ktm_rijen
Bunda Bering Sprint-R a rukavice Shoot-R: Sportovní pohodlí

Bering v našich končinách nepatří mezi ty nejprofláklejší oděvní značky, ale věřte, že tato francouzská stálice letos slaví 30 let na scéně. Honzis se s jejími produkty seznamuje od roku 2019, kdy vyzkoušel cestovní set Balistik a teď se podíváme na druhou stranu motorkářského spektra, na koženou sportovní bundu a racingové rukavice.

Kapitoly článku

Oba dva výrobky svým zaměřením spadají pod sportovní řadu Beringu nazvanou logicky Racing Division. V ní najdete vše od jednodílných kombinéz po boty a krátké rukavice. V kategorii sportovních bund najdete čtyři kousky, dva dámské a dva pánské, kde testovaná bunda Sprint-R zaujímá nejvyšší pozici. Za cenu 8.590,- dostanete sportovní bundu z hovězí kůže vybavenou vnějšími plastovými protektory a aerodynamickým hrbem. To jsou prvky, které člověka zaujmou na první pohled, na ten druhý měkkost samotné kůže a pohodlí celkově. Matná kůže je jemňounká a poddajná, vůbec z bundy nemáte pocit nějakého tvrdého závodnického brnění. Svůj podíl na tom má i rozsáhlé použití strečových panelů. Ty se vlastně táhnou po rukávu od zápěstí přes podpaží a po boku bundy zase dolů k pasu. Krom pohodlí je to i z toho důvodu, že při sportovní jízdě potřebujete dostatečnou volnost pohybu. A aby byl ten pohyb maximálně pohodlný, je bunda vybavená neoprenovým límcem a zakončením rukávů. To je dobře, protože na můj vkus je límeček trochu vyšší, ale s měkkým neoprenem krk nijak nedře. Když už jsem se rovnou vrhnul na to pohodlí, musím se zastavit u chráničů. Bering má svůj vlastní systém chráničů Protect Flex, kde jsou základem žluté chrániče Omega. Právě ty najdeme v bundě. Jsou z takové té pružné pěny, jsou poměrně tenké a i díky tomu jsou pohodlné. Má to taky svou stinnou stránku na straně bezpečnosti, což dokládá certifikace level 1, vzorně ji ale plní jak v nízkých, tak vysokých teplotách. Kdo by toužil po větší míře bezpečí, může si přikoupit další vrstvu chrániče Alpha, která se přiloží na základní chrániče, a rázem má chrániče certifikované podle levelu 2. Podobně je možné si přikoupit vkládací páteřový chránič, ty má Bering v nabídce v obou bezpečnostních úrovních. I bez nich je ale celá bunda schválená jako ochranný motocyklový oděv podle normy EN 17092, kde dostala hodnocení AA, tedy druhé nejvyšší.

I když jde o bundu sportovní, pořád je to bunda a ne závodní kombinéza, takže je tu samozřejmě i řada prvků užitečných pro každodenní život v civilu – dvě vnější kapsy, dvě vnitřní kapsy, jedna je navíc i v odnímatelné zateplené vložce bez rukávů s gramáží 80g. Samotná gramáž jasně napoví, že v téhle bundě severní pól dobývat nebudete, ale na jarní a podzimní chladná rána je fajn. Na druhou stranu je škoda absence jakýchkoli ventilačních otvorů pro parné dny, protože strečové panely jsou hodně festovní a moc luftu skrz ně neprojde. Mě osobně trochu táhne do bundy spodem, ale to je dáno mou postavou. I podle štítku je velikost M na postavy od 170 do 176 centimetrů, což je asi tak o 10 čísel méně než bych potřeboval. Jenže kdybych vzal elko, bylo by mi to zase velké celkově. Holt daň za rachitickou nekonfekční postavu. Když ale tohle pominu, bunda mi díky upnutému střihu Body Fit sedí dobře a díky prodlouženým zádům to vlastně s tím průvanem není tak zlé. Zvlášť když je tu ještě možnost spojit bundu s kalhotami zipem. A co víc ještě říct o sportovní kožené bundě? Její zpracování je na vysoké úrovni, nikde nekoukají žádné nitky, vše hezky sedí, švy jsou dvojité, design je decentní a líbivý, takže kdo chce pohodlnou koženou bundu sportovního střihu, s Bering Sprint-R chybu neudělá.

Stejně tak neudělá chybu, když ji doplní o rukavice Shoot-R a to ani když si je vybere ke své kombinéze. Podobně jako u bundu jsou i rukavice Shoot-R vrcholem nabídky, v tomhle případě je to ale vrchol nabídky celkově. Opravdové nefalšované závodní rukavice, ve kterých jste letos v EWC mohli vidět například Sylvaina Guintoliho. Základem těchto rukavic je kozí kůže doplněná o neoprenové a keprotecové části a nechybí ani karbon. Ten je použitý na velkých chráničích na hřbetu ruky, na zápěstí, také na menších mezi nimi a na chrániči na dlani. Na prstech jsou chrániče plastové s ventilací, nechybí vyztužení dlaně a prstů na nejexponovanějších místech, spojení malíčku s prsteníčkem, dvojité zapínání na suchý zip, celá rukavice je samozřejmě šitá odolnou kevlarovou nití. Je vidět, že tady je bezpečnost na prvním místě. V dnešní době se ani rukavice nevyhnou tabulkám a normování. Tím spíš, když jde výrobek francouzského původu, protože v jejich rodné zemi dodržování normy EN 13594: 2015 vyžaduje zákon. Shoot-R tuhle normu plní v první úrovni a Bering si za to nejzávodnější a nejbezpečnější řekne 4.990,-.

I když jde o čistě sportovní až závodní náčiní, taky tady ihned při prvním vyzkoušení vnímám hlavně pohodlí. Jejich kozinka je měkoučká a dokonce mi přijde, že jsou jakoby něčím měkkým vystlané a celkově je jejich střih o něco volnější. Mám malé ruce, což je v 99% velikost S a rukavice mívám hodně natěsno. Tyhle rukavice mám také v nejmenší velikosti a tolik sevřené ruce v nich nemám, což má taky něco do sebe. Na rozdíl od bundy ale tady zůstává i pocit bezpečí, protože tady k tomu komfortu cítíte pevnou ochráničovanou rukavici. Další věc, co mě zaujala, je její konstrukce. Vlastně až od konce zápěstí začíná kožená rukavice, do té doby je to rukavice pružná strečová obalená kůží. Ten vstupní tunel je poměrně užší, takže třeba natáhnout na objemnější bundy nejdou tak jednoduše, ale počítám, že s textilním kompletem jako já je bude používat málokdo. S testovanou bundou ale problém není, stejně jako s kombinézou. Manžeta je hodně dlouhá s masivním chráničem a dobrou škálou utažení, no a dál, asi podobně jako u bundy, není už nic moc dál co vymýšlet. To nejdůležitější, jejich výdrž, ukáže až čas. Protože s bundou dorazili až na konci léta, moudřejší budu po další sezóně. Takhle na první dobrou ale vypadají, že vydrží. Tipnu si taky, že by měly zafungovat i v případě kontaktu se zemí, ale to doufám že testovat nebudu.

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček - (Odebírat články autora)
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autoři článku obdrželi prémie 10 Kč od 1 uživatele.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Freddy_X přispěl 10 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist