Norton chystá dvouválcovou 650

Zájemci o motorku legendární anglické značky musejí zatím šáhnout celkem hluboko do kapsy. U nás se dnes prodává nejlevnější Commando Sport za 615 000 korun, takže rozhodně nejde o motorku na denní ježdění. To chce Norton změnit, a proto chystá menší šestsetpadesátkový motor, který se nejdříve objeví ve dvojici scramblerů.

Norton chystá dvouválcovou 650

Pohonná jednotka bude, jak říká šéf designu Simon Skinner, poloviční V4. „Vždycky jsme chtěli udělat paralelní dvouválec 650 a kolem něj komplet novou modelovou řadu, z nichž první bude právě Scrambler. Motor byl navržen ve třech výkonových stupních, kdy v nejvyšší přeplňované specifikaci nabídne 175 koní, ve výkonné atmosférické 100 koní a nejslabší nabídne něco pod 70 koní.“ Motor dostane přesazenou kliku o 270 stupňů, takže nabídne podobný zvuk a charakter jako u Commanda. Zároveň ale sdílí hodně ze zmiňované V4, třeba hlavy válců, nebo ventilový rozvod.

Scrambler bude používat ocelový trubkový rám a měla by to být lehká a odolná motorka, protože jak říká Stuart Garner, šéf Nortonu: „Když jsem v terénu, tak potřebuji, abych byl schopný motorku sám snadno zvednout a pokračovat v jízdě. Proto by také měla být odolná a vybavená doplňky jako je třeba kryt motoru, který bude dobře odvádět svou práci a nebude jenom pro parádu.“ Scrambler bude nabízen ve dvou verzích, jedna bude silničnější, druhá víc do off-roadu. Znamená to delší kyvnou vidlici a o palec větší devatenáctipalcové přední kolo. „Bude to Norton na denní ježdění,“ říká Garner. „Očekáváme, že to bude náš nejprodávanější model a cílíme na cenovku 10 000 liber (286 000 Kč) za základní model. Pokud bude prodej úspěšný, dovolí nám to vyrobit sportovní šestistovku už po roce od uvedení Scramblera do prodeje."

A v tu chvíli svitne naděje pro zájemce o V4, kteří nemají dostatečný rozpočet. Stále ale půjde o Nortona, takže nečekejte motorku ve stylu Ninji 650. Plánuje se hmotnost 140 kilo a výkon kolem stovky koní. Ve hře je i výše uvedená přeplňovaná varianta se 175 koňmi. Otázkou zůstává konečná cena, ale kdyby se jí povedlo udržet na půlce „vé čtyřky“ u přeplňované verze, bylo by to moc zajímavé!

Autor článku obdržel prémii 1 Kč od 1 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.14
Známkováno: 7x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist