Životnost pneumatik na motorku lze prodloužit správným zacházením

Pravidelné servisní prohlídky, při kterých si ověříte stav pneumatiky a stupeň opotřebení, by měly být samozřejmostí. Jak ale správně zacházet s pneu, aby vydrželo co nejdéle? Poradíme vám, jak prodloužit životnost pneumatik na motorku optimální péčí a stylem jízdy.

Životnost pneumatik na motorku lze prodloužit správným zacházením

Hloubka dezénu pneumatik na motorku

Sjeté pneumatiky mají delší brzdnou dráhu, horší přilnavost a hrozí s nimi kromě „mastné“ pokuty i nebezpečí aquaplaningu. Kontrola hloubky dezénu by měla patřit k pravidelným návykům každého řidiče, a to jak vozidla, tak motocyklu. Pneumatiky na motorku, stejně jako letní pneumatiky u aut, mají předepsanou minimální hloubku dezénu 1,6 mm.

Jaká je přibližná životnost pneumatik?

Životnost pneumatik se samozřejmě odvíjí od toho, jak často je motocykl v provozu a jak se o pneumatiky na motorku jejich majitel stará. Provozní životnost je při správném zacházení přibližně 6 let, své původní technické vlastnosti si však zachovává daleko kratší dobu.

Celková životnost pneumatik od data výroby by nikdy neměla překročit 10 let, a to i když většinu své existence stráví ve skladu a do provozu se jen tak nepodívá. Pořizujete-li nové pneumatiky, zkontrolujte, zda na vás nečekaly uskladněné déle, než 4 roky. Datum výroby je uvedeno na boku pneumatiky, najdete ho na konci za zkratkou DOT. První v pořadí je týden, následuje rok výroby.
Příklad: je-li označení 1112, byla pneumatika vyrobena v 11. týdnu roku 2012.
Potřebujete další informace o pneumatikách na motorku? Kontaktujte profesionální pneuservis, kde vám odborníci se vším poradí.

7 tipů, jak prodloužit životnost pneumatik na motorku

1. Styl jízdy
Agresivní jízda v zatáčkách, prudké brzdění, zběsilá akcelerace a další machrovinky mohou být pro někoho efektní, ale přijdou vás velmi brzy draho. Na materiál mají destruktivní vliv, stejně jako oblíbený „burnout“ – pálení pneumatik.

2. Povrch vozovky
Pokud chcete prodloužit životnost pneumatik, zapomeňte nejen na převádění, ale dejte také pozor na povrchy, na kterých by mohlo dojít k poškození pláště (rozbité sklo, ostré kamínky atd.). Ideální pro jízdu je suchý a hladký povrch.

3. Skladování
Optimální podmínky pro skladování pneumatik jsou:
● suché a temné místo (bez UV záření)
● daleko od chemických prostředků
● konstantní teplota kolem 15 °C
● očištění před uskladněním
● pneumatiky na ráfku se skladují na sobě, bez ráfku nastojato s občasným pootočením

4. Tlak
Správný tlak je pro životnost pneumatik zásadní. A to nejen u motorek. Máte správně nahuštěné pneumatiky?

5. Extrémní teploty
Velké horko nebo naopak velmi chladné počasí ovlivňují vlastnosti pneumatik a mají vliv i na tlak v nich. Chcete-li pneumatikám prodloužit „život“, nechte motocykl za těchto podmínek raději odpočívat v garáži.

6. Vizuální kontrola
Nejjednodušší test, zda jsou pneumatiky v pořádku. Zkontrolujte, zda nejsou pneumatiky příliš znečištěné, nemají v drážkách kamínky, které by mohly poškodit plášť, nejsou vidět boule, trhliny, nebo nejsou podhuštěné.

7. Výběr kvalitních pneumatik
Technické parametry, opotřebení i chování pneumatik pravidelně testují nezávislá média, u kterých se můžete při výběru nových pneumatik inspirovat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 4.12
Známkováno: 65x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.
Související firma
  • AZ pneu PRO CZ

    Internetový a zásilkový obchod se zárukou spokojenosti. Nabízíme pneumatiky pro osobní, off-road, užitková vozidla a motocykly, Alu disky a plechová kola. Velké množství pneumatik skladem s dodáním do 24 hodin. Tisíce spokojených zákazníků. 8 let na trhu. Rady, testy, informace pro motoristy.
TOPlist