Automatické brzdové světlo Stoptix

Americká firma MechOptix vymyslela systém, který automaticky rozsvítí brzdové světlo i v situaci, kdy motorka zpomalí jinak než s použitím brzdové páčky - například ubráním plynu. Jednoduchá vychytávka.

Vášnivý motorkář a majitel firmy MechOptix, Jeff Hammock drandil na motocyklech od svých čtrnácti let a ještě dnes rád jezdí na společné projížďky. Jeho firma přišla s chytrou žárovkou, která se namontuje namísto původní žárovky do koncového světla. Stoptix, jak je žárovka pojmenovaná, reaguje na zpomalování vašeho motocyklu aniž byste brali za páčku brzdy nebo stáli na zadní brzdě.
 Představte si, že jedete v koloně motocyklů, natěsnáni kolo na kolo a neustále si hlídáte motocykl před sebou. Borec před vámi ubere nepatrně plyn a jeho koncové světlo se rozsvítí jako kdyby brzdil a tím vám dá včas najevo, že zpomaluje. Systém reaguje na zpomalení motocyklu, takže nejen brzdění páčkou, ale i při ubrání plynu, brzdění motorem a podřazování, to vše donutí brzdové světlo rozsvítit.
Montáž je jednoduchá a lze tento druh žárovky použít i na ostatní vozidla. První prototyp však vyžaduje horizontální umístění a velikost samotné žárovky je o něco větší než původní, takže se nemusí vejít pod každé sklíčko. Nicméně výrobce už vyvíjí žárovku, která bude stejného tvaru jako sériová.
Žárovka svítí červeně, takže u čirých plexi ji lze použít. Stoptix má vnitřní baterii, která dle výrobce vydrží tři hodiny. Nicméně se uvádí, že při brzdění se baterie dobíjí a stačí dvě vteřiny konstantního brzdění, aby se baterie plně nabila. V USA začne prodej v létě letošního roku a do světa se tyto LEDkové žárovky dostanou ihned poté. Cena není zatím známa.


Není zapnut JavaScript. Tento text má být nahrazen přehrávačem.

Informace o redaktorovi

Tomáš Procházka - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (17x):TOPlist