yamaha_brezen
Zima není pro motorkáře překážkou. Jízda na motorce v zimě však vyžaduje přípravu

Neexistuje špatné počasí, jen špatné vybavení. Jízda na motorce v zimě sice už vyžaduje jisté zkušenosti, ale nejdůležitější je dokonale se na podmínky zimního provozu připravit. Kvalitní pneumatiky na motorku jsou v zimě ještě důležitější než v hlavní sezóně, ale potřebujete i další vybavení, bez kterého se vystavujete nebezpečí.

Ještě než se rozhodnete, zda vyjet na motorce, když teploty klesnou pod nulu, zvažte také další povětrnostní podmínky. Jízda na motorce na uježděném sněhu nebo kluzké „břečce“ je opravdu velmi nebezpečná. Pokud jsou ale vozovky sjízdné a jedinou komplikací je zima, s vhodnou výbavou si zimní jízdu opravdu užijete.

Nejlépe uděláte, když před zimou i po ní svěříte motocykl do rukou motoservisu, kde vám ho připraví na změnu počasí a předejdou tak zvýšenému riziku koroze.

Přizpůsobte styl jízdy zimním podmínkám

Pravidlo přizpůsobení se podmínkám na pozemních komunikacích platí po celý rok, v zimě však buďte obzvlášť opatrní a ohleduplní k ostatním řidičům. Silnice jsou kluzké, viditelnost zhoršená, řidiči automobilů nejsou na motorky v zimě zvyklí, a tak vás mohou snáze přehlédnout. Dodržujte tedy základní pravidla zimní jízdy:

  • Jezděte pomaleji než v hlavní sezóně.
  • Dodržujte dvojnásobný odstup od vozidel před sebou než obvykle, a to jak kvůli prodloužené brzdné dráze, tak kvůli kapalině z ostřikovačů auta jedoucího před vámi.
  • Plyn a brzdu používejte plynule a v zatáčce buďte velmi opatrní.
  • Při snížené viditelnosti nepředjíždějte.
  • Zvýrazněte svou viditelnost a vybavte motooblečení reflexními prvky.
  • Pozor dejte na lesních vozovkách, kde se sníh a námraza drží déle i za pěkného počasí.

Každý motorkář, který se rozhodne provozovat své hobby i v zimě, musí být připraven na to, že nebezpečí nehody a úrazu je vyšší než po zbytek roku. Přidejte ke svému základnímu vybavení ochranné prvky kloubů a páteře, pokud už nejsou jeho součástí.

Zimní motopneu

Pro motorky a skútry v našich podmínkách neplatí povinnost přezouvání pneumatik jako u automobilů, v posledních letech však výrobci pneumatik začínají myslet i na celoroční jízdu na motorce. Zimní motopneu jsou z měkčí směsi, mají hrubý vzorek a tím i lepší vlastnosti na mokré a kluzké vozovce. Jaké celoroční nebo zimní motopneu se hodí na váš motocykl vám poradí zkušení pracovníci v renomovaném pneuservisu.

Pokud se ale nechystáte jezdit za velmi nízkých teplot a ve sněhu, zpravidla vám postačí kvalitní klasické motopneu. Pro jistotu se však vybavte sněhovými řetězy na motorku. Nikdy nevíte, kdy se vám budou na neudržovaných úsecích v zimě hodit. Koneckonců nečekaně nasněžit může i tehdy, i když s tím zrovna při vyjížďce nepočítáte.

Zimní oblečení na motorku

Už jste si pravděpodobně zvykli, že motorka jako hobby něco stojí. A v zimě bude hůř. Myslíte-li jízdu na motorce v zimě vážně, kvalitní motooblečení je naprostý základ, a to i na velmi krátké vzdálenosti, jakými jsou přesun ve městě do zaměstnání. Od speciálního termoprádla určeného do mínusových teplot, přes rukavice, kukly, nákrčníky, ledvinové pásy a samotné teplé oblečení, až po nepromokavý návlek.

Na trhu existuje dokonce motooblečení a doplňky s vyhříváním na baterii nebo přímo z motocyklu, což je v zimě opravdu praktické. Hodit by se mohl i starý trik, který používali už naši pradědečkové a doporučuje ho 9 bezdomovců z 10. Zkuste dvě vrstvy oblečení jednoduše proložit novinami, které perfektně izolují.

Pozor! Jízda na motorce v zimě má svá rizika. Mějte vždy po ruce kontakt na spolehlivý motoservis!

Další vychytávky

Aby ochrana před zimou a ledovým větrem byla co nejefektivnější, zvažte pořízení dalších vychytávek. Tzv. sloní uši a psí deka slouží jako chrániče proti mrazu, které se jednoduše přichytí za řídítka a zajistí suchým zipem. Nevýhodou je zhoršená pohyblivost při vysedání, ale to se dá časem natrénovat.

Pomoci dále mohou vyhřívaná řidítka nebo návleky na řidítka či dvojité plexisklo na helmě, které zabraňuje mlžení (posloužit mohou i speciální spreje zabraňující srážení vzdušné vlhkosti).
Kdy si jízdu na motorce odpustit?

Za pěkného počasí si jízdu na motorce můžete se správnou přípravou dovolit. Existují však situace, kdy je rozumné na silnici vůbec nevyjíždět.

  • Pokud teploty klesnou pod -10 °C, přestane být účinné i sebelepší motooblečení.
  • Souvislá vrstva sněhu nebo rozježděné „břečky“ je vysoce riziková.
  • Posolená silnice způsobí, že vám sůl začne velmi rychle „rozežírat“ stroj i oblečení.
  • Jízda v noci a navíc dešti, sněhu nebo mlze představuje pro motorkáře velké nebezpečí.

Nezapomeňte na zimní jízdu na motorce připravit i akumulátor! Postupujte stejně jako při zazimování motorky. A před nástupem zimy velice doporučujeme se ujistit, že váš stroj má také vhodné obutí!
TOPlist