Navštěvujete servis motorek po sezóně?

Zazimování motorky, tedy péče o motocykl po letní sezóně, slouží nejen k regeneraci všech namáhaných součástek, ale zároveň je přípravou na bezproblémové motorkářské jaro. Podceníte-li servis motorky před zimou, může vás na začátku nové sezóny čekat nemilé rezavé překvapení.

Navštěvujete servis motorek po sezóně?

Údržba motorky

Co zvládnete před zazimováním motorky sami?

● Očista motorky
K servisu motorek před zimou patří i důkladné očištění od všech nečistot a prachu. Pozornost věnujte i těžce dostupným místům, která jste v sezóně zanedbávali. Budete-li pečliví, můžete přijít na skryté závady, které by později mohly způsobit zbytečné problémy.

● Promazání součástek
Po důkladném vyčištění by vždy mělo následovat promazání všech pohyblivých součástek a především řetězu. Na trhu existuje nepřeberné množství speciálních přípravků k tomu určených. Tento krok je pro správné zazimování motorky klíčový, neboť zabraňuje korozi.

● Plná nádrž
Koroze hrozí i vnitřku nádrže, proto se doporučuje v rámci servisu motorky před zimou natankovat plnou nádrž a k tomuto účelu použít kvalitní benzín se speciálními aditivy.

● Odpojení baterie
Baterku odmontujte, uskladněte ji v suché místnosti se stálou teplotou 10 – 15 °C a přibližně jednou za měsíc akumulátor dobijte. Pohodlnější alternativou je pořízení udržovací nabíječky, která sama pozná, kdy je nabití potřeba.

● Pneumatiky na motorku
I pneumatiky na motorku by měly projít pečlivou očistou, která zahrnuje také odstranění drobných kamínků ze vzorku. K delší životnosti motopneumatik také přispěje, když je před zazimováním motorky dofouknete na maximální doporučený tlak a postaráte se o to, aby přes zimu nebyly vystaveny dlouhodobému zatížení stroje a tedy deformaci na jednom místě.

● Správné uskladnění motorky
Stojan na motorku slouží právě k účelu odlehčení pneumatikám. Levnější variantou je pravidelně motocyklem popojíždět, aby zatížení nenesl jen jeden styčný bod pneumatiky. Správně uložená motorka by měla být zakrytá prodyšnou plachtou, která bude odvádět vlhkost a zabrání tak kondenzaci.

Na co je lepší přizvat profesionály?

● Výměna oleje
Zazimování motorky obvykle předchází i výměna oleje a olejových filtrů, protože i nečistoty v opotřebovaném oleji mohou způsobit korozi. Současně si v servisu nechte promazat i válce.

● Pravidelný servis motorky
Pravidelný servis motorek prodlužuje jejich životnost a vyplatí se jej jednou ročně absolvovat. Mechanici vám zkontrolují pevnost šroubových spojů, vzduchový filtr, brzdy, ložiska, světla, svíčky, spojku a mohou také samozřejmě odhalit skryté závady.

Jste z Opavy nebo okolí? Svěřte servis motorky před zimou do rukou profesionálů z AZ Pneu!

Zdroj fotografií: Depositphotos.com

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 3.44
Známkováno: 16x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.
Související firma
  • AZ pneu PRO CZ

    Internetový a zásilkový obchod se zárukou spokojenosti. Nabízíme pneumatiky pro osobní, off-road, užitková vozidla a motocykly, Alu disky a plechová kola. Velké množství pneumatik skladem s dodáním do 24 hodin. Tisíce spokojených zákazníků. 8 let na trhu. Rady, testy, informace pro motoristy.
TOPlist