Motus ukázal přeplňovaný prototyp Lone Star 2

O amerických motorkách Motus už zde pár článků vyšlo. Ve zkratce se jedná o velmi originální stroje, které lze v současnosti najít na trhu malosériových motorek. Nejsou tomu ani dva roky, co se objevily první dva modely, cestovní MST a cestovně – sportovní MSTR. Základem obou je netradiční vidlicový čtyřválec, uložený v rámu podélně.

No a o tom, že se v Motusu maká, i když se zrovna nestaví cesťáky, nás Amíci přesvědčují  novým, ručně postaveným motocyklem, sloužícím jako studie. A co že se to studuje? Motus kromě motorek umí prodávat i hotové motory, určené pro různé aplikace. Ať už stavíte motorku, člun nebo třeba repliku formule, čtyřválec Motus by se mohl docela dobře hodit. A pro ty skutečně náročné zákazníky chtěla fabrika dokázat, že základ motoru se bez problému vylepšit o přeplňování.
Speciální stroj Lone Star 2 tedy započal svůj život jako standardní MSTR, který však postrádá veškerou typickou kapotáž. Mohutnou přední ochranu jezdce nahradil jednoduchý kulatý světlomet a původní nezůstala ani zadní část, které nyní dominuje sedlo jen pro jednoho.
Největší změny se však odehrály na motoru. Čtyřválec o objemu 1.65 litru zůstal na svém místě takřka nezměněn, na levý bok mu však přibyl nepřehlédnutelný přívěsek v podobě kompresoru. Ač se může zdát celé uspořádání složité, kompresor je vcelku jednoduše přichycen k motoru na speciálním držáku a poháněn prodlouženým řemenem od alternátoru. Co do mechaniky motoru, měnily se jenom písty, které jsou pro účely přeplňovaní nižší, a tedy snižují kompresi. Dále jsou nové ještě výfukové svody na straně kompresoru a program v originální řídící jednotce.
Díky všem těmto věcem, povyskočil výkon z původních 180 koní někam do okolí čísla 230, a ač se to nikde neuvádí, výrazně nahoru musel jít i točivý moment. Motus bohužel v tuto chvíli nemá v plánu uvádět motorky s kompresorem na trh, nicméně lze předpokládat, že kdyby se sešel dostatek prachatých nadšenců, změnili by názor.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (16x):
Motokatalog.czTOPlist