husqvarna_norden_expedition
Přestavba: BMW R 18 Henne Tribute

Česká přestavba motocyklu BMW R 18 ve stylu a podle pravidel americké závodní asociace AMA.

Motocykl BMW R 18 s dvouválcovým motorem Big Boxer o objemu 1800 cm3 byl navržen nejen jako stroj odkazující se na tradice klasických motocyklů BMW, ale díky specifickému přístupu je postaven tak, aby mohl sloužit pro další úpravy, individualizace a přestavby. Díky tomu vznikly kreace jako R 18 Dragster, Blechmann R 18 či R 18 Spirit of Passion. Vlastní styl si našla také úprava české firmy Funk Soul Motor Works Brno, vytvořená ve spolupráci s BMW Motorrad ČR a nazvaná R 18 Henne Tribute.

Již z názvu customu BMW R 18 Henne Tribute je zřejmé, že úprava se vydala ve stylu rychlostních rekordů. V předválečných letech byl držitelem mnoha rychlostních rekordů vytvářených na solných pláních v americkém Bonneville Němec Ernst Jakob Henne – celkem jich za svůj život s různě upravenými motocykly BMW získal 76. Právě spojení Německa a Ameriky se projevuje i v tomto originálním stroji. Je navržen tak, že stačí vyměnit registrační značku za startovní číslo a může se postavit na závody Bonneville Motorcycle Speed Trials (BMST). I když je postaven podle aktuálních regulí AMA Land Speed Grand Championship a FIM Land Speed World Records, jde o motocykl, který neztratil nic ze své soudobé techniky obvyklé u moderních motocyklů. Samozřejmostí je proto i schválení pro provoz na běžných silnicích.

Právě na Henneho speciály odkazují veškeré aerodynamické prvky customu BMW R 18 Henne Tribute. Aerodynamické kryty předních vidlic ve tvaru křídel, aerodynamické kapkovité kryty hlav válců motoru a další detaily byly k vidění ve třicátých letech.Současně ale ve Funk Soul Brothers Motor Works Brno, za níž stojí trojice motocyklových nadšenců Jan Urban, Ondřej Hrůza a Roman Šimčík, použili mnoho dílů z ručně vyráběného kevlaru, který je jedním z výsledků obrovského rozvoje kosmonautiky v 50. a 60. letech.

Celkově je styl motocyklu, u nějž byly zachovány typické rysy designu klasických motocyklů BMW, laděný do první poloviny 70. let. A to včetně například rozsahu chromování, ale také barevné kombinace. Právě výrazná barevnost je jedním z poznávacích prvků odkazujících na americká 70. léta. Současně ale barevné schéma evokuje sportovní roadster BMW R 90S, s nímž BMW v 70. letech prorazilo na americkém trhu.

Brněnská firma Funk Soul Brothers Motor Works, zaměřující se na úpravy a speciální přestavby motocyklů, potřebovala na stavbu stroje R 18 Henne Tribute od schválení projektu ze strany BMW Motorrad ČR pouhých 70 dní. Plechové díly, řídítka, přední štítek nebo kryt olejového chladiče inspirovaný typickým designem masky chladiče automobilů BMW vznikly v dílnách firmy. Některé komponenty byly nakoupeny od specializovaných společností a jiné vyrobili ověření dodavatelé. Řeč je například o na míru zhotoveném čalounění sedla Alcantarou, kevlarových komponentech, frézovaných dílech nebo ručně stavěného výfukového systému – všechny tyto prvky jsou dílem českých profesionálů a upoutají důrazem na kvalitu zpracování i řešením jednotlivých detailů.

Styl R 18 Henne Tribute nejenže ukazuje, že čeští úpravci motocyklů patří ke špičce v oboru, ale také to, že kromě samotného zpracování svému customu dokážou dodat ten správný historický odkaz. Na úprávách se konkrétně podíleli:

  • Pavel Müller - MCR Brno - kevlarové komponenty od A do Z
  • Robert Pokorný - RP Tuning - výfukový systém
  • Petr Pokorný - Airbrush Studio - lakování/airbrush
  • Milan Pavliš - Milita Seats - zakázkové sedlo
  • Pavel Strapina - CNC práce

Propojení techniky a stylu různých historických období navíc doplňuje i kombinace německého a amerického odkazu. Nechybí ani nenucená dávka vtipu v podobě nápisu „Schmeling“ na bloku motoru Big Boxer, jehož písty mají sílu boxera těžké váhy…

Motocykl BMW R 18 Henne Tribute není navržen pouze jako výstavní kus. Naopak, je připraven pro skutečné používání a vytváření radosti z jízdy. Je vystaven na výstavě Veteran Mania na Výstavišti Praha, ale následně bude poskytnut pro testy médií a bude také k vidění u jednotlivých autorizovaných BMW Motorrad dealerů po celé České republice.

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (5x):
Motokatalog.czTOPlist