Akce Nežij vteřinou 2009 se vydařila

Dvě stě sedm motocyklů různých značek a kubatur se sjelo v sobotu 6. června odpoledne k jeskyni Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku na druhý ročník preventivní akce určené pro milovníky jízdy ve jedné stopě známé jako Nežij vteřinou. Policisté Územního odboru v Blansku společně s preventivně informační skupinou Policie ČR v Blansku na ní i v letošním roce varovali před následky dopravních nehod, upozorňovali je na nebezpečí, které jim na silnicích hrozí a kterému se dá mnohdy zabránit jen snížením rychlosti nebo větší ohleduplností k ostatním účastníkům silničního provozu. Policisté představili motorkářům unikátní prezentaci nazvanou Následky dopravních nehod motocyklistů na Blanensku obsahující mimo jiné i výpovědi přímých účastníků dopravních nehod dokumentující rozsah zranění a vypovídající o tom, jak dopravní nehoda na motocyklu může ovlivnit lidský život.

Akce Nežij vteřinou 2009 se vydařila
Na místě byly vystaveny také dva motocykly po haváriích, jeden z loňské nehody na silnici mezi Blanskem a Šebrovem, druhý z nehody, která se stala v roce 2007 u obce Svinošice.
Policisté také motorkáře přezkoušeli ze znalostí pravidel silničního provozu v testech zaměřených na jízdu na motocyklu. Výsledky ale nebyly zrovna povzbuzující. Někteří z příchozích ze dvanácti otázek odpovědi i osmkrát špatně.
K vidění byly také nové motocykly Policie České republiky a další technika. Motocyklisté také na místě mohli získat 2-DVD nebo brožuru Jak přežít zaměřené na bezpečnost na silnicích, jež je produktem ministerstva dopravy.

Pozvání na akci přijal mimo jiné známý mototrialista Mirek Lisý, který připravil pro motocylisty zajímavou podívanou. Kromě rad, jak například bezpečně brzdit na motocyklu, jak jej lépe ovládat při objíždění překážky, také ukázal některé ze svých unikátních kousků. Nechal například motocykl jet volně vedle sebe nebo na něm přeskakoval jednoho z diváků. Sklidil za to velký potlesk přihlížejících.


Lidé se na akci setkali také s mistrem Evropy 2008 v minibike Radkem Sokolem z Blanska.
Díky firmě Blata si zájemci mohli také na místě vyzkoušet nové motocykly Motard vyráběné touto firmou v Blansku.

Velký zájem příchozích byl o stan s prezentací a sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. Záchranáři u něj ukazovali, jak poskytovat první pomoc při nehodě motocyklisty. Jezdci na motocyklech se mnohdy stanou přímými svědky dopravní nehody kolegy motorkáře, zvláště když jedou ve skupině. Na místě nehody jsou tak okamžitě, mnohem dříve než lékaři.
Na akci přijal pozvání také primář Kliniky úrazové chirurgie Fakultní nemocnice Brno MUDr. Pavel Mach, Ph.D., který přímo na místě ukazoval různé chirurgické pomůcky a vyprávěl, s jak rozsáhlými a různorodými poraněními se již setkal na operačním sále. Dokladoval tak význam používání ochranných oděvních prvků. Ty si účastníci akce mohli přímo na místě vyzkoušet nebo prohlédnout díky spolupracujícím subjektům, které je prodávají.
Vzhledem k tomu, že se akce konala v místech, která jsou velmi významná z hlediska ochrany přírody, byli na místě i pracovníci Správy CHKO Moravský kras, kteří vysvětlovali přítomným, jak se v těchto lokalitách chovat, aby nebyly zbytečně ničeny.
Pozvání stejně jako v loňském roce přijali blanenský římsko-katolický farář Jiří Kaňa a křižanovský farář a motorkář v jedné osobě Tomáš Holcner. Zájemcům na místě posvětili jejich stroje.

Během celé akce byla pro zájemce otevřena jeskyně Výpustek, která má velmi zajímavou historii. Sloužila v minulosti například jako německá továrna, i jako protiatomový kryt v době takzvané studené války.

Na závěr se motocyklisté projeli Josefovským údolím.


Samotné akci předcházelo ještě umístění tří billboardů upozorňujících na následky dopravních nehod s mottem Rychlost nevyhrává… na příjezdu do města Blanska a u obce Svinošice. Ty sloužily zároveň i jako pozvánka na akci.
Podobná akce pořádaná policisty s názvem "V jedné stopě bezpečně" se uskuteční 11.7.2009 na letišti v Jindřichově Hradci. Více informací přineseme během příštího týdne na našem webu.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.


TOPlist