival motorkářských filmů

Návrat ke kořenům

V Ružomberku se už odehrály tři ročníky tohoto festivalu. Zatímco co první dva proběhly v chladných „mimosezónních“ měsících, ten třetí se uskutečnil vloni v létě. Čtvrtý ročník na vás čeká opět v čase, kdy už na motorce jezdí málokdo. Konec listopadu se o moc víc hodí na sledování zážitků a emocí vyjádřených prostřednictvím kamery. Na ježdění už asi v nejbližších týdnech nebude počasí, ale v kině si to všechno vynahradíte.
V kině je to jiné! Máte doma pár poškrábaných CD s motorkářskou tématikou a přehráváte je stále dokola? Stahujete low end – low res videa z internetu? Nebo dokonce koukáte ještě na staré videokazety? Je čas na změnu! Podívat se na motorkářský film v kvalitním kině, s kvalitním ozvučením a sedět přitom v kvalitním a pohodlném křesle, to už je o něčem jiném. Vsaďte se, že vás to chytí. Dostanete se doslova do centra dění a příběh budete prožívat s hlavními hrdiny, jakoby jste byli přímo u toho. Na svoje si přijde každý. Program čtvrtého ročníku Mezinárodního festivalu motorkářských filmů se pomalu, ale o to jistěji plní. V kinosálech Ster Century Cinemas se toho odehraje skutečně dosť. Dobrodružné výpravy, ale i běžné výlety. Adrenalinu si užijete i pri záběrech ze sportovních událostí. Nebude chybět silnice, ani terén, nebo dlohé kilometry putování...
Strhující záběry vám připomenou zážitky z vašich chvil s motorkou, nebo - v lepším případě - vás inspirují a „nakopnou“ k něčemu velkému...

Filmy nejsou všechno

Kromě množství zážitků zhmotněných ve filmech vás čeká i kopec „živých“ zážitků. Na jedné straně to bude výstava motocyklů, ale o mnoho větším lákadlem jsou zajímaví hosté. Nebudou chybět dakarské hvězdy Števo Svitko a Ivan Jakeš. Přivezou s sebou i dakarský speciál, ze kterého je ještě teď cítit závan dálek a prach z Jižní Ameriky. Chybět nebudou ani zahraniční hosté, například dobře známý Nick Sanders z Velké Británie. Nick je světový rekordman. S motocyklem objel svět sedemkrát, stejné číslo si drží na kontě při přejezdech Severní a Jižní Ameriky. Dosáhnul světového rekordu vcestě kolem světa na motocyklu, kterou se mu podařilo absolvovat za 19 dní. Do povědomí motorkářů se dostal hlavně kvůli motocyklu, na ktorém cestoval. Byla to Yamaha R1, tedy sportovní motorka, považovaná za úplně nevhodný stroj na cestován a už vůbec ne na překonávání písečných dun. Nick to všechno zvládnul, a proto je známou tváří mototuristiky. Před dvěma roky přesedlal na pohodlnejší stroj, Yamahu Super Ténéré a opět projel obě Ameriky. Na Slovensku byl naposledy před dvěma roky a my jsme zvědaví, co se za ten čas změnilo a přibylo na Nickovo mapě.

Do Žiliny zavítá i Američan Alex Chacon. Tento chlapík vzal svoje úspory, starou motorku a vydal se na cestu křížem krážem Jižní a Severní Amerikou. Jeho cílem nebylo nafilmování profesionálního cestopisu, jednoduše si svojí jízdu točil pomocí několika malých kamier. Po svém návratu domov (po 503 dnech) zpracoval krátké video, které sice má od profesionálních děl daleko, al přesto obletělo celý svět. Opět se potvrdilo, že důležitý je hlavně obsah.

Video:

Na festivalu letos nebude chybět ani Edwin March z Anglie. Je důkazem toho, že ke svým velkým cestám nepotřebujete nejmodernejší motocykl ani velké sponzory. Projel víc než 20 tisíc mil a natočil spoustu „bláznivých“ videí.

