yamaha_doplnky_3
Norton V4 RR a SS: máme fotky i parametry nového superbiku

Největší motocyklová výstava v Británii, kde domácí značka Norton představí očekávanou novinku, začíná v Birminghamu až v pátek. Pro nedočkavce jsou však obrázky i finální specifikace k dispozici už teď. Jak vypadají? Výkon přes dvěstě koní, suchá váha 179 kg.

Avizovaný superbike se bude vyrábět ve dvou verzích, přičemž ta "obyčejnější" RR přijde na zhruba 870 tisíc korun. To, co vypadá jako chrom, je ve skutečnosti karbon napuštěný stříbrnou barvou. Exkluzivní verzi SS poznáte hlavně podle černého karbonu na kapotách, dále se liší ručně vyráběným rámem z hliníkových trubek, karbonovými ráfky a samozřejmě cenovky, která se blíží k cifře 1,4 milionu korun. I tak jdou obě limitované série prý rychle na dračku, takže na rozmýšlení nemáte moc času.

Už předem bylo známo, že Norton chce svou novinku postavit proti Ducati Panigale. Potvrzují to i zveřejněné parametry vidlicového čtyřválce, jehož vývoj trval víc než pět let. V4 má nakonec úhel sevření válců 72°, což je trochu kompromis mezi optimálním pravým úhlem a tím, jak si konstruktéři představovali geometrii podvozku. Při vrtání 82 mm a zdvihu 56,8 mm má motor s titanovými sacími ventily zdvihový objem 1 200 ccm, a dosahuje výkonu přes 200 koní při 12 500 otáčkách. Největší točivý moment má hodnotu 130 Nm v 10 000 ot za min. I tak obě verze splňují normu Euro 4, a dostaly homologaci pro silniční provoz. 

Udržet takové stádo koní na uzdě v normálním provozu nebude žádná legrace, a proto Norton dal novince do výbavy celou řadu elektronických pomocníků  Volba jízdních režimů, kontrola trakce nebo ABS se na silnici mohou hodit. Quicshifter, telemetrie a systém launch control pak přijdou vhod spíš na okruhu. Komponenty Brembo a Öhlins snad ani není třeba zmiňovat. Hmotnost je zatím známá pouze pro model V4 RR, který bez náplní váží oněch směšných 179 kilogramů. 

Video

Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (14x):
Motokatalog.czTOPlist