yamaha_cerven
Motorky se vloni prodávaly zas o něco víc

V roce 2016 dostalo českou registrační značku necelých 18 tisíc motorek, skútrů a čtyřkolek. Růst celkových prodejů si tak drží svoje zhruba pětiprocentní tempo, ale mnohem rychleji přibývá strojů v kubaturách nad 50 ccm. Podívejte se, jak si vloni na našem trhu vedly jednotlivé značky a které modely patří k bestselerům.

Naše statistiky vychází opět z čísel, zveřejněných Svazem dovozců automobilů. V nich jsou započítána všechna nová registrovaná vozidla skupiny L včetně některých čtyřkolek a sněžných skútrů, chybí naopak motorky bez technického průkazu, jako například motokrosové speciály.

Podíl padesátek na celkovém trhu nadále klesá, a vůbec poprvé se dostal pod hranici tisíce kusů. O to víc se prodávají motorky a skútry vyšších objemů.

Největší tržní podíl (14,5 %) stále drží s obrovským náskokem Honda, která za loňský rok prodala víc než dvojnásobný počet kusů než druhý Maxon. Ani na dalších třech příčkách se pořadí značek nemění, ale velký posun nahoru zaznamenala rakouská KTM. Vloni ji patřil pátý největší díl. Vedoucí Honda ale nemá za sebou úplně pohodový rok, jak vysvětluje Petr Kříbala, obchodní šéf motocyklové divize pro střední Evropu: "Sezóna 2016 pro nás nebyla vůbec jednoduchá. Pouhý měsíc poté, co jsme úspěšně představili novou modelovou řadu na výstavě Motosalon v Brně, zasáhla naši japonskou továrnu Kumamoto série silných zemětřesení, která výrobu zcela zastavila a to až do poloviny srpna. Velkou část sezóny  tudíž naše největší snaha směřovala k zajištění co možná největšího množství motocyklů Honda  pro české zákazníky. I přes tyto nečekané události jsme ale se sezónou 2016 spokojeni. Podařilo se nám prodeje v porovnáni s rokem předchozím navýšit, posílit tržní podíl  a udržet tradiční pozici číslo jedna na trhu jak v prodeji skútrů tak v kategorii motocyklů. Největší zájem byl o nový model CRF1000L Africa Twin, kterého se navzdory omezené dostupnosti prodalo 154 kusů a stal se tak nejprodávanějším motocyklem značky Honda již v prvním roce své existence."

Úspěšně může uplynulý rok hodnotit i většina ostatních značek. Rychleji než zbytku trhu rostly prodeje Yamaze, a přímo raketový nástup můžeme sledovat u Kawasaki. Ta meziročně navýšila prodeje o téměř 40 %. Více k tomu říká Jiří Smola, obchodní ředitel zastoupení značky, firmy ASKO KC: "Rok 2016 byl pro značku Kawasaki nejúspěšnější ve 20leté historii působení v ČR. Konkrétně jsme prodali 735 motocyklů vč. 215 motokrosů. Mezi naše nejúspěšnější silniční modely patřily Z800, Versys 650 a Vulcan S. Versys 650 a Vulcan S pokračují s menšími úpravami a novými barvami i v letošním roce, ale již se velmi těšíme na nástupce Z800 a to novinku Z900, která bude ještě výkonnější, o 20 kg lehčí, ovladatelnější a to stále za skvělou cenu. V tomto roce se však naši zákazníci mohou těšit nejen na novou Z900, ale i na dalších 10 nových modelů. Budeme také pokračovat v rozšiřování a zkvalitňování naší dealerské sítě a pro naše zákazníky chystáme mnoho prezentačních akcí, kde si budou moci vyzkoušet nejen novinky."

Nejčastěji kupovanými motocykly a skútry byly stopětadvacítky. Stroje kubatury 50-125 ccm tvoří za loňský rok 38 % celkového trhu, přičemž skoro čtvrtinu z tohoto koláče si ukrojila Honda. Její skútr PCX125 patří k bestselerům už řadu let, a za loňský rok se ho prodalo víc než 900 kusů. Nijak vážně ho zatím neohrozil ani příchod přímého konkurenta, nového NMaxe od Yamahy.

Motocykly střední kubatury stále tvoří nejmenší část trhu, i když poptávka po nich mírně roste. Dva segmenty mezi stopětadvacítkami a pětistovkami naprosto ovládají Honda s řadou CB500 a KTM s modely 390 a off-roady.

V kubatuře nad 500 ccm si hodně polepšila Kawasaki díky modelům Z800, Versys 650 a Vulcan S. Víc než třetinu prodejů Hondy v této kategorii tvoří její druhý nejprodávanější model NC750X.

Druhým nejsilnějším segmentem po stopětadvacítkách je kategorie nad 800 ccm, kde si tradičně vede nejlépe značka BMW. U ní jsou nejvíc populární stejné modely jako v roce 2015, jak potvrzuje Petr Krajča, ředitel motocyklové divize BMW Group ČR: "Přestože jsme v tomto roce neuvedli na trh tolik nových modelů, naše prodeje stále rostly. Velkým úspěchem bylo podepsání kontraktu s Policií ČR na dodávku 135 motocyklů BMW.  I v roce 2016 byly tradičně nejprodávanějšími modely R 1200 GS a R 1200 GS Adventure, které se střídají na první příčce. Třetím neprodávanějším modelem bylo R nineT ze segmentu Heritage, který je pro nás nejmladším, ale zároveň nejrychleji rozvíjejícím se segmentem. Pro letošní sezónu jsme nabídku v tomto segmentu rozšířili na 5 modelů.  

V loňském roce jsme podepsali smlouvu se společností DyCom Group, která pro naše zákazníky otevře nové dealerství v Karlových Varech ve druhém kvartálu roku 2017. Zároveň jsme v rámci současné dealerské sítě posílili servisní kapacity, abychom dokázali rychleji uspokojit poptávku po našich službách."

 

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (16x):TOPlist