yamaha_doplnky_3
BMW modernizuje dvouválce F800R a GT

Mezi zástupy novinek, představených značkou BMW na obou podzimních výstavách, se tahle dvojice už prostě nevešla. Inovovaný roadster F 800 R ani cestovní F800 GT sice prošly jenom menší omlazovací kůrou, ale i tak stojí za řeč.

Oba modely spojuje stejný řadový dvouválec o objemu 798 ccm, který potřeboval naladit na novou eko-normu. Hlavní viditelná změna se tedy týká upraveného výfukového systému, respektive jeho nové koncovky.

Ta mimochodem vůbec nevypadá na to, že musí spolykat víc škodlivin, a je celkem pohledná. Jo, a BMW má v katalogu příslušenství rovnou i náhradní díl od pana Akrapoviče, takže ani fandové hlučnějších či vzhledově odlišných výfuků nebudou o nic ošizeni.

Méně viditelnou, ale neméně důležitou novinkou je elektronické ovládání plynu ride-by-wire. To by mělo přinést jednak citlivější reakce motoru, a zároveň umožnilo přidat do výbavy možnost volby jízdních režimů. K dispozici jsou standardně módy “Rain” a “Road”, určené pro pohodovou jízdu, zatímco příplatkový “Dynamic” umožní i ostřejší svezení na devadesátikoňovém motocyklu. Tahle položka bude jistě velmi žádaná hlavně u sportovního roadsteru F800R.

Oba modely zdobí také nové přístrojovky, kde se digitální část musela přizpůsobit rozšíření výbavy o jízdní režimy, zatímco analogové přístroje dostaly jiný ciferník. Podle výrobce má být čitelnější než dřív, nám se ale tenhle decentnější font hlavně víc líbí. Proti stávajícím modelům je tu navíc i kontrolka poruchy motoru.

Design se naopak změnil jenom minimálně, a v případě roasteru F800R odlišují novinku vlastně jenom barevné kombinace. Tady je ale třeba uznat, že nová trikolóra dala motorce pořádný šmrnc. U cestovního gétéčka se nově objevuje potisk na čelním plexištítu a také logo na přední kapotáži vypadá luxusněji.

BMW s příchodem inovovaných modelů rozšiřuje i nabídku příslušenství. Kromě zmíněného režimu Dynamic nebo výfukové koncovky Akrapovič lze k F800R přikoupit například zvýšená řídítka nebo ozdobné ráfky, gétéčko si pak můžete dovybavit sadou kufrů a dalším cestovním příslušenstvím.

 

Informace o redaktorovi

Petr Poduška - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (10x):
Motokatalog.czTOPlist