Yamaha přiveze do Tokia dva nové elektrické koncepty

Vyznavači elektromobility pravděpodobně ještě vzpomenou na rok 2013, kdy Yamaha vyrazila na tehdejší tokijský autosalon s dvojicí elektromotorek. Z konceptů s názvy PES1 a PED1 měly tenkrát vzniknout produkční verze, nicméně po obou motorkách se tak trochu slehla zem.

Yamaha přiveze do Tokia dva nové elektrické koncepty

Nové zprávy se dozvídáme až nyní. Yamaha totiž na stejném autosalonu, jen s dvouletým odstupem, představí opět dva elektrokoncepty, navazující na ty první. Oba stroje ponesou názvy jednoduše PES2 a PED2 a oproti svým předchůdcům vypadají, že jsou o něco blíže produkčním variantám.

Zajímavější z obou motorek je jednoznačně PES2 s pohonem obou kol. Polokapotovaný stroj má samozřejmě patřičně futuristický design a nese si některé vskutku zajímavé technické prvky. Napájení je řešeno vyjímatelným balíkem baterií, který Yamaha nazvala Smart Power Module. Ten umožňuje rychlou výměnu baterek bez nutnosti jejich zdlouhavého nabíjení a zároveň slouží jako pevnostní prvek rámu. PES2 disponuje hned dvojicí elektromotorů. Zatímco jeden je umístěn klasicky v rámu a pohání přes řemen zadní kolo, druhý se nachází v náboji předního kola. Zde se také experimentuje s netradičním jednostranným zavěšením, tvořeným jen jednou vidlicí. Z technických údajů zveřejnila Yamaha jen hmotnost, která se vejde pod 130 kilogramů. Výkon by nicméně neměl být nijak oslnivý. Hovoří se o podobné dynamice, kterou nabídnou malé mopedy a motocykly.

Druhou novinkou je o poznání konvenčnější PED2. Vzhled malého a lehkého endura doplňuje opět balík baterií, který stejně jako v PES2 slouží coby pevnostní prvek. Pohon předního kola se však v tomto případě nekoná, stejně jako jeho jednostranné zavěšení. Díky tomu je citelně nižší i hmotnost, která činí necelých sto kilogramů.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.25
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist