Mechanik jednostopých vozidel

Začátkem dubna jsem měl možnost navštívit Integrovanou střední školu automobilní v Brně, která jako jediná v České republice nabízí učební obor „Mechanik jednostopých vozidel“. Ten je určen nejenom všem mladým studentům, kteří se po ukončení základní školy rozhodují „kam dál“, ale také pro všechny, jimž učaroval svět na dvou kolech a chtěli by v tomto oboru získat vzdělání. Jak jsem následně zjistil od pana Macháta, který mě školou provázel, na jednoho hotového učně připadají 3 volná pracovní místa v oboru.

Mechanik jednostopých vozidel
Škola se nachází v ulici Křižíkova 15 v Králově poli a mimo 3-letého oboru „Mechanik jednostopých vozidel“, nabízí také další učební obory: Automechanik, Klempíř, Lakýrník a 4-leté studijní obory: Silniční doprava a Autotronik.


Na obor „Automechanik – specializace mechanik jednostopých vozidel“ (dále jen "Mechanik jednostopých vozidel") se letos hlásilo 30 studentů, kteří prošli přijímacím řízením z matematiky, z Českého a cizího jazyka. „Celkem jsme pro letošní rok přijali 24 studentů, což je pro nás ideální stav,“ doplnil pan Machát. Studentům mimo Brno (a že jich je dost), nabízíme možnost ubytování na internátu (cca 1500 Kč/měs.), samozřejmostí je stravování ve školní jídelně. První co mě ve škole zaujalo, bylo prostředí. Prostorné dílny, laboratoře, učebny, vše čisté a udržované.


Samotnému učebnímu oboru „Mechanik jednostopých vozidel“ je vyhrazena jedna velká dílna, kde probíhá týdenní praktická výuka, která se střídá s týdenní teorií. Dále je zde speciální místnost pro měření výkonu motoru na brzdě. Tam si mohou studenti následně vyzkoušet, jaký vliv mají jejich provedené úpravy a nastavení motoru. V dílně je samozřejmě několik motocyklů, na kterých si žáci pod vedením učitelů, zkoušejí všechny možné opravy a úpravy. Celá dílna je také vybavena posuvným odsávacím zařízením.


Nad dílnami jsou učební prostory, tam probíhá s druhou skupinou studentů teoretická část. Ta se skládá hlavně z technických předmětů (matematiky, fyziky, technického kreslení), několika humanitních a ekonomických předmětů a dále z již dnes nutného cizího jazyka a práce s počítačem.


Zajímalo mě, odkud jsou všechny motocykly, které studenti opravují. „Dost jich je našich, ale v sezóně máme plnou dílnu soukromých motocyklů určených na opravy,“ říká pan Machát. Většinou se jedná o pokročilejší opravy a servis je pod vedením učitelů levnější a důslednější než u některých značkových opraven. „Na druhou stranu zase spolupracujeme s dealery motocyklů v Brně, kteří nabízí svým zákazníkům také servis a naši studenti zde získávají další praxi i případné kontakty na práci po ukončení studia,“ doplnil Libor Machát.


Jaké uplatnění po škole tedy studenti získají? Absolventi získají výuční list „Automechanik – specializace mechanik jednostopých vozidel“ a mohou po příslušné praxi provádět nejnáročnější opravy motocyklů, mohou vést menší pracovní kolektiv nebo začít podnikat v oboru. Ten, kdo by chtěl ještě dále pokračovat ve svém vzdělávání, má možnost nástavbového studia – denní dvouletý obor autoelektronika nebo dopravní provoz a tříleté dálkové studium dopravní provoz.
Během výuky mohou studenti postupně získat také řidičské oprávnění typu A, B, C.

Jiné aktivity


Škola zajišťuje také účast na tuzemských a zahraničních výstavách motocyklů a autosalonech. „Každoročně se naše škola zúčastňuje výstavy Motocykl v Praze, kde máme svůj stánek. Minulý rok jsme se také byli podívat na výstavě EICMA v Miláně,“ informoval mě pan Machát.


Spolupráce, podpora


Mimo servisů a dealerů motocyklů spolupracuje ISŠA také s firmou Blata, které zajišťuje servis a současně připravuje mechaniky pro závodní minibikové týmy.


Škola v minulém roce ve spolupráci právě s Blatou a Elitem vytvořila závodní minibikový tým, který hned v prvním roce svého působení přinesl dva tituly mistra ČR.
„Tři partneři dali dohromady svoje zkušenosti a finance a vznikl BLATA ELIT ISŠA Minibike Racing Team. Firma Blata, jako výrobce minibike, si vzala na starosti zabezpečení minibike a technického zázemí, firma ELIT přispěla obrovským dílem jako hlavní sponzor týmu a Integrovaná střední škola automobilní si vzala na starosti část technického zázemí a vedení týmu. Díky velkému nadšení, technické a finanční podpory hlavně ze stran firmy Blata a ELIT jsme mohli pro sezónu 2005 angažovat celkem čtyři mladé jezdce,“ vysvětluje pan Machát.


Bohužel letos jeden z klíčových sponzorů od týmu odstoupil, a tak škola hledá sponzory, kteří by jakýmkoliv způsobem přispěli v pokračování nadějného projektu na podporu mladých jezdců.


Další informace


Libor Machát
Tel/fax: +420 532 04 30 42
E-mail: machat@issabrno.cz
Web: www.issabrno.cz

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist