V BMW přestavěli nové R 1300 R, jmenuje se Titan
Text: Jan Rameš | Foto: BMW Motorrad | Zveřejněno: 16.7.2025 | Zobrazeno: 10 136x
Motocyklové přestavby slouží buď jako způsob vyjádření se konkrétního umělce, anebo je, když se do práce pustí sama značka, prostředkem propagace nového modelu. Stroj, na který se díváte, patří jednoznačně do druhé skupiny, což ovšem nic neubírá z jeho kvalit.
Kapitoly článku
Německá značka představila nový naháč R 1300 R teprve minulý měsíc, a to jako třetí z pěti modelů třináctistovkové řady vybavené novým boxerem. V ní nenajdete stroj, který by nebyl svým designem minimálně hodně výrazný, mnozí by spíše řekli kontroverzní, a zatímco předchozí R 1250 R bylo takové, no, aby moc neurazilo, tak třináctistovka je z úplně jiného těsta. Nemusí se vám líbit, ale víte o ní, kdykoli ji zahlédnete. Muscle bike s boxerem. A tahle přestavba, nazvaná velkoryse Titan a prezentovaná na začátku měsíce při BMW Motorrad Days v bavorském Ga-Pa, ještě dále agresivní design zvýrazňuje.
Na zrození Titána pracovalo pět lidí včetně jednoho děvčete, kteří přepracovali základní designové elementy erka do agresivních linek dragsteru. Nebo spíše sprintového závodníka, kdyby někdo chtěl slovíčkařit. Ústředním prvkem celé stavby je samozřejmě motor, ten teď Bavoři budou chtít hodně akcentovat, nad který tvůrci posadili karbonový monokok ukrývající v sobě nádrž a sloužící zároveň jako podsedlový rám, jenž je vpředu zkombinován se sériovými náfuky do sání (zde bez airboxu, jenom s otevřenými filtry). Ty vypadají hodně customově, ale fakt jsou to prvky z běžně prodávaného stroje. Vizuálně je veškerá hmota stroje natlačená na přední kolo, zadek je minimalistický a jenom to potvrzuje fakt, že tohle je prostě sprinter – vše je podřízeno tomu, aby se vám při startu nezvedalo přední kolo. Oné kratičké zádi dominují dvě malé výfukové koncovky Akrapovič (slovinská firma byla partnerem projektu) a mezi nimi lahev „rajčáku“. Když sprinter, tak sprinter…
Působivé je barevné provedení Titanu – čistý sekaný karbon je zkombinovaný s bílými pruhy a protiváhou modře eloxované přední USD vidlice je stejně barevný širokánský zadní ráfek uchycený v jednoramenné kyvce upravené od Wilberse, který dodal veškeré odpružení. Pohled na zadní kolo ale může být trochu zastřený, když na motocyklu někdo jede. To proto, že ergonomie je čistě sprinterská a stupačky byly na dlouhatánských držácích přesunuty o desítky centimetrů dozadu. Ale to je vlastně úplně jedno, tahle motorka fakt nevznikla proto, aby na ní někdo jezdil. Titan je, stejně jako většina strojů stejného typu, vlastně pojízdná socha, která má jediný úkol – připomenout obecenstvu, že BMW má nové R 1300 R.











