Harley-Davidson ve stylu ruské limuzíny

Motocyklové přestavby občas najdou nějakou tu inspiraci v automobilovém průmyslu nebo sportu, ale neznáme moc případů, kdy za vzor posloužilo služební vozidlo komunistických pohlavárů z padesátých let. Kde jinde by něco takového mohlo vzniknout, než kousek od Rudého náměstí?

Harley-Davidson ve stylu ruské limuzíny

Moskevský designér Michail Smoljanov se úpravám motocyklů a aut věnuje už řadu let, a všechny jeho dosavadní nápady byly, mírně řečeno, velmi odvážné. Nejnovější z nich se jmenuje HD 110, přičemž číslovka v názvu neoznačuje jenom zdvihový objem vidlicového dvouválce Harley-Davidson, uváděný v kubických palcích. Stavba totiž vzdává hold limuzíně ZIS 110, a spojuje tak dva protipóly; tradiční americkou motocyklovou značku se sovětským automobilovým průmyslem. Když ale půjdeme po stopách vzniku vládního vozu z padesátých let minulého století, dostaneme se zpátky do USA - stalinističtí konstruktéři totiž údajně obšlehli americký automobil Packard Super Eight, a podle některých nepodložených informací se ZIS dokonce vyráběl na vyřazené americké lince.

Tak či tak, Smoljanovova přestavba HD 110 vystihuje tehdejší okázalý styl naprosto přesně. K černým, leskle lakovaným plochám perfektně ladí chromované doplňky jako lišty na obrovských blatnících nebo zadní "nárazník", ve které se schovávají výfukové koncovky. Rudé detaily si pak můžeme vysvětlovat dvojím způsobem; buď se pro ně autor rozhodl v zájmu dosažení autenticity, nebo má jít o výraz sportovního zaměření stroje. Tomu by při troše fantazie mohla nasvědčovat maska kolem předního světla, ale s ohledem na odhadovanou hmotnost ruské plechařiny to však na racing-styl moc nevypadá.

Michailovo designové studio Solifague zatím zůstane u jednoho kusu, i když není vyloučeno, že by se mezi ruskou smetánkou mohla zvednout vlna poptávky po takové raritě. V takovém případě by stačilo rozjet výrobu přestavbových komponentů, a začít je ve velkém montovat na sériové Harleye. Tak uvidíme, jestli za rok nepojede přes naší republiku nějaký HD 110 na oslavy konce války.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 2.17
Známkováno: 18x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist