ktm_srpen
Abus, sázka na jistotu

Jaký typ a jakou značku zámku si pořidit? Je to jedno, protože "stejně všechno dělaj v Číně???" Krade se všechno a pro motorky to platí zvlášť. Každý majitel motocyklu se dřív či později začne shánět po pořádném zámku, kterým by si motorku zabezpečil na projížďkách i v garáži. No jo, ale jaký typ zámku si pořídit a jakou značku zvolit, když na internetu najdete celou řadu nabídek lišících se v ceně i o stovky procent? A hlavně, po čem sáhnout, když chcete pro svého miláčka v hodnotě několik desítek či stovek tisíc korun to nejlepší?

Navštívili jsme pražské zastoupení německé značky ABUS, která platí za špičku v oblasti zámků a zabezpečení motocyklů patří vedle zajištění budov k jednomu z jejích hlavních oborů. Zajímali jsme se, na čem firma vybudovala své renomé a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací. Firma nepřetržitě funguje již od roku 1924, kdy ji založil zámečník August Bremicker a dodnes se jedná o rodinný podnik. Název ABUS je zkratka pro August Bremicker Und Sohnen (A Synové) a přestože se firma do současnosti rozrostla na velký koncern, i nadále si zachovává charakter rodinné firmy a dbá na svoji skvělou pověst. Know-how firmy budované 80 let může těžit z celé řady vlastních patentů a zkušeností, které musí ostatní výrobci teprve obtížně zjišťovat. Výroba zámků probíhá v Německu podle nejpřísnějších norem a nejmodernějších postupů. V zajištění kvality hrají důležitou úlohu laboratorní zkoušky. V tovární testovací laboratoři probíhají náročné zkoušky odolnosti vyvíjených zámků a pečlivé odhalování všech možných nedostatků. Ale nejen to, i během sériové výroby firma ABUS pravidelně podrobuje své výrobky namátkovým testům, takže můžete mít jistotu, že na trh neunikne žádná vada. Ve zkušebně se také testuje kvalita zdrojových materiálů.


Součástí služeb je i perfektní poprodejní servis - při nákupu zámku obdržíte kartičku s kódem, pomocí kterého si můžete objednat náhradní klíče v případě jejich ztráty. Náhradní klíč lze ze speciálních profilů vyrobit pouze u výrobce v Německu, takže nehrozí, že si váš klíč někdo vypůjčí a nechá si ho v nejbližším zámečnictví duplikovat. Na základě všech testů firma ABUS své produkty zařazuje podle svého vlastního klasifikačního systému, který zákazníkovi napoví při hledání toho správného zámku pro dané použití. Hodnota v klasifikačním systému 1-25 je výsledkem tří hledisek - 75 % tvoří bezpečnost, 20 % tvoří ovládání a pohodlné používání a posledních 5 % tvoří celkový design.

„U“ zámky ABUS


Mnoho motocyklů má plasty pod sedlem tvarované tak, aby zde šel zámek uložit. I z toho je vidět, že si tyto zámky zákazníci žádají. Pořádně udělaný U-zámek má tu výhodu, že se musí přeříznout hned na dvou místech, aby jej mohl zloděj sundat. I proto některé modely tohoto typ zámků na interní stupnici ABUS dