Změny pravidel v silniční dopravě

Se začátkem roku přichází v platnost nové zákony a to i ty týkající se dopravy. Nejinak je tomu letos, proto vám přinášíme souhrn novinek pro rok 2018, díky kterým budete připraveni i na cestu do zahraničí.

Změny pravidel v silniční dopravě

Začneme ale u nás, kde se toho příliš neudálo, o to příjemnější změny to ale veskrze jsou. Tou nejpříjemnější je asi to, že si od července budete moc vyřídit veškerou agendu spojenou s řidičákem na jakémkoli úřadě s rozšířenou působností, ať už půjde o vydání nového nebo o výměnu stávajícího. Jen pro připomenutí, na stejném úřadě můžete od loňského léta přepisovat a přihlašovat vozidla, nemusíte tím pádem letět na úřad v místě bydliště majitele.

Těm, co v okolí větších měst dojíždí autem, přijde vhod dalších 41 kilometrů dálnic bez poplatků. Už od 1. ledna se zadarmo svezete po D3 kolem Veselí nad Lužnicí, D6 mezi Chebem a Karlovými Vary, D55 kolem Otrokovic, D52 u Pohořelic a část dálnice D46 u Hněvotína, což umožní bezplatné využití obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Když jsme načali auta, nejde nezmínit zpřísnění kontroly emisí. Úřady bojují proti „vykotlaným“ motorům a podvodům s emisemi, proto bude od letošního roku probíhat měření on-line podobně, jako je to u STK. Kromě toho bude fotografován i tachometr a VIN kód.

Slovensko

U východních sousedů se mění spotřební daň na benzín a naftu, kdy se u normálních paliv zvyšuje, u těch s biosložkou naopak snižuje, můžeme tedy očekávat větší rozptyl a pohyb cen. Ještě by nás mohlo zajímat, že slovenské ministerstvo dopravy zvažuje, zda chápat automobil jako zbraň (pravděpodobně i motocykl). V případě zavinění nehody s následkem smrti by bylo na skutek pohlíženo jako na zabití a dotyčný by si odnesl vězení, zadržení řidičáku až na 10 let, zvažuje se dokonce možnost zadržení vozidla.

Polsko

Poláci mají jenom jednu novinku a ta se týká stáčení tachometrů. Polské ministerstvo spravedlnosti usiluje o to, aby se jednalo o trestný čin s odnětím svobody na tři až pět let. V případě, že zákon projde, budeme osamocený ostrůvek ve střední Evropě, kde to trestné není. Otázka je, jestli takový zákon se stáčením něco skutečně udělá…

Rakousko

Motorkáři velmi navštěvovaná země zavádí elektronické dálniční známky registrované na poznávací značku. Při plánování dovolené stačí navštívit internetové stránky nebo použít aplikaci rakouského ministerstva dopravy a tam známku objednat. Cena je stejná jako u klasické nalepovací. Při online nákupu můžete zvolit datum, od kdy bude známka platit, platnou se stane teprve 18. den od objednání (kvůli 14 denní možnosti vrátit zboží objednané online). Pokud si tedy dnes rozmyslíte, že zítra pojedete do Rakouska a objednáte si známku, začne platit až za 18 dnů. Nezbyde vám tedy nakonec nic jiného, než zase koupit klasickou. Od poloviny roku bude možné elektronickou známku zakoupit v trafikách, na pumpách nebo v autoklubech, v tom případě začne platit okamžitě. Desetidenní známka pro motorkáře stojí 5,20 €, dvouměsíční 13,10 € a roční 34,70 €.

Německo

Při cestě na západ doporučujeme dodržovat silniční pravidla, do kterých letos nově přibyl zákaz natáčení dopravní nehody. V případě porušení vám hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. Pro jistotu k tomu připomeňme loňské změny – telefonování při řízení vás bude stát 200 euro, dva body a měsíční zákaz řízení, za nevytvoření záchranné uličky v koloně si vykoledujete od 200 do 320 eur, opět se dvěma body a měsíčním zákazem řízení, a pokud by se vám chtělo závodit v nelegálních silničních závodech, máte to minimálně za tři body a za řidičák. Ale také můžete jít na dva roky do chládku. V případě zranění či smrti v souvislosti se závody to je až 10 let odnětí svobody.

Tenhle rok je nejspíš posledním, kdy si můžeme německé dálnice užit bez poplatků, uvidíme, jak se to dotkne jednostopých vozidel. Co úplně nesouvisí s řízením, ale s dovolenkováním, je pobytová taxa 2 eura za osobu a noc v případě, že využijete služby jako je Airbnb (platí pro Frankfurt nad Mohanem, Kolín nad Rýnem, Erfurt a Hamburk).

Španělsko

Pokud plánujete cestu do Španělska, hlavně tedy do Barcelony, předem se ujistěte, jestli nebudete potřebovat ekologickou známku. Nízkoemisní zóny známé z německých měst se rozhodla od 1. prosince 2017, v době smogové situace, zavést i katalánská metropole. Do jara 2018 jsou motorky od eko teroru osvobozené, ale další postup se bude v tomhle roce projednávat. A píšeme to hlavně proto, že za vjezd do zóny bez plakety je 100 eurová pokuta.

Belgie

V belgickém hlavním městě Bruselu to bude ještě dražší. Tam, jako zahraniční turista, od července 2018 za vjezd bez známky zaplatíte 350 euro. Na jednostopá vozidla se emisní povinnosti naštěstí nevztahují.

Francie

Ekologické známky zavádí i Francie a bohužel i pro motocykly a dokonce i pro malé mopedy. Paříž, Lyon, Štrasburk, Bordeux a Marseille jsou města, kde se bez potvrzení neobejdete. Do budoucna se jedná i o Cannes, Arras a celou oblast Mont Blanc. Motorkáři při vjezdu do města musí být vybaveni plaketou, naštěstí ani při druhé nejhorší plaketě nehrozí žádná omezení. Omezení naopak nastává v případě, že si známku objednáváte. Je to možné pouze online, což vám zabere čas, navíc se na její vyřízení čeká klidně i měsíc. A pokud vyrazíte bez ní, riskujete samozřejmě pokutu.

Od prvního července si také ve Francii dejte pozor na rychlost. Na silnicích bez středového pásu se snižuje povolená rychlost z 90 km/h na 80 km/h. Při myšlence na to, že je to přeci ve Francii a domů pokuta nedojde, připomínáme, že nejen s Francií sdílí Česká republika informace o dopravních přestupcích. Tak abyste se za pár týdnů po dovolené nedivili.

Itálie

Pokud by vás napadlo v Itálii telefonovat při řízení, dobře si to rozmyslete. Došlo k navýšení pokuty ze 161 eur na 646! Ano správně, necelých sedmnáct tisíc korun za držení telefonu v ruce a k tomu si až dva měsíce nezařídíte.

Nizozemí

Země tulipánů zvyšuje pokuty plošně, ale ne více než o pět euro. Za zmínku stojí 230 eur za telefonování, stejná částka je za jízdu na červenou. Pokud by vás při činu přistihli, doporučujeme zaplatit na místě. Pokud nezaplatíte a pokutu následně nezaplatíte ani do uvedené lhůty, zvyšuje se její sazba nejdříve o 50 %, podruhé pak o 100 %.

Velká Británie

Plány ministerstva dopravy předpokládají zavedení trestu odnětí svobody až na doživotí za zabití osoby při dopravní nehodě způsobené pod vlivem alkoholu nad 1,5 promile nebo drog, dále při nelegálních silničních závodech nebo extrémně rychlé jízdě. Za těžké ublížení na zdraví při těchto přestupcích by pak hrozil viníkovi trest odnětí svobody až na čtyři roky.

Řecko

Řecka se netýkají změny v dopravě, ale pro plánování dovolené je dobré zmínit, že se bude nově platit pobytová taxa. Měla by to být 4 eura za pokoj a noc, poplatek platí i pro hosty v apartmánech.

Nové dálnice

Pro plánování dovolené ještě přidejme seznam nově otevřených dálničních úseků. Rakousko po dvou letech prací 8. 12. otevřelo další úsek dálnice A5 mezi Vídní a českými hranicemi. Předpoklad hovoří o tom, že v příštím roce bude dovedena rakouská dálnice až do samotných hranic. Na české straně byla naposledy v roce 1996 otevřena část dálnice D52 do Pohořelic. Dál? Předpoklad - rok 2030. V Německu se na jaře otevře 9km úsek dálnice A33 mezi městy Biefeld a Halle a 4km úsek obchvatu Halle a také 5km dálnice A44 mezi městy Heiligenhaus a Hetterscheid a 6km obchvat města Hessisch-Lichtenau. Polsko na podzim otevře dva nové úseky dálnice A1 (Lodž – Katowice) o délce 20 km a dojde k rozšíření rychlostní silnice S3 (Szczecin - Legnica), která běží paralelně s německými hranicemi o více než 100 km na Legnica. Další otevírání úseků je plánováno na rychlostní silnici S5 (Wroclaw – Poznaň) a S7 (Gdaňsk – Varšava – Krakov). Nový šestikilometrový úsek dálnice A4 ve Slovinsku (směrem k chorvatským hranicím mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj) si užijete až na konci roku. Srbsko do konce roku otevře dalších 33 km na dálnici A1 mezi městy Grdelica – Vladičin Han a brzy bude pro turisty jednodušší cesta do Řecka. Na jaře bude v Makedonii otevřen nový 28km úsek dálnice A1 (Skopje - Gevgelija) mezi městy Demir Kapija a Smokvicí. A nakonec Rumunsko, tam se bude otevírat 21 km dálnice A1 (GÜG Nadlac – Timisoara - Sibiu) mezi Cosevita a Ilia.

Autoři článku obdrželi prémie 27 Kč od 17 uživatelů. Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.17
Známkováno: 66x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.hsq_rijen
Objednat reklamu
TOPlist