Starší Honda VTR SP1 se proměnila na Praëm SP3

Sportovní Honda VTR1000 SP1 už sice nepatří do této dekády, přesto však svým potenciálem, ukrytým v silném litrovém dvouválci, stále imponuje mnohým jezdcům. Jakousi moderní interpretaci tohoto stroje nyní představila francouzská dílna Praëm.

Starší Honda VTR SP1 se proměnila na Praëm SP3

Mladá firma se specializuje na výjimečně vypadající neotřelé stroje a právě SP3 je prvním počinem. Na stavbě se podílel bývalý designér motocyklů BMW Sylvain Berneron a inženýr z oblasti mechaniky a kosmonautiky Florent Berneron. Už podle tohoto složení je vcelku jasné, že VTR dostalo o mnoho modernější pojetí, doplněné velkou spoustou hi-tech komponent.

Původní kola vystřídala nová celokarbonová, která dodala firma Rotobox. Využití karbonu pokračuje i na kotoučích karbon-keramických brzd, do kterých se zakusují radiální třmeny Brembo. Rám i kyvka zůstaly vesměs standardní, ovšem o odpružení se starají špičkové produkty výrobce Öhlins. Přepákování stupaček a ovládací prvky na řídítkách pochází z produkce firmy Rizoma.

Naprosto unikátním řešením, které dodává zcela ojedinělý vzhled, je materiál předních kapot a zadní podsedlové části s krovkou. Místo klasického plastu, karbonu, hliníku nebo laminátu, rozhodli se v Praëm využít stovek a stovek hliníkových drátků propletených do skeletového rámu každého z dílů.

O tomto postupu, který musel dát neskutečné množství práce, lze však z praktického hlediska s úspěchem pochybovat. Komplikovaná bude nejen udržovatelnost všech dílů, ale nepříliš vhodná je také pórovitost, která zabrání v ideálním prorážení vzduchu. O tom, že se v tomto případě musela aerodynamika sklonit před designem, vypovídá i sklon větrného štítku, za který se bude jezdec jen těžko schovávat. Zvláštní náturu stroje podtrhují i hodinky TAG Heuer Monaco, umístěné místo budíků.

Praëm SP3 je bezesporu zajímavá motorka, která však spíše než na ježdění, poslouží jako jakési „technologické demo“ předvádějící, co všechno francouzská firmička dokáže. V tuto chvíli je na webu praem.fr přichystáno již několik dalších siluet strojů různých zaměření, které se představí v blízké budoucnosti.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.00
Známkováno: 7x

Motokatalog.cz

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist