yamaha_srpen
Musket 1120 Magnum

Britsko-indickou značku RoyalEnfield znají snad všichni milovníci klasických motocyklů. Jako jedna z mála značek stále vyrábí klasiku s minimem technologických inovací. Je také známá tím, že ve své nabídce nemá V-twin dvouválec. A právě zde nastupuje AniketVardhan s jeho Mušketami.

Americký stavitel s indickými kořeny se specializuje na spojování jednoválců RoyalEnfield do jednoho motoru. Má za sebou již několik staveb, většinou ale šlo o spojení nižších objemů a motocykly vyráběl, dá se říct, pro zábavu. Potřebné součástky si buď objednává přímo z Indie, nebo sám navrhuje a vyrábí. Za poslední dobu se jeho malá dílna rozrostla a nyní přijímá objednávky na zakázkové přestavby motorů, či celých motocyklů.
Jedním z prvních zákazníků byl i motocyklový novinář, sběratel a nadšenec v důchodovém věku, jehož jméno zůstává neznámé. Chtěl postavit dvouválec z málo jetého 500 ccm RoyalEnfield Bullet. Aniket měl podle vlastních slov se stavbou řadu komplikací, ale vše nakonec stihnul za zhruba 6 měsíců od objednání.
Hlavním problémem bylo docílit snadného startování. Elektriku zde nenajdeme, motorka má klasickou nakopávačku. Snadné našlapování bylo důležitým prvkem, jelikož zákazník není nejmladší a není ani zrovna v dobré fyzické kondici. Musel dlouho laborovat s kompresí v jednotlivých válcích, ale podařilo se to. Rám motocyklu je samozřejmě koncipován pro jednoválec, ale vejde se do něj i jeden válec navíc, takže zůstal v původním provedení.

Celkově ale jde o povedenou retro motorku, která ctí klasické rysy, jako jsou bubnové brzdy nebo "oldschool" tlumiče. Podle slov zákazníka má Musket 1120 Magnum perfektní akceleraci a co je hlavní, našlápnout motor není problém i v jeho stavu.
Práce Aniketa Vardhana je pěkná, ale takovou motorku si koupí jedině pravý vyznavač klasiky. Koho by zajímaly postupy a technologická řešení, může zabrousit na www.musketvtwin.com. Můžete si objednat vlastní stavbu, kde vás kompletní přestavba (dodáte funkční motocykl) vyjde na nemalých 13 000 dolarů (cca 275 tis. korun).
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (21x):
Motokatalog.czTOPlist