husqvarna_virt_400_brezen
Futuristický koncept Royal Enfield Pioneer

Nadpis článku může působit trochu nezvykle. Royal Enfield je nejstarší nepřetržitě fungující značka, která stále produkuje klasické motocykly. Není to značka, která by se honila za nejnovějšími výdobytky doby nebo podléhala novodobým designérským stylům. Přesto zde máme koncept motocyklu budoucnosti, který nese její jméno.

Za návrh skici je zodpovědný Daniel Gunnarsson a jeho návrh nese jméno Pioneer. Gunnarsson není sice světoznámým návrhářem (zatím?), přesto musíme uznat, že jeho práce stojí za pozornost. Při prohlížení tohoto a dalších podobných projektů si často klademe otázku, jak vlastně budou vypadat motocykly za dalších dvacet či padesát let. Je opravdu toto směr, jakým se budou motocykly ubírat? Nebo jde jen o výplody bujné fantazie?
U takových návrhů stojí mimo samotného designu za pozornost i návrhy technických řešení, se kterými autoři přicházejí. Daniel použil na Pioneeru dvě kyvné vidlice, což není zrovna vzdálená budoucnost. S podobným řešením jsme se mohli setkat u několika staveb motocyklů, jako je např. Bimota Tesi 3D nebo koncept speciálu 986 M2 pro šampionát Moto2 od italské firmy Vyrus.
Táhla řízení autor pravděpodobně zamýšlel ukrýt pod kapotáž. Stejně tak není vidět odpružení celé mašiny nebo pohon zadního kola. Nebo že by byly poháněny obě kola a řemen nebo řetěz byl také ukryt v kapotáži? Možná také jde o elektrický pohon, široké středy kol by mohly pobrat zmenšený HUB motor. Samotná kola jsou také zajímavým designovým prvkem.
Princip řízení je další zajímavostí tohoto konceptu. Spočívá v naklánění celé půlky motocyklu v souladu s jezdcem. Chtělo by to ale více propracované technické detaily, aby se o Pioneeru dalo říci, že není nereálné jeho sestrojení v blízké době.
Daniel Gunnarsson odvedl slušnou práci a i přes jakousi „nekompletnost“ jde o zajímavou vizi. Koncept je o to zajímavější, že ho autor spojil se jménem značky Royal Enfield, která již slušnou řádku desetiletí produkuje klasické retro stroje a o nějaké snaze o „vizi budoucnosti“ nemůže být ve spojení s jejím jménem řeč. Zatím?

Informace o redaktorovi

Roman Daněk - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):faber_aprilia3_brezen
Objednat reklamu
TOPlist