BMW R 1200 RS: Reise Sport

Jednou z početné řady letošních novinek mnichovské značky je sportovně-cestovní model, postavený na základě známého roadsteru s dvanáctistovkovým boxerem. Taková motorka v nabídce německého výrobce chyběla, i když při pohledu do minulosti její předchůdce najdete. Nový model tedy vlastně po delší pauze navazuje na kdysi slavnou řadu RS, jejíž historie se začala psát už v roce 1976.

BMW R 1200 RS: Reise Sport

Kapitoly článku

Model R 100 RS byl v té době první sériově vyráběnou motorkou s celokapotáží, navrženou v aerodynamickém tunelu, a zakladatelem kategorie sportovně-cestovních motocyklů. V různých obměnách se pak vyráběl až do roku 2005, a po desetileté pauze se BMW k osvědčené koncepci opět vrací. Za tu dobu se ale ve světě BMW Motorrad mnohé změnilo, takže z tradičních hodnot toho kromě charakteristických válců vytrčených do strany moc nezbývá.
Ani pohonná jednotka však není tím klasickým boxerem, jaký znají majitelé starších modelů. Nové R1200RS dostalo moderní, vzduchem a kapalinou chlazený dvouválec, který se poprvé objevil před dvěma lety v populárním cestovním enduru R1200GS, a později také v cestovním ertéčku. Agregát s maximálním výkonem 125 koní jsme naposledy mohli vyzkoušet v další  letošní novince R1200R, která posloužila jako základ dnes testovaného modelu. 
Kdo by ale čekal, že RS je pohodlnější verzí roadsteru, bude překvapen. Jedná se sice o papírově hodně podobné motorky - nepatrné rozdíly najdete jenom v rozvoru a hmotnosti -  ale každá přináší úplně jiný zážitek z jízdy. Za to může nejenom prostorná kapotáž, ale hlavně jiná ergonomie. Konkrétně poloha užších a níže umístěných dělených řídítek, které tu nahrazují klasické trubkové, podstatně mění jízdní pozici a diktuje sportovnější styl jízdy. Pohodlné sedlo (včetně prostorné části pro spolujezdce) i poloha stupaček jsou naopak jako stvořené pro turistiku.
Cestovatelské ambice naznačuje také poměrně široká kapotáž a zajímavě tvarovaný plexištít, nastavitelný ve dvou polohách. Jeho velkorysé rozměry ale bohužel trochu klamou - ani v horní poloze nedokáže zvednout proud vzduchu tak vysoko, aby se za něj schoval 186 cm vysoký jezdec, sedící ve vzpřímené poloze. Před véčkový profil horní hrany plexi se zhruba od stokilometrové rychlosti vítr převaluje někam do úrovně klíčních kostí, a když se chcete svézt trochu svižněji, donutí vás sklopit hlavu skoro až k budíkům.
Přehazování štítku z jedné polohy je vyřešeno jednoduše a elegantně - bez nějakého povolování nebo dokonce vytahování nářadí jednoduše plexi chytíte oběma rukama, a přes kolébkové uchycení posunete nahorů nebo dolů. 
Široké boční kapoty plní svou funkci na výbornou, ať už jde o prevenci proti revma, nebo estetickou stránku věci. Pod plasty se pěkně schovala převážná část válců a celá přední půlka motorka působí kompaktnějším dojmem. Zadní partie jsou naopak opticky hodně odlehčené - alespoň do chvíle, kdy na připravené držáky zavěsíte příplatkové boční kufry. Trochu nepatřičně vypadá mohutná koncovka výfuku, která se však rozhodně nemusí stydět za svůj hluboký tón. Letmo uložené zadní kolo se systémem zavěšení Paralever by ale ještě lépa vyniklo s doplňkovým Akrapovičem.