Dalším z hostů je Marek Slobodník, kterému se v životě podařilo už pěkných pár husarských kousků. Navzdory technickému pokroku a motocyklové evoluci s kamarády „dobyli“ na stařičkých Pionýrech Kazachstán. To mu ale nestačilo a vloni se pokusil zdolat motocyklem Jižní Ameriku. Vybral si na to motocykl Jawa. Samozřejmě, misi zvládnul. Vzniklo mnoho zaujímavých fotografií a videí, o nich a cestě samotné přijde Marek osobně pohovořit.

NA JAKÉ FILMY SE MŮŽETE TĚŠIT?

FILMOVÝ BLOK 1 - 21.11.2013 štvrtok - 15:00

THE MIDDLE KINGDOM RIDE 1
réžia: Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Inšpirovaní filmom Wall Street z roku 1987, kde Charlie Sheen sníva o ceste motocyklom po Číne si bratia Colin a Ryan Pale po 23. rokoch plnia svoj sen. Ryan žije v Číne už desať rokov, Colin predal svoju firmu a prichádza za ním aby spolu prešli trasu, o akú sa ešte nik nepokúsil. Okolo Číny za 60 dní.
BALKAN OFFROAD TOUR
réžia: Daniel Friedel, Česká republika, 65 minút
Po predchádzajúcej cesty dažďom cez Škandináviu teraz padla voľba ísť smerom na juh a čo najmenej zmoknúť. Táto ich filmová prvotina vás prevedie celou našou cestou a ukáže vám Balkán našimi očami.
ADVENTURE MARIAZELL
réžia: Miroslav Lacko, Slovenská republika, 3 minúty
Video z prezentácie KTM 1190 Adventure, ktorá bola zorganizovaná pre východoeurópskych novinárov. Jazdilo sa v okolí známeho pútnickeho miesta Mariazell. Na záberoch je aj obed v známej alpskej reštaurácii Kalte Kuchl, ktorá je na rovnomennom horskom prechode v rakúskych Alpách.

________________________________________
FILMOVÝ BLOK 2 - 21. 11. 2013 štvrtok- 16:50

TURECKO
réžia: Martin Landl, Slovenská republika, 46 minút
Bola to druhá cesta, kde som sa hral na kameramana, ale film vznikol ako prvý. Úplná prvotina! Turecko je oblasť kultúrnych a architektonických pamiatok po množstve dávnych kráľovstiev a ríš. Je tiež pretkané množstvom dlhých šotoliniek, ideálnych pre stroje z kategórie “cestovné enduro“. Bol to prvý kontakt s naozaj inou kultúrou, iným kontinentom. Potešilo by ma, keby diváci po zhliadnutí filmu cítili takú radosť z cestovania, prírody a pamiatok, akú sme my zažívali tam, v oblastiach západnej Anatólie...

DEUS EX MACHINA
réžia Seth Brown, Maine, 15 minút
Je to muž ako každý iný v tomto meste.... a predsa iný. Noci trávi vo svojej predajni stavaním vlastného stroja. Zvára meď k oceli a logiku nahrádza humorom. Nestavia stroj pre peniaze, len pre svoje potešenie a radosť z neho. DEUS Ex Machine je príbeh o mužovi, ktorý stavia neuveriteľne krásny stroj, ale aj neuveriteľne nebezpečný.
video:


________________________________________
FILMOVÝ BLOK 3 - 21. 11. 2013 štvrtok - 18:15

BESEDA - NICK SANDERS

FASTEST MAN AROUND THE WORLD
réžia: Nick Sanders, Anglicko, 60 minút
Na jeseň roku 1996 sa Nick Sanders po prvý krát rozhodol vyrobiť jeho prvý motorkársky film o ceste okolo sveta. Našiel si troch sponzorov, IBM mu venovala ThinkPad a vytvorila web. Triumph mu požičal Daytonu 900, čo sedelo s pretekárskou povahou Nicka. Mobil Oil ako generálny partner hradil náklady spojené s cestou. Henrietta – čoskoro jeho manželka bol v tom čase tehotná, o to bol odchod na túto cestu náročnejší. Nick vtedy obišiel svet za 31 dní, prekonal rýchlostní rekor a doma bol tesne pred pôrodom.

