ktm_zari
BMW Giggerl – kuře na steroidech

Retro roadster z Mnichova R nineT se stal oblíbeným terčem úpravců po celém světě a v záplavě všech těch kafíček, racerů, scramblerů a bratů je těžké s něčím vyniknout. Někdo sází na dokonale čisté linie, jednoduchost a exkluzivní zpracování, další na závodní styl plný těch nejlepších komponentů doplněný o legendární závodní barvy. Bernhard Naumann zřejmě sází na veselé houbičky, a tak vzniklo něco, co tu ještě nebylo.

Sám autor nakonec na adresu svého výtvoru uvedl: „Vypadá to, že jsem postavil kuře s podpažím a předním světlem.“ Nutno dodat, že jde o pořádně naštvané zmutované kuře, co to přehnalo s anaboliky. Nakonec i jeho jméno Giggerl znamená v překladu kuře.

Tenhle železný opeřenec započal svůj život demontováním sériových dílů původního RnineT. Pokud se ptáte, kde na tuhle kreaci Naumann s přezdívkou Blechmann přišel, tak je čistě z jeho hlavy. „Neměl jsem žádnou zásadní inspiraci. Prostě jsem odmontoval původní díly, a pak jsem začal na nepopsaném listu papíru tvořit.“ V nejintenzivnější fázi projektu to nakonec znamenalo spoustu počmáraných stránek s nápady, střídání nejrůznějších variací a kombinací.

Nakonec z toho vzniklo něco, co sice na první pohled vypadá šíleně, na druhou stranu ale musíte uznat, že se trefil do stylu BMW. Porovnejte si s tím křivky konceptů a sériových modelů téhle značky, včetně těch z automobilové divize a dáte mi za pravdu. Jednoduché sedlo s novou podsedlovkou dává připomenout původní NineT, na něj navazuje nádrž, která se svou siluetou podobá té z prvních modelů F 800. Jenže ve výšce, kde normální nádrž končí, tam tohle dílo teprve začíná.

Od nádrže stoupají dvě ramena táhnoucí se přes řídítka až do přední masky. Při cestě po nich ještě najdete výraznou odbočku v podobě zrcátek zkombinovaných s jakýmisi aerodynamickými křidélky. Když po téhle linii jdete dál, objevíte na konci dvě typické BMW ledvinky. Mezi tubusy, které vzdáleně připomínají Cagivu Xtra Raptor, leží budíky a přední světlo schované za plexi štítkem. Karoserie se ale netáhne jenom nad řídítky, ale i pod nimi. Tam spojuje nádrž se zbytkem přední masky s válečným lakováním v trikoloře BMW.

Když to zvládnete a do téhle šílenosti se zakoukáte, dojde vám, že u toho Blechmann skutečně přemýšlel. Podívejte se z profilu na linii, která se táhne od nádrže dolů k plnění motoru a na druhé straně válce pokračuje výfukem zamotaným pod motorem a zakončeným v přední části podmotorového klínu. Stejně tak vyladěné jsou i drobné detaily, jako jsou zadní blatníčky nebo ten přední, který je vykousnutý obráceně proti směru jízdy. Nemá cenu se tady bavit o použitelnosti motorky, ale jako designové cvičení je tahle „star wars“ motorka zajímavým kouskem. Milovníci klasického designu musí jenom doufat, že se tohohle nechytne sama továrna.

Informace o redaktorovi

Honza Zajíček - (Odebírat články autora)

Autor článku obdržel prémii 24 Kč od 8 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (1x):
Motokatalog.czTOPlist