ktm_rijen
Husqvarna FS450 2016: supermoto po dietě

Stejně jako letos, také příští rok Husqvarna zařadí do katalogu závodní supermoto. To se ostatně dalo předpokládat. Kdo by ale čekal, že na nějaké zásadní změny je ještě brzy, bude překvapen. Základ nového modelu vychází z motokrosového speciálu FC450 2016, a ten - jak již je známo - toho s předchozí generací moc společného nemá. Podle jeho vzoru se také supermoto zbavilo všech nadbytečných kil, a nezůstal přitom kámen na kameni.

Hmotnosti, uspořené na jednotlivých komponentech, přitom nejsou nijak zanedbatelné. Když začneme u rámu, první kilo šlo dolů díky třídílné podsedlovce se 30% podílem karbonu. Kompozit navíc logicky vykazuje ve srovnání s dříve používaným plastem větší odolnost proti prasknutí.
Lehčí jsou také nové přední vidlice WP s uzavřenou komorou a zadní kyvky včetně centrálního tlumiče, navrženého speciálně pro potřeby supermota. Kyvná vidlice má přitom vyšší tuhost, stejně jako nový rám z chrommolybdebu, který by měk zlepšit ovladatelnost. Na odpružení motorka celkem zhubla o dalších šedesát deka, a to ještě zdaleka není všechno.

Supermoto využívá nový motor, představený poprvé u čtyřtaktního motokrosu 2016. Ten dostal nejen jinou hlavu, válec a píst, ale  také se chlubí menšími rozměry i hmotností. V řeči čísel, čtyřtaktní jednoválec o výkonu 63 koní je o 23 mm kratší, o stejný kus užší a 9 mm konsktruktéři ukrojili z jeho výšky. S těmito proporcemi motor váží 27,8 kg, což je o 1,8 kg méně než u letošního modelu. Uvnitř došlo k posunu klikové hřídele a snížení jejích setrvačných hmot o 10 %. Pokud by se vám podle výfukového svodu zdálo, že se díváte na obrázky dvoutaktní motorky, vězte že se jedná pouze o rezonanční komoru, která má za cíl snížit hluk.

Pětistupňová převodovka (lehčí o 35 deka) je standardně osazena antihopingovou spojkou s hydraulickým ovládáním. V základní výbavě nechybí ani přepínač palivových map umístěný na řídítkách, kterým se aktivuje také startovací asistent launch control, a dále nová funkce, omezující dodávku výkonu na zhruba dvě vteřiny. Husqvarna ovšem tento systém nenazývá kontrolou trakce.

Nové motocykly Husqvarna FS 450 Supermoto 2016 by se měly objevit na prodejnách ještě tento měsíc. Na českém trhu bude novinka stát 273 900 Kč.

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (9x):TOPlist