Statistiky prodejů motocyklů za rok 2007

Jaké objemy se nejvíc prodávají? Která značka vede v prodejích a která prodá nejvíc silných strojů nad 400 ccm? Před začátkem nové sezóny se podívejme na některé statistiky prodejů motocyklů v roce 2007, jak je sleduje SDA - Sdružení dovozců automobilů, které sdružuje také valnou většinu importérů nejdůležitějších motocyklových značek.

Statistiky prodejů motocyklů za rok 2007

Podíváme-li se na registrace vozidel v ČR za rok 2007, dostáváme se k hodnotám 24 947 nových motocyklů a 19 267 ojetých. V minulém roce tedy došlo k pořádnému nárůstu, jelikož za rok 2006 přibylo pouze 19 617 nových strojů. A co lépe, nové prodejny a motorkářská centra rostou jako houby po dešti, Euro je stále levnější a dá se tedy očekávat, že nárůsty budou v roce 2008 pokračovat přinejmenším stejnou měrou. Ale teď již ke statistikám. Kolik strojů tedy prodaly hlavní značky? Pozornost by si zasloužily i další zavedené značky, ale menší počty kusů jsem musel pro přehlednost vynechat.

Jak je vidět, trhu v roce 2007 dominovala Yamaha v těsném závěsu sledovaná Hondou a Suzuki. Teď se ale podíváme na součty prodejů velkých mašin - a za takové pro tentokrát budeme brát všechny stroje nad 400 kubíků. I zde vede Yamaha, ovšem v tomto souhrnu jsou síly Hondy a Yamahy téměř vyrovnané a ještě se mezi ně navíc vklínila Suzuki, hlavně díky velké nabídce nových modelů čtyřstovek v oblasti enduro a motard.

Tak to bychom měli nové stroje, ale jak jsou na tom ojetiny? Jak už jsem zmínil, podle statistik SDA u nás vloni přibylo 19 267 ojetých strojů různého stáří. Stejně jako u nových strojů vedou japonci, ale zajímavé jsou i počty u dalších značek, například u Triumphu s 111 kusy dovezených motocyklů. Osobně mi není úplně jasná metodika počítání dovozu ojetých strojů Jawa - že by jich opravdu lidi dovezli 166 z ciziny? Ale možné to je, třeba si fandové vozí domů veterány.

A na závěr podíváme, kde nové motorky nejvíce prodávají, tedy kolik strojů se prodalo v jednotlivých krajích? Z čísel je vidět, že nejvíc motorkářů s novou mašinou (nebo nejvíc peněz?) je stále v okolí velkých měst, ovšem k nějakým závěrům by bylo nutné brát v úvahu i počty obyvatel a hustotu osídlení atd.

 

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist