ktm_rijen
Gilera Ferro 850

Na výstavě v Milánu společnost Gilera poprvé představila koncept elektronicky ovládaného řazení s automatickou spojkou v krásném klasickém motocyklu s Ferro (poháněném dvouválcem do V s objemem 850 ccm). Obdobný systém zatím pracuje pouze v maxiskútru Suzuki Burgman.

Elektronicky urychlené řazení již dlouho používají závodníci v dragsterech (ruční řazení je téměř desetkrát pomalejší), Gilera však nabízí možnost nastavení mnoha parametrů, kromě jiného plně automatické řazení a dokonce i tlačítko pro rychlý start známé z MotoGP.

Pokud se tento trend ujme, čeká nás pravděpodobně v budoucnosti řazení dotykem tlačítka, případně nastavení plné automatiky a pouze tahání za plyn? Nebo dokonce konec řazení vůbec - po rozvinutí plynulého přenosu tahu na zadní kolo CVT (Continuously Variable Transmission), kdy motor bude neustále skučet v optimálních otáčkách a dodávat maximum tahu na zadní kolo? Naštěstí nikoli, tyto systémy zatím nedokážou konkurovat klasickému řazení.
Obdoba převodovek Tiptronic u automobilů je zdá se na světě, je jen otázkou času, kdy se začne plížit do běžných modelů. Nebo myslíte, že se to nerozšíří? To se dříve tvrdilo i o motocyklech, které jako první používaly nožní řadicí páku a opustily klasické řazení pákou na nádrži!

Informace o redaktorovi

Filip Tichý - (Odebírat články autora)
TZ - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):TOPlist