Zkontrolujte si řidičské průkazy, v roce 2020 jich propadne 850 tisíc!

Kdypak jste naposledy vytáhli plastovou kartičku s řidičským oprávněním? Pokud je to dlouho, gratulujeme, pravděpodobně vás nikde nestavěla policie. Jste si ale jistí, že nemáte řidičák propadlý? Z loňského roku zbývá nevyměněných 100 tisíc průkazů s prošlou platností a letos propadne dalším 850 000 řidičů.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, a to již tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě Ministerstva dopravy. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii; úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registru obyvatel. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha. O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana. Tak šup do peněženek zkontrolovat doklady!

Informace o redaktorovi

TZ - (Odebírat články autora)
Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

Autoři článku obdrželi prémie 15 Kč od 5 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):TOPlist