bmw_r1300gs_cartec




Odpor k LED blinkrům

Odpovědí (6)
  • 1

    16.3.2017 od syrrius

    Na Wikipedii si najdi ohmuv zákon....
    Jednoduše platí ze: U=I*R a P=U*I
    Ty víš P je 21w (nebo zjisti a dosaď)
    U je 12V
    A R potřebuješ

    První zjistíš I kdy I=P/U
    To je 1,75
    Pak vypočítáš R kdy R=U/I
    To je 6,8 ohm
    Odpor nejbližší hodnoty alespoň 20w dimenze.

    Tady máš pár za peníze přímo pro moto
    Tady za pár šušní s trochu vyšší hodnotou ale za ty peníze....

    Doplněno:

    Tak jsem tam dal tyto a FUNGUJÍ skvěle:

    http://www.abmoto.cz...um-z-21w-na-led.html

    a ÚPLNĚ STEJNĚ fungují i tyto (odkzoušeno oboje na prodejně(:

    http://www.abmoto.cz...-ohm-25watt-par.html

    DÍKY!

    22.3.2017 od Tiber88

    Díky, konečně mi to někdo tak nějak osvětlil =) a odpor, který mají ty ledky teď k tomu mam nějak řešit či ne?

    20.3.2017 od Tiber88

    Doplnit odpověď

  • 0

    15.3.2017 od juryna007

    Ahoj pokud si s tim chceš hrát, tak si pro zkoušku místo odporu připoj TRIMR cca 10kč a nalaď si rychlost blikání, pak si změř jaký máš odpor a podle toho kup odpor co bude hodnotě nejblíž.
    A kup si alespoň na výon 3W aby se ti to nehřálo.

    Já mám na morotce 100 Ohmů

    http://www.conrad.cz...e-rezistory.c0241230

    http://www.conrad.cz/potenciometr.c0241660

    Hodně štěstí

    Doplnit odpověď

  • 0

    16.3.2017 od Besacek

    Přesně - proč nekoupíš totok? https://www.aliexpr....13010608.0.0.YCID7i
    sice je tohle zrovna pro suzuki ale na yamahu určitě dělaj taky. Sám mam vpředu led vzadu žárovky a neřeším nic. Bliká jak má standardní rychlostí. Tím že někdo dá ledky v domění že třeba ušetří altíku a pak to dohoní odporama vlastně vůbec altíku neuleví a ještě si přidá na motorku topení v podobě těch odporů. Neřikám že zrovna tak jsi to myslel. Elektronické relé je elegantní funkční řešení. Ale jestli si chceš lámat hlavu s počitáním odporů :) hrdě do toho.

    Doplněno:

    Nemůžu dát relé, mam to přebastlené na alarmu se zvukem a blikáním a navíc bych musel rozmotat asi "5 m" kabeláže protahané přes celou motorku a rozebrat až k rámu... toť ten základní problém, takže odpor a je hotovo. Jinak relátka mam i na jiných bajkách - proto sem to sem ani nepsal, potřebuji prostě odpor. Ale ta hodnota...

    16.3.2017 od Tiber88

    Nemůžu dát relé, mam to přebastlené na alarmu se zvukem a blikáním a navíc bych musel rozmotat asi "5 m" kabeláže protahané přes celou motorku a rozebrat až k rámu... toť ten základní problém, takže odpor a je hotovo. Jinak relátka mam i na jiných bajkách - proto sem to sem ani nepsal, potřebuji prostě odpor. Ale ta hodnota...

    16.3.2017 od Tiber88

    Doplnit odpověď

  • 0

    19.3.2017 od Kawa75

    Psáno pro ne-elektrotechnika: Potřeba odporů je proto, že led světla mají proti klasické žárovce mnohem menší příkon, tzn. jim stačí k plnému rozsvícení mnohem menší proud. (Nicméně Led žárovka už u sebe musí mít odpor, aby došlo k omezení proudu na požadovanou hodnotu..Jinak by, žrala proud, víc a víc, až by se spálila. Takže určitý odpor vysoké hodnoty už je součástí led blinkru. - ten ale nemusíme řešit)

    Odpor se tam doplňuje proto, aby si zvýšil spotřebu proudu (tzn. příkon) blinkru jako by tam byla klasická žárovka. Tak tam musíš dodat odpor, který ten proud sežere - tzn. promění ho na teplo.

    Takže vyšroubuj původní žárovku a přečti si co je na ní napsáno. U Guzzi mám např. 12V 10W..
    A podle toho vyber odpory např. zde a to je vše...

    odpory 10W

    Doplnit odpověď

  • -1

    16.3.2017 od kilix

    načo to bastliť s odpormi, ktoré ti budú niekde hriať pod kapotou, za pár korún kúpiš elektronický prerušovač, ktorému nezáleží na záťaži. prerušovač

    Inak čo sa toho výpočtu týka, tak ja neviem no, ak tam máš pôvodne 21W žiarovky, to je cca 1.75A, čo je pri 12V - 6.85Ohm jedna žiarovka. Netuším aký majú odpor tvoje nové LEDky, ale snažil by som sa to dopasovať k tej hodnote aby ten odpor + LED bol okolo 7-10Ohm. Ja by som tam bachol 10Ohm odpor paralelne k tej LED a myslím že to bude +-dobre. Napr. tento odpor 10W 10Ohm.

    Ale vravím, ovela elegantnejšie je to spraviť pomocou prerušovača. Táto bastliareň s LEDkami a odpormi, to už môžu rovno zostať pôvodné žiarovky, aký to má význam?

    Doplněno:

    Píšu sem, abych nezakládal další vlákno k LED blinkrům a vidím, že by jsi mi mohl pomoct.
    Potřebuju poradit, jsem už fakt v koncích.

    Mám starou yamahu z 84 a dal jsem si na ní vsude ledkový žárovky. Problém se stálým svícením jsem chtěl vyřešit přes elektronické relé, tak jsem z číny objednal nějaké nastavitelné se třemi piny. Bohužel nic, tak jsem objednal další, už nenastavitelné, jen s těmi potřebnými parametry. Zas nic. Zkusil jsem i z felicie, která ma taky tří pin. Též nic. Blinkry pořád svítily a neblikaly. Tak jsem zkoušel i prohodit ty piny, kdyby to v číně třeba udělali opačně. Též nic.

    Tak si říkám, dám tam ty výkonový odpory. Původní žarovky byly 21W. Tak jsem z číny objednal 20W s 26ohm odpory, napojil je paralelně a blinkry co? Zase svítily!!!... To jsem už zratil nervy.

    Kde je problém? Mám zkusit ještě nejaké jinači parametry odporů? Mýslíš, že ten jeden chybějící Watt na tom odporu udělá tolik, že to tomu relé pořád nestačí a prostě potřebuje ještě ten jeden blbý watt, aby se rozblikal?...

    Moc díky za jakoukoliv odpověď.

    18.6.2020 od Tomascat

    jo a ešte - väčšinou tie LEDky majú odpor v rádoch stovkách Ohm, takže to proste zanedbáš a dáš tam rezistor s rovnakou hodnotou ako mala tvoja pôvodná žiarovka. Proste ak ti v tom príklade výjde, že tvoja pôvodná žiarovka mala 15Ohm, tak tam drbni 15Ohm rezistor a pôjde to.

    16.3.2017 od kilix

    ale to ja neviem čo tam máš dať. Netuším aké si tam mal pôvodné žiarovky a ani netuším aký odpor majú tvoje nové LEDky.
    Vypočítaš to ľahko, základoškolská matika to je, stačia ti na to tieto tri vzorce, fakt.
    P=U*I
    R=U/I
    U=R*I

    Z výkonu žiarovky si spočítaš prúd príklad pre 21W
    I=21W/12V = 1.75A
    z toho si spočítaš odpor žiarovky R=12V/1.75A = 6.86Ohm

    Keďže jednu máš pôvodnú, tak tú druhú (LED+rezistor) potrebuješ dostať na tých (v tomto príklade) 6.86Ohm plusminus Ohm-dva nehrá až tak rolu. Dosaď si do príkladu tvoj výkon žiarovky a máš to vypočítané za pár sekúnd.
    Viac ti neviem pomôcť.

    16.3.2017 od kilix

    Jo u těch co sem dával odkaz přímo píšou:

    - elektrický odpor 27 Ohm/5W
    - určeno pro LED blinkry a blinkry s žárovkou o výkonu méně než 21W

    16.3.2017 od Tiber88

    prepáč, dal som zlú linku na ten prerušovač, neprečítal som si poriadne, tak ešte raz tu:

    http://www.parkovaci...e-europske-auta.html

    16.3.2017 od kilix

    Doplnit odpověď

  • -1

    16.3.2017 od ZlomenyUcho

    Ty vole vymen si zarovky, nekde mas jednu mrdlou

    Doplnit odpověď


Otázka je již vyřešena.


TOPlist