gmoto_lambretta2
The Featherweight: kombinace Ducati a Hondy, lehká jako pírko

Jeff Gittleson z amerického Kinesis Moto vždycky miloval staré jednoválce od Ducati. Přišlo mu však trochu líto, že se těm malým – konkrétně třeba stošedesátce z modelu Monza Jr., nedostává dost pozornosti.

Když se proto na aukčním serveru Ebay objevil jeden pěkně zachovalý a kompletní motor z Monzy Jr., neváhal jej Jeff koupit a už začal pokukovat, kam by jej zabudovat. V tu chvíli mu padlo do oka nevyužité torso japonské Hondy CB 175, které naopak motor a další díly postrádalo.

Původní držáky na japonský jednoválec z rámu Hondy zmizely a Jeff vyrobil uložení zbrusu nové. Samozřejmě byl zachován správný sklon motoru, řetěz musel být přehozen na druhou stranu a výfukový systém je vyrobený kompletně celý ručně u Jeffa v dílně.

Samotný motor potom prošel důkladnou repasí, při které se drobně pošťouchl výkon směrem vzhůru. Sací kanály byly vyleštěny a zvětšeny, Jeff navýšil kompresi a použil karburátor Mikuni s oválným difuzorem o průměru 22 mm. Příruba je vyrobena zcela nová a motor ve výsledku táhne o dost veseleji, než kdysi. Původní zapalování taktéž vzalo za své, aby jej nahradilo nové zapalování digitální.

Na rozdíl od rámu a nádrže v hluboce modré barvě, nedělal si však Jeff se vzhledem motoru příliš hlavu. Jednoválcový agregát byl pouze očištěn, ovšem lakování nebo leštění se nekonalo. V modrém rámu vypadá jednoválec s patinou zkrátka dostatečně dobře.

Zbytek motorky je potom doladěn ke klasickému stylu lehkých a minimalistických café racerů. Kola, brzdy a snížené přední tlumiče jsou originály z Hondy, zadní tlumiče jsou nové značky Hagon. Jezdec sedí za uzounkými řídítky Woodcraft, kdežto zadní stupačky jsou od Dime City Cycles.

Elektroinstalace zahrnuje jen to nejnutnější v podobě budíku a předního světla. I taková forma odlehčení má za následek, že Featherweight dostává svému názvu. Hmotnost celého stroje činí necelých 90 kilogramů.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (14x):
Motokatalog.czTOPlist