Jaké to je za řídítky Yamahy YZF-R1 2015?

To si můžete vyzkoušet díky simulátoru, který firma spustila na webu yamahamotorsports.com. Internetová aplikace sice zprostředkuje jenom statický pohled na displej, ale díky přítomnosti ovládacích tlačítek a obrovskému množství funkcí je to i tak zábava nejmíň na půl hodiny.

Největší krok dopředu letos udělala bezesporu Yamaha s novými modely YZF-R1 a YZF-R1M. Obě její novinky jsou naskrz prolezlé nejnovějšími technologiemi a elektronickými funkcemi, o kterých svět civilních superbiků neměl ještě před půl rokem ani potuchy. Poprvé se například setkáváme s použitím gyroskopických senzorů, které umožnilo dát erjedničce do výbavy takové asistenční prvky, jako systém kontroly proklouznutí zadního kola do strany. Elektronika toho během jízdy hlídá samozřejmě mnohem víc, ale ve všech případech záleží jenom na jezdci, do jaké míry se rozhodne využít pomoc řídící jednotky. Přes kabely a displej vlastně probíhá kompletní nastavení motorky - od palivové mapy přes kontrolu trakce, ABS až k předpětí a útlumu obou tlumících jednotek.
Možná si řeknete, že ovládání tak sofistikovaného systému nebude žádná legrace. Než k nám dorazí první kusy, na kterých bychom to mohli vyzkoušet, musíme ještě nějaký čas počkat. Přesto existuje jedna možnost, jak si všechny ovladače nové R1 osahat, a nemusíte přitom ani zvednout zadek od počítače. Yamaha na webu yamahamotorsports.com spustila simulátor, který věrně zobrazuje TFT displej motorky včetně téměř všech funkcí.

Ovládání probíhá prostřednictvím tlačítka na levém řídítku a pravého rolátka, tedy stejně jako v reálu - jen s tím rozdílem, že místo použití prstů v rukavicích se na ovladače kliká myší. Jinak se ale všechno věrně zobrazuje, a nedočkavci si mohou na monitoru počítače projet celé menu.
A protože položek je tu nepočítaně, nesmí chybět ani názorný video průvodce. Ten na požádání poradí s přepínáním vzhledu displeje, s nastavením asistenčních systémů, individuálních předvoleb, podvozku i ovládáním laptimeru. Zkuste to, a uvidíte, že za pár minut už se budete ve zdánlivě složité nabídce pohybovat jako ryba ve vodě. A až bude vaše nová R1 připravena k vyzvednutí, už se nemusíte zdržovat studováním manuálu.

Na jízdní video se můžete podívat zde:


Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (8x):
Motokatalog.czTOPlist