U předního odpružení BMW nahradilo systém Telelever sportovnější převrácenou vidlicí, a celý podvozek pak u testované verze diriguje elektronika. Funkce Dynamic ESA umí kromě jednoduchého nastavování podvozku pomocí tlačítka také přizpůsobit odpružení aktuálním jízdním podmínkám a zvolenému jízdnímu režimu. Ty jsou v základní nabídce dva (Road a Rain), ovšem testovaná lepší verze disponovala navíc ještě ostřejší mód Dynamic a programovatelný User. V režimu Dynamic mě nový motor hodně bavil už při testování nahatého eRka, a v kombinaci se sportovněji ustrojeným RS to snad ani nemohlo dopadnout jinak. Posílené spodní a střední pásmo vynikne nejlíp právě v tomhle jízdním režimu, kdy se akcelerace stává prudce návykovou. Ani klidnější mód Road tady však není do počtu - ten se zas skvěle hodí pro jízdu po městě, kdy výbušná reakce na plyn není tak žádoucí jako při dovádění v zatáčkách. Jako užitečný pomocník se znovu ukázalo rychlořazení Gear Shift Assist Pro, které umožňuje řadit bez spojky i směrem dolů, a to včetně ukázkových meziplynů. I tahle funkce je součástí příplatkové výbavy, respektive nadstandardního paketu, který zahrnuje kromě přidaných dvou jízdních režimů a asistenta řazení také dynamickou kontrolu trakce DTC, semi-aktivní podvozek Dynamic ESA, vyhřívané rukojeti, denní svícení LED, bezklíčkové zapalování, monitoring tlaku v pneumatikách centrální stojan, tempomat, přípravu na navigaci a držáky bočních kufrů.
Většinu elektronických prvků bohaté výbavy celkem přehledně zobrazuje přístrojovka, tvořená analogovým tachometrem a TFT displejem. Kvůli množství informací které nabízí vypadá displej v základním nastavení až nepřehledně, ale to se dá snadno změnit přepnutím do některého z dalších typů zjednodušeného zobrazení. Sportovní Style 1 je zaměřen na otáčky  motoru, turistický Style 2 zase na cestovní rychlost. Zajímavou funkcí je vybaven digitální otáčkoměr, která při studeném motoru posouvá červené (lépe řečeno černé) pole do nižších otáček a teprve po zahřátí dovolí vytáčet motor až k hranici osmi tisíc. Displej má nastavitelnou intenzitu podsvícení a při setmění se automaticky přepíná do inverzního režimu, takže s jeho čitelností nejsou žádné problémy.
Armáda elektronických systémů se musela promítnout do množství ovladačů na řídítkách, ale na jejich uspořádání ani používání vesměs není nic složitého. Potěšující je tlačítko vypínače ABS, a hodně starostí s věčným hledáním klíčků po kapsách ušetří systém Keyless Ride, na který se zvyká fakt snadno.
Tahle motorka si svého pána prostě bude rozmazlovat a hýčkat při každé příležitosti, a to z ní dělá komfortního cesťáka. Zároveň jí ale není cizí ani sportovnější svezení, což dokládá nejenom dravým motorem. V zatáčkách je i přes svůj delší rozvor (o 15 mm víc proti R1200R) a větší hmotnost (236 kg provozní) skoro stejně obratná jako její  ségra bez kapot. Při rychlejších přesunech ale může navíc nabídnout kromě pohodlí za kapotami také lepší stabilitu v přímém směru. Semi-aktivní podvozek schroupne většinu nerovností aniž byste o nich věděli, a použití převrácené přední vidlice prospělo odezvě od silnice v momentech, když potřebujete vědět, v jakém vztahu se právě nachází guma s asfaltem.
Při brzdění se přední USD vidlice sice potápí o chlup víc než sofistikovanější Telelever, ale není to žádné drama. Radiální čtyřpístky Brembo se do předních kotoučů zakusují s velkou chutí, jak se na sportovní motorku sluší.
Určitě byste na trhu našli lepší cestovní motorku i lepšího cesťáka. Deviza nového R1200RS je ale v tom, jak dokáže kombinovat vlastnosti obou světů a navíc posloužit i jako motorka pro každý den. Má samozřejmě i svoje mouchy, jako například vibrace v krátkém pásmu nad pěti tisíci otáček, které se přenáší do sedla a řídítek. Přední štítek by mohl fungovat s větší účinností, ale to jsou všechno detaily, které by se daly odpustit.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - Výška testovacího jezdce: 186 cm

Klady a zápory

+ univerzální motor
+ sportovní podvozek
+/- bohatá (příplatková) výbava


- malá účinost plexi
- vibrace kolem 5 000 otáček


POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.36
Známkováno: 11x

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist