ktm_zari
BMW R75/6: strohý funkcionalismus

Německo bylo vždy přísně strohé. Když si však vezmete do hlavy, že nechcete na motocyklu značky BMW vůbec nic co je zbytečné, moc vám toho nezbude...Klient Tima Harneye se nechtěl starat o věci, které nepotřebuje. Tim tedy sehnal R75 a hodil jej na ponk v Brooklynu, kde má dílnu.

Bývalý průmyslový inženýr Tim Harney dostal na starost odstrojit model BMW R75/6. Zákazník si nechal od Tima, který mimo jiné dříve pracoval i jako designér nábytku a osvětlení, připravit jednoduchý motocykl. Práce na modelu z roku 1976 měla jasně daný cíl. Nic navíc, vše co není potřeba, odstranit.

Airbox o velikosti vzducholodi nahradil kuželový filtr napojený na karbec Mikuni VM32. Tim vznikl prostor, který vyplnila nová menší baterie a kompaktnější pojistková skříň.
Samotné úpravy na elektrice si vyžádaly i upgrade zapalování. Výfukový systém se uzpůsobil a nasadila se koncovka vyrobená z nerezové oceli značky Arrow. 

Přední vidlice použita z modelu Suzuki DR 650 zlepšila jízdní vlastnosti a celý bike zkrátila o neskutečných deset centimetrů. Zadní tlumení tvoří dvojice tlumičů z modelu R75/5. Pomocný rám se sestavil na zakázku a rovněž přispěl ke kratší a užší stavbě. Sedlo je pouze pro řidiče a čalounění tvoří hovězí kůže. Když došlo na palivovou nádrž, vzalo se kladivo a flexa. Zespodu se banda rozřízla, upravila a zkrátila, aby se opět svařila dohromady.

Blatníky se ručně válcovaly do požadovaného tvaru a vzadu osvětluje motocykl mini světlo, vpředu se pak nasadil světlomet z motocyklu Harley-Davidson Sportster s kšiltem. Sekundují mu řídítka Renthal, které nesou plyn Domino a brzdový systém od Bremba, konkrétněji brzdový válec s opletenou hadicí zakončený jedním brzdovým kotoučem a uchyceným třmenem. Lakování je rovněž ve jménu vzdušnosti a tak šedá odpovídá zbarvení motoru, zatímco podsedlový rám se zakryl černou. No, perfektní motocykl do rušné čtvrti v Brooklynu.

Informace o redaktorovi

Tomáš Procházka - (Odebírat články autora)
Press - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (21x):
Motokatalog.czTOPlist