ThermaHelm

Prudké zchlazení mozku po nehodě podstatně zvyšuje šance na přežití a omezení následků, protože zamezí otoku mozku a tím i zvýšení tlaku v lebce. To je známá věc a záchranáři „ledování“ hlavy samozřejmě využívají. Nyní se poprvé objevila myšlenka podobnou technologii integrovat rovnou do přilby.

ThermaHelm
Pokud by se totiž podařilo zchladit obsah lebky okamžitě po nárazu, podstatně by se zvýšila šance na plnohodnotné uzdravení, protože právě ty minuty do příjezdu záchranky mohou být ty nejkritičtější. Společnost zabývající se výrobou chemických chladicích pytlíků proto přichází s konceptem chladicí vrstvy, která se sama aktivuje nárazem. Velkou výhodou by byla možnost implantování této vrstvy do stávajících přileb.
Podstatou má být tenká vložka ze dvou vrstev, z jichž jedna obsahuje gel či vodu a druhá dusičnan amonný. Při určité síle nárazu se protrhnou přesně kalibrované perforace a dojde ke smísení obou látek a výraznému ochlazení směsi díky endotermické reakci.V anglických diskuzích u tohoto produktu se ovšem ihned objevily názory profesionálních záchranářů, kteří takový nápad nehodnotí příliš nadějně. Podle jejich vyjádření ochlazování obsahu lebky při záchraně pacientů probíhá především prostřednictvím chlazení, čela, krku a přívodů krve do mozku a vyžaduje to 6-8 pytlíků s ledem, k tomu je navíc třeba dodávat chlazený fyziologický roztok přímo do krve. Chlazení přes vlasy pomocí vložky je podle tohoto názoru neúčinné a navýšení hmotnosti přilby naopak může následky nehody zhoršovat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.20
Známkováno: 20x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist