ktm_unor




Ducati XDiavel V4 poprvé naživo v Česku

V únoru představila Ducati nejnovější přírůstek do rodiny ďábelských Diavelů. Cruiserová odnož XDiavel, která byla až doteď k mání pouze se starším dvouválcem, přesedlala na motor V4 Granturismo. Ani dosud nebyl XDiavel žádný brumlající lenoch, ale teď se z něj stává důsledný čtyřválcový power cruiser v té nejmocnější podobě. Byli jsme se podívat na oficiální odhalení u pražského dealera.

Kapitoly článku

Hlavním tahákem Ducati v Praze jsou dneska dva rudí duchové, stojící uprostřed prodejny. Z pod červených plachet prosvítají jen LED kruhy světlometů a hlavně dlouhé, nízké siluety. Ještě jeden, tentokrát černobílý a výrazně menší duch, pak stojí vedle, ale k tomu až za chvíli.

My jsme tu hlavně kvůli novému XDiavelu V4, který je vzápětí odhalen. A i když v téhle fázi nemůžeme poskytnout víc než pár prvních statických dojmů, musíme okamžitě konstatovat, že jde o vskutku impozantní strojovnu. Už z prvních tiskových fotek, které šly společně s únorovým odhalením, bylo patrné, že oproti standardnímu Diavelu V4 má XDiavel V4 uhlazenější a elegantněji plynoucí siluetu.

Živé setkání přesně tenhle dojem přiživuje. Nový XDiavel je nízký, dlouhý a se světlem, které se vpředu tyčí na odiv, místo aby bylo přikrčeno mezi okolní plasty a hliník, nepůsobí zdaleka tak nahrbeně a surově. Dominantou dlouhé siluety je pak moc pěkně tvarovaná nádrž, na kterou navazuje hluboce prokrojené sedlo a charakteristicky krátká záď. Její spodní stranu vyplňuje oblouk zadního světla.

XDiavel V4 má tedy oproti sourozenci o dost jemnější rysy, na druhou stranu nijak neskrývá masu techniky, která tvoří jeho jádro. Kombinace hliníkových a plastových krytů pod nádrží může někomu přijít až překombinovaná, ale spolu s velkým vidlicovým čtyřválcem podtrhuje technicistní vzezření, typické pro XDiavel. Výkon, který onen čtyřválec podává, je samozřejmě ohromující. 1 158 cm3 znamená 168 koní, ležících až v 10 750 otáčkách za minutu, a 126 Nm točivého momentu v 7 500 otáčkách. Zejména v kombinaci se střídmou hmotností, činící 229 kilogramů bez paliva, zní tahle čísla vskutku mocně.

Najde se taky hromada zajímavě udělaných detailů – specificky výfuk s masivní „čtvernou“ koncovkou nebo letmo uchycené zadní kolo. Co tady naopak chybí úplně, to je příhradový trubkový rám, nahrazený kompaktním hliníkovým monokokem, využívajícím motor jako nosný prvek. Já říkám, že to s ohledem na koncepci XDiavelu vůbec nijak neubírá, ale spousta Ducatistů si Ducati bez přihraďáku neumí představit.

Je otázkou, jestli budete mít vůbec čas něco takového řešit na motocyklu, který je v každém ohledu pravověrným power cruiserem. Pozice za širokými řídítky je uvolněná a nohy máte pohodově odložené na stupačkách s nastavitelnou vzdáleností, ale jakmile vezmete za plyn, budete ještě rádi, že vás vykrojení sedla drží na místě. Co naplat – už se nemůžeme dočkat, až se na tomhle ďáblovi svezeme…

XDiavel V4 už má i svojí českou cenovku, která podle očekávání není z nejnižších. Za nový power cruiser dáte 28 990 eur, v přepočtu tedy aktuálně nějakých 722 430 korun. Na výběr je klasická rudá barva Burning Red, nebo tmavá vínová Black Lava.

Jako bonus je tu ale ještě jedna zmíněná motorka pod plachtou – výroční Scrambler 10° Anniversario Rizoma Edition. V říjnu odhalená speciální edice vychází z klasické osmistovky Icon a je omezená na 500 kusů celosvětově. Černobílé lakování tady rozbíjí hromada rose-gold prvků z hliníku, z nichž nejvíc vyčnívají kryty rozvodových řemenů.

Samozřejmě je tu spousta frézovaných doplňků od italské značky Rizoma, a někdo se zamyslel i nad takovým detailem, jako je nápis Scrambler s označením edice na bocích nádrže. Minimalistický styl písma se sem zkrátka hodí.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Autoři článku obdrželi prémie 15 Kč od 1 uživatele.
Prémie jsou již uzavřené, děkujeme.
TomasRA přispěl 15 Kč
Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (0x):
Motokatalog.cz



TOPlist