THE MIDDLE KINGDOM RIDE 2
réžia: Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Bratia Ryan a Colin pokračujú na svojej ceste okolo Číny. V druhej epizóde vchádzajú do oblasti nazývanej Xinjiang. Prejdú najväčšou čínskou veternou elektrárňou a pri ceste ďalej sa potýkajú s dopravnými zápchami, v ktorých šoféri neraz strávia aj neuveriteľných 20 dní. Zastihuje ich piesočná búrka, technické problémy no napriek tomu pokračujú do najhlbšieho bodu Číny vo výške – 150 metrov pod hladinou mora.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 4 - 21. 11. 2013 štvrtok - 20:30

BEST BAR AMERICA
réžia: Damon Ristau, Eric W. Ristau, California, 129 minút
Toto je vôbec prvý hraný film s motocyklovou teatikou na tomto festivale. Hlavná postava filmu – Sanders, je spisovateľ a vydá sa so svojim staručkým BMW R60/2 vybaveným postranným vozíkom (sajdkou) na cestu po baroch a tavernách západu Ameriky. Cestou ho postretajú zaujímavé životné udalosti a ľudia, s ktorými prechádza ďalšie a ďalšie veselé i vážne pasáže tohto filmu. The Best Bar in America je klasický cestovateľský film modernej doby.

FILMOVÝ BLOK 5 - 22. 11. 2013 piatok - 11:00

REPRÍZA - BEST BAR IN AMERICA
réžia: Damon Ristau, Eric W. Ristau, California, 129 minút

________________________________________
FILMOVÝ BLOK 6 - 22. 11. 2013 piatok - 13:35

MAN OF LA MANCHA

réžia: David Whalen, California, 131 minúT

Dvaja muži opúšťajú svoje zamestnania v Kalifornii a vydávajú sa filmovať život do strednej Ameriky, ktorý pre miestnych nie je vôbec jednoduchý. Stretávajú množstvo chudobných a osamotených ľudí, ich osudy kontrastujú s krásou mayských území Mexika, Belize či Guatemaly. Filmári prechádzajú ohromným dobrodružstvom a taktiež neskutočne nešťastnými osudmi mnohých ľudí. Film získal mnohé ocenenia na rôznych medzinárodných festivaloch.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 7 - 22. 11. 2013 piatok - 16:00

THE MIDDLE KINGDOM RIDE 3
réžia: Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Z najhlbšieho bodu Číny pokračuje dvojica cestovateľov do hôr a tak sa za niekoľko hodín dostávajú z nadmorskej výšky – 150 metrov pod hladinou mora do snehu a mrazu vo výškach 3300 metrov. Smerom na západ po pohraničnej oblasti prechádzajú známu cestu Karakoram Highway a prichádzajú na najvyšší hraničný prechod sveta medzi Čínou a Pakistanom vo výške 5200 metrov nad motorom. Nič však nejde ľahko, Ryan má vážny pád.

SIERRA LEONE
réžia: Janos Mezo, Maďarsko, 17 minút
Redaktor maďarského motocyklového portálu Motorrevu prináša video o svojom putovaní na motocykli po Africkom štáte Sierra Leone.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 8 - 22. 11. 2013 piatok - 17:00

BESEDA - MAREK SLOBODNÍK

ČERNOBYĽ
réžia: Martin Landl, Slovenská republika, 42 minút
Surového materiálu z cesty bolo neprimerane a zbytočne veľa. Vôbec som nevedel, čo a ako robiť. Ale chcel som začať a sľúbil som, že spravím film. Netušil som, do čoho sa púšťam. Nemal som predstavu, aké je to časovo náročné. Film mal byť pôvodne hotový ešte v lete 2012... Napokon som najprv urobil Turecko, a až potom sa vrátil k tomuto projektu. Bolo to vydreté, a o to viac ma teší, že film je na svete. A o čom je? Na prelome marca a apríla sme si mysleli, že už je „dosť jar“ na to, aby sme sa vybrali západnou Ukrajinou do Prypyaťe - mesta duchov. Pre niekoho zrejme zvláštny cieľ, chápem. Ale my deviati neľutujeme ani s odstupom času. Myslím, že film jasne ukazuje prečo.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 9 - 22. 11. 2013 piatok - 18:45

BESEDA - ALEX CHACON
MOTOSYBERIA 2.0
réžia: Maciej Swinarski, Poľsko, 65 minút
Dobrodruh, neskutočný a originálny. Na tejto planéte zrejme neexistuje nik, kto by sa pokúšal o také bizarné vpády do odľahlých ruských častí ako Maciej Swinarski. Spolu s priateľmi udreli aj tento krát smerom na severovýchod. Obrovská pustatina o veľkosti Indie len s hŕstkou obyvateľov. Krajina s tisíckami medveďov a hlbokých riek je cieľom Maciejovej cesty. Cesty, o ktorú sa ešte nikto nepokúsil.
video:


________________________________________
FILMOVÝ BLOK 10 - 22. 11. 2013 piatok 20:30

RIVALI - nesúťažný blok
réžia Ron Howard, USA, 129 minút
Nejde o film s motorkárskou témou, napriek tomu sme presvedčení, že rev motorov formúl postaví chlpy na rukách aj motorkárom. Píše sa 1. august 1976. Súboj medzi jazdcami F1 o titul majstra sveta je v plnom prúde. V tento deň môže najhorúcejší ašpirant na Majstrovský titul - Niki Lauda (Daniel Brühl) potvrdiť, že je blízko k obhajobe titulu. Lauda sa rúti po 21-kilometrovom okruhu Nürburgring so svojim Ferrari rýchlosťou vyše 250 km/h k miestu zvanému Bergwerk. Práve tam jeho monopost neovládateľné zatáča doprava a naráža do plota, ktorý ho následne vymrští späť na trať. Do vraku narazí ďalší pilot. Laudov monopost horí a jazdec je uväznený v kokpite, kde teploty dosahujú viac ako 900 °C. Napriek ťažkým zraneniam sa Lauda nevzdáva svojho sna a už o pár týždňov stojí opäť na štarte.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 11 - 23. 11. 2013 sobota 10:00

OKOLO SLOVENSKA

réžia: Vladimír Mančík, Slovenská republika, 63 minút
Bratia Vladimír a Štefan Mančíkovci spolu s kamarátom Igorom Derňárom sa pokúsili o oficiálny slovenský rekord v najdlhšej jazde na skútri. Obišli celé Slovensko, najazdili 1660 kilometrov, prešli cez 374 obcí a miest. Trvalo im to 60 hodín a 2 minúty. Či to stačilo na rekord sa dozviete v tomto filme.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 12 - 23. 11. 2013 sobota 11:30

ROUND SOUTH
réžia: Cristian Kudor, Rumunsko, 27minút
Niekoľko z posledných pohodových jazdcov na svete sa snaží nájsť cestu mimo diaľnic a turistických oblastí. Hľadajú nepoškodené regióny Francúzska, Španielska a Portugalska. Štyria ľudia a štyri motocykle (väčšinou), prejdú 7200 kilometrov za 32 dní. Tento film je o pekných scenériách, dobrej nálade, pokojných chvíľach, večeroch pod hviezdami a dňoch nekončiaceho slnečného svitu.
SWEDISH STORY
réžia: Miroslav Lacko, Slovenská republika, 3minúty
Krátke video z medzinárodnej prezentácie nových modelov Husqvarna 2014,ktorá bola vo Švédsku, kam som sa dostal s pár východoeurópskymi novinármi. Točilo sa za pochodu, hlavne počas fotenia, nebol čas na nejaké zábery nahraté na kameru. Počasie bolo škaredé, miestami hnusné, ale príroda bola nádherná. Predovšetkým machom obrastené lesy sú ako z rozprávky.

VÉGE
réžia Janos Mezo, Maďarsko, 17 minút
Obľúbeným miestom motocyklového túlania tohto autora je Afrika. Na festival prichádza s druhým filmom a mapuje v ňom aj priebeh motoristickej súťaže na tomto kontinente.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 13 - 23. 11. 2013 sobota 12:45

ROUND ROMANIA
réžia: Cristian Kudor, Rumunsko, 27minút
V tomto filme sa snažíme zachytiť všetky aspekty cestovania motocyklom v Rumunsku: prírodu, ľudí, dobrodružstvo a samozrejme jazdenie. Tento štát má stále mnoho nepreskúmaných oblastí v horách, jaskyniach či neobjavené krásy drevených kostolov, vodopádov fauny a flóry. Tento film vám priblíži Rumunsko, a ak rozmýšľate o dobrodružnej ceste za málo peňazí, možno sa stane inšpiráciou.
MIDDLE KINGDOM 4
réžia Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Potom, čo sa Ryan zotavil z pádu, ktorý mal v minulej časti, pokračujú ďalej do Tibetu obklopení hrami a jazerami, vrátane jedného z najvýznamnejších svätých miest v Ázii, jazera Manasarovar. Ich konečným cieľom je základný tábor pod Mount Everestom, ale to nebude ľahké. Táboria vo výške 4000 metrov a darčekom k Ryanovim 32. narodením je zhorená spojka. Svoj osud zverujú do rúk miestneho mechanika a čelia reálnej moźnosti, že ich epická cesta by mohla predčasne skončiť.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 14 - 23. 11. 2013 sobota 13:30

MAROKO
réžia: Jaroslav Kerner, Tomáš Hajdúch, Slovenská republika, 70minút
„Uplynulo doslova len niekoľko dní odkedy sme sa vrátili z Maroka a už máme pripravenú malú video-ochutnávku.“ Takouto vetou sa Tomáš pochválil po návrate a sľuboval ucelený film. Trvalo to dva roky. Na festivale si budete môcť pozrieť jeho premiéru.
obrázok14.1
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 15 - 23. 11. 2013 sobota 14:55

TOMORROW WILL BE BETTER
Martin Příbratský, Česká republika, 71 minút
Je január 2010 a Libor Podmol prichádza do USA, kde si v legendárnom obchode od ešte nedávno najlepšieho freeride jezdca kupuje motorku. Začína boj o titul majstra sveta vo Freestyle motokrose. Tento nový atraktívny šport plný nebezpečných skokov vyvolal obrovský záujem fanúšikov a sponzorov po celom svete. Cez divoké začiatky sa český pretekár Libor Podmol postupne vypracoval medzi najlepších jazdcov na svete. Ako vôbec prvý európsky jazdec podpísal kontrakt s Rockstar energy drink. Vo svojich 26 rokoch sa pokúsi dosiahnuť na pomyselnú najvyššiu métu – stať sa Majstrom sveta. Fascinujúca cesta Libora Podmola zobrazuje svet, v ktorom sa plnia sny, napriek tomu, že niekedy odporujú zákonom gravitácie.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 16 - 23. 11. 2013 sobota 16:35

BESEDA - ED MARCH

TIBET
Anna Possberg, Nemecko, 45 minút
Manželský pár, ktorý „blúdi“ po tejto planéte krížom krážom, vyrába množstvo úžasných fotografií a videí. Film o ich ceste po Tibete bude ich slovenskou premiérou.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 17 - 23. 11. 2013 sobota 19:15

BESEDA - IVAN JAKEŠ

Ivanovým snom bol Dakar. Pokúsil oň niekoľko krát, no vždy musel pretek predčasne opustiť pre technické problémy. Po množstve nezdarných pokusov prišiel minulý rok. Ivanovi sa podarilo dôjsť do cieľa tohto najťažšieho motoristického preteku sveta na štvrtom mieste. O svojej ceste, útrapách ako aj filme „IVAN - Svet patrí tým, čo sa nepo....“ vám porozpráva počas besedy.
IVAN - Svet patrí tým čo sa nepo...
réžia: Jaroslav Jindra, Česká republika, 25minút
Dokument režiséra a kameramana Jaroslava Jindry natočený v priebehu Sahara El Chott rally 2012 v Tunisku a Rely Dakar 2013 v Južnej Amerike zavedie divákov do sveta najúspešnejšieho slovenského pretekára na Rely Dakar. Uvidíte dramatické zábery z trati i fascinujúcu juhoamerickú prírodu, nezvyčajné scény z bivaku i spontánne uvítanie fanúšikov po prílete na viedenské letisko. Dozviete sa ako sa slovenský pretekár Ivan Jakeš pripravuje na najťažšiu rely sveta a ako jeho súboj s traťou prežíva jeho rodina. Dokumentárny film „IVAN“ vás zaujme svojou absolútnou úprimnosťou a prirodzenosťou bez kašírovaných scén.

MIDDLE KINGDOM RIDE 5
réžia Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Nebezpečenstvo je zažehnané. Miestny opravár skladá spojku do pojazdného stavu a dvojica pokračuje. Problémy na seba nenechajú dlho čakať. Colin schádza mimo cesty. S poškodeným motocyklom sa pokračovať nedá. Zohnať náhradné diely na BMW v Číne je šanca približujúca sa nule. Dvojica musí čakať na náhradné diely, ktoré boli poslané z Toronta a až potom môžu pokračovať pod Mount Everes. Plány však opäť zhatí uzavretie východnej časti Tibetu na dobu neurčitú.
________________________________________
FILMOVÝ BLOK 18 - 23. 11. 2013 sobota 21:00

ROAD REPORT THE MOVIE

réžia: Chuck Akin, Las Vegas, 91 minút
Tierman vyrastal v malom mestečku, neskôr sa presťahoval a študoval film v Nevade. Po skončení štúdia začal pracovať v Los Angeles vo filmovom priemysle. Jedného dňa mal toho po práci už dosť a rozhodol sa, že musí niečo poriadne zažiť. Krátko na to kúpil a vydal sa s Mattom na cestu. Ten zas študoval ako zvukový technik a neskôr pracoval v televízii. Táto partia je rohodnutá prísť na motocykloch z Las Vegas na karneval do Rio de Janeiro. Tento sen sa im splnil!


________________________________________
FILMOVÝ BLOK 19 - 24. 11. 2013 nedeľa 10:00

THE MIDDLE KINGDOM RIDE 6
réžia: Kyle Murdoch, Virgínia, 30 minút
Uzavretie hraníc východného Tibetu núti bratov cestovať v spojení s lietadlom. Záverečnú časť ich cesty zužujú silné dažde a Colin má opäť problémy. Svoje motocykle prezúvajú už na cestné pneumatiky, na ktorých sú odhodlaní dôjsť do cieľa, ktorá videla okolo celej Číny. Pred úplným koncom navštívia Yangshan Port, čo je najväčší a najrušnejší prístav sveta.
RADIOACTIVE RIDE
réžia: Miroslav Lacko, Slovenská republika, 3minúty
Krátke video z prezentácie nových modelov KTM EXC 2014 v Kopernici pri Kremnici, ktorá bola určená pre novinárov. Väčšina z nich sú na jazdenie lamy rovnako ako ja, ale zopár jazdilo veľmi pekne. Na akcii bol aj Ivan Jakeš, takže som ho hneď využil na nejaké zábery a všetky pekné driftovačky a záverečné zábery vo vode robil on. Hudba je remix od Imagine Dragons - Radioactive, takže preto Radioactive Ride.
________________________________________
BLOK VÍŤAZNÝCH FILMOV 20 - 24. 11. 2013 nedeľa 11:00

Slávnostné vyhlásenie víťazných filmov porotou festivalu a následné premietnutie ocenených filmov

Nedáte sa na film? Máme pre vás tip!
Milujete motorky a všetko to dianie okolo? Baví vás pozerať videá a rôzne klipy? Čo tak natočiť si niečo vlastné? Zážitky z dovolenky? Priebeh tréningu, či dokument z pretekov? Ak sa vidíte v
role režiséra, scénaristu, kameramana, či najlepšie všetko dohromady, máte o dôvod viac prísť. Prvýkrát na festivale sa totiž môžeme baviť o naozaj zaujímavom školení filmovej tvorby. Ruku na srdce, kto z nás rozmýšľa už pred samotnou akciou o tom, ako bude vyzerať finálne video? Väčšinou len točíme. Veľa. Aby málo nebolo. Využívame všetky funkcie kamery, najčastejšie zoom, kazíme záber nepremysleným „švenkom“ zľava hocikam alebo z hocikam hocikam. Ale dosť tárania.
Na festivale budete môcť absolvovať kurz, ktorý veríme, že vám niečo do filmového života dá. A myslíme to vážne. Rozdelili sme ho do troch častí, každej z nich bude veliť iný človek.
RÉŽIA
Anton Šulík
Narodil sa v Žiline, vyštudoval divadelnú a rozhlasovú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Neskôr pokračoval v štúdiu na poľskej Akadémii dramatických umení Ludvíka Solského v Krakowe. Od roku 2003 režíruje pre verejnoprávnu televíziu talkshow Anjeli strážni, ma za sebou množstvo réžií divadelných hier, spolupracoval na Medzinárodnom festivale filmov v Trenčianských Tepliciach. Málo kto vie, ale s režisérskou taktovkou stojí od počiatku aj za projektom FMX v Košiciach aj v Bratislave..
Je členom poroty festivalu od jeho prvého ročníka. Pokúsi sa nám voľným spôsobom vtlačiť do hláv základy réžie. Kroky, pomocou nich dokážeme postaviť zaujímavý príbeh aj z „obyčajnej“ dovolenky tak, aby to celé nevyzeralo amatérsky a naopak, zas moc umelo.
KAMERA
Mgr.art. Julius Liebenberger ArtD.
Narodil sa 14.3.1975 v Bojniciach. V roku 2001 ukončil vysokoškolské štúdium kamaramanskej tvorby a fotografie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. V rokoch 2004 až 2009 na tejto škole absolvoval aj doktorandské štúdium. V rokoch 2006 až 2010 prednášal na Vyššej odbornej filmovej škole v Zlíne, od roku 2011 je vedúcim ateliéru Ústavu animácie a audiovízie na Fakulte multimediálnej komunikácie Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Ako kameraman pracoval na množstve reklamných spotov, videoklipov a seriálov.

Neexistuje v tejto zostave nik povolanejší, kto by nás mohol učiť prácu so svetlom, kompozíciou obrazu, ostrením či zvukom. Naučíme sa základné pojmy ako sú celok, polocelok či detail, ako ich snímať, striedať a rozmýšľať pri tom všetkom už o finálnom strihu.
TECHNIKA A STRIH
Mgr.art. Branislav Gotthardt
Narodil sa tretieho júla 1981 v Poprade. Študoval na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku, nasledovala Elektrotechnická Fakulta žilinskej univerzity v Žiline a potom Ateliér strihovej skladby, Filmová a televízna fakulta na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.
Pracoval v Žilinskej televízii ako kameraman a strihač, následne pod Ministerstvom obrany ako kameraman a strihač. Tiež v televízii TA3, kde mal na starosť strih spravodajských a publicistických žánrov.
V tejto záverečnej časti kurzu sa dozviete podstatné veci o technike, jej fungovaní, používaní. Rozoberú sa niektoré filmárske vychytávky a tiež zaujímavé možnosti, ako niektoré z nich aspoň z časti nahradiť jednoduchým trikom. Zároveň sa niečo dozvieme o strihu. O tom, ako striedať obrázky tak, aby prechod nepôsobil rušivo a celé dielo vyzeralo vyvážene a premyslene.
Ak chcete vaše videá robiť lepšie, je to príležitosť stretnúť sa s ľuďmi, ktorých tieto práce živia. Vedia, o čom točia, majú za sebou veľa veľkých projektov. Filmovať sa nenaučíte za tento jeden deň, ale nájdete svoje chyby. Ich odstránenie, posunie každého vpred.

To treba vidieť!
Tak zaujal vás niektorý z motorkárskych filmy od autorov z celého sveta, alebo sprievodný program? Neváhajte a vyrazte na sklonku novembra do Žiliny, určite sa máte na čo tešiť.

Celý program s množstvom video trailerov k filmom ako aj rezerváciu vstupeniek nájdete na stránkach www.filmfest.sk. Ak holdujete facebooku, potešte nás lajkom aj tam. Pretože vedomie, že to celé nerobíte len pre seba je zo všetkého najmotivujúcejšie. Užite si to!
21. štartujeme motory.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.


TOPlist