Nová kniha: Expedice Peking 40 000 Km

Na českém knižním trhu se před několika dny objevila zajímavá kniha z jihočeského Nakladatelství Růže, která se možná časem zabydlí v knihovnách nejen skalních motorkářů, ale i milovníků cestopisů a všech čtenářů vyhledávajících autenticitu a dobrodružství. Jmenuje se „Expedice Peking 40 000 Km“ a je dílem známého vyznavače motocyklů a veteránisty Petra Hošťálka. Kniha popisuje první část jeho cesty na motocyklu z ČR do Pekingu, částečně po stopách slavného historického závodu Peking-Paříž.

Nová kniha: Expedice Peking 40 000 Km
Poutavost této cesty spočívá už v tom, že se jedná o ojedinělý výkon jednotlivce, pohybujícího se bez jakéhokoli technického týmu v prostředí zemí s mnohem drsnějšími přírodními i sociálně-společenskými podmínkami. Boj s legislativou některých zemí, vítězství člověka nad technikou a nad nečekanými přírodními podmínkami a silničními tepnami na východ od naší vlasti jsou ale jen jednou z rovin, kterými se kniha vyznačuje. Autor také popisuje okolní prostředí, setkání s konkrétními lidmi, technické zajímavosti, které cestou potkává, a své vlastní pocity z navštívených míst.


Kniha vypravěčskou formou zprostředkovává zážitky člověka, který se odhodlal k dlouhé a náročné cestě. Jeho postřehy a myšlenky pomohou pochopit mentalitu zemí, které se v poslední době začínají výrazně otevírat světu, a neznalost jejich kultury, zvyků a myšlení jejích lidí často vede některé středoevropany k neopodstatněným soudům a víceméně i k obavám. Nejedná se pouze o Čínu, ale i o řadu bývalých zemí Sovětského svazu či Mongolsko, kterými cesta Petra Hošťálka vedla. Motorkáře potěší, že z knihy zároveň čiší svoboda, kterou může zažít jen člověk třímající ve svých rukách řidítka motocyklu. Zajímavé jsou i pasáže, kdy autor podává důkaz o tom, že být motorkářem je celosvětový statut příslušnosti k určité skupině lidí, která je vždy připravena si vzájemně pomoci.


Druhý díl knihy popisující cestu z Pekingu do Paříže a zpět do ČR vyjde na jaře příštího roku.

Obálka knihy

Vydalo: Nakladatelství Růže

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist