AZ pneu radí: 8 kroků pro správné zazimování motorky
Text: PR článek | Foto: Depositphotos | Zveřejněno: 30.9.2024 | Zobrazeno: 3 903x
Jak zazimovat vaši jednostopou krásku, aby byla na jaro naladěná do top formy? Máme pro vás jednoduchý a přehledný seznam kroků, díky kterým přežije studené období roku jako v bavlnce.
#1 „Čistota půl zdraví“ platí i pro motorku
Vaše motorka určitě nechce trávit zimní spánek ve špíně. Proto než ji na zimu uložíte do garáže, věnujte zvýšenou péči i místům, která při běžném čištění snadno přehlédnete. Nečistota a prach se tu mohou hromadit a způsobit během zimy škody. Pečlivým očištěním všech částí navíc odhalíte případné skryté vady. V neposlední řadě se mrkněte na zoubek šroubovým spojům a zkontrolujte, jestli jsou správně dotažené.
#2 I řetěz potřebuje vaši péči
Pokud nestojíte o to, aby vám řetěz přes zimu zrezivěl, očistěte ho speciálními prostředky a následně promažte. Důležité je také dbát na správné napnutí řetězu. Jak nadměrné, tak nedostatečné napnutí může způsobit problémy. Informace o doporučeném průvěsu řetězu najdete v manuálu k vašemu motocyklu.
#3 Olej je živou vodou pro vaši motorku
Olej si nešetřete jen na řetěz. Před zazimováním potřebují promazat také všechny další pohyblivé součásti vašeho stroje, jako jsou páčky, lanka, zámky apod. A nic nepokazíte ani tím, když stříknete trochu oleje i do válců motoru.
#4 Jak na pneumatiky, aby dlouho vydržely
Jak prodloužit životnost moto pneumatik na maximum? Z pneu především před zimou odstraňte veškeré nečistoty, obzvlášť je zbavte drobných kamínků, asfaltu či pryskyřice, protože ty by mohly poškodit jejich povrch. A poté pneumatiky dohustěte na maximální tlak uvedený výrobcem.
#5 Jak ochránit akumulátor?
Baterii před zazimováním z motorky vyjměte a připojte ji k udržovací nabíječce, která ji bude průběžně dobíjet. Akumulátoru s nabíječkou bude nejlépe na suchém místě s teplotou mezi 10 a 15 °C. Že udržovací neboli inteligentní nabíječku nemáte? Pak dobíjejte baterii klasickou nabíječkou přibližně jednou za měsíc, ať nevypadne z formy.
A nezapomeňte, že přes zimu byste neměli vypadnout z formy ani vy, protože řízení motocyklu vyžaduje jistou fyzickou kondici. Přečtěte si, jak v zimě trénovat jízdní dovednosti.
#6 Olej vyměňte ještě před zimou
Výměnu oleje sice můžete nechat až na jaro, než vyjedete, ale věřte nám, že jakmile se na jaře ukáže trocha sluníčka, nebudete se chtít zdržovat údržbou a hned vás to bude táhnout s mašinou ven. Proto raději vyměňte olej před zimním odstavením. Zbavíte se tak nečistot, které se do oleje dostaly během sezóny, a zároveň ochráníte motor před korozí.
Je lepší vyměnit olej před zazimováním motorky, nebo až na jaře? Názory se různí. Pokud se do výměny pustíte na podzim, budete mít méně starostí před první jarní vyjížďkou.
#7 Plná nádrž kvalitního benzínu s aditivy
Starý benzín dojezděte a naplňte nádrž cca na 95 % novým benzínem, nejlépe vysokooktanovým. Ochráníte tak nádrž proti rezavění, pokud tedy vaše nádrž není z plastu. A rozhodně se vyplatí také přidat do benzínu vhodná aditiva.
#8 Uskladnění motorky
Ideálně motorku zazimujte na stojanu, aby moto pneumatiky nebyly v zimě zbytečně zatěžované. Pokud stojan nemáte, čas od času kola pootočte, aby se přes zimu nedeformovala. Motorce bude v zimních měsících nejlépe pod prodyšnou plachtou, která ochrání stroj před prachem a zároveň zabrání kondenzaci vlhkosti. A i kdyby měla vaše garáž kvalitní vrata, doporučujeme zamknout motorku raději na řetěz.
Pokud si nejste jistí, že dokážete věnovat vašemu motocyklu přes zimu dostatečnou péči, obraťte se na profesionály v motoservisu, kteří mají se zazimováním motorek bohaté zkušenosti. Správným zacházením prodloužíte životnost pneumatik na motorku i celého vašeho stroje.