Motoairbag

Na začátku příští sezóny by se na náš trh měl rozšířit zajímavý bezpečnostní produkt - Motoairbag pro jezdce na motocyklu. Jde o vestu obsahující systém airbagů, který se v případě pádu z motocyklu automaticky nafoukne a poskytne ochranu motorkářových zad. To určitě není špatný nápad, zvláště pokud uvážíme, že velká část těžkých zranění motorkářů lze přičíst právě úrazům páteře.

Motoairbag
Airbagová vesta se obléká jako svrchní vrstva přes běžné oblečení a má hmotnost pouhých 1,4 kg, tedy zhruba srovnatelně jako běžný páteřák, ovšem poskytuje mnohem širší ochranu a chrání páteř po celé délce od zátylku až po kostrč. Motoairbag je aktivován kabelem, který je připnutý na kroužku opasku upevněného na sedle motocyklu. Při pádu jezdce se kabel napne, vytrhne pojistku a během 80-85 ms dojde k naplnění airbagu. Vaky zůstanou nafouknuté přibližně minutu, pak se pomalu vypustí.

Určitě vás hned napadne, jak to asi dopadne u pumpy, když si pojistný kabel zapomenete odpojit od motorky - to vyzkoušíme až na jaře při testu, výrobce ovšem tvrdí, že k aktivaci airbagů je třeba určité aktivační síly a zatahání kabelu by mělo motorkáře upozornit, že zapomněl kabel odpojit. Další možnou nevýhodou této vesty je to, že přes ni nemůžete nosit batoh. I v případě, že by se vám během sezóny „podařilo“ airbagy i bez pádu odpálit, se až tolik nestalo, protože systém je obnovitelný a je možné si jej doma podle návodu znovu naplnit. To ovšem neplatí po pádu z motocyklu, v takovém případě byste měli celou vestu nechat zkontrolovat prodejcem, protože při silném nárazu může samozřejmě dojít k mechanickému poškození vaků. A na závěr ještě video, které myslím hovoří samo za sebe, snad jen ta zkouška baseballovou pálkou mohla být trochu důkladnější ;-):
Údaje o ceně a dostupnosti najdete na začátku sezóny 2008 na stránkách dovozce www.motoairbag.cz

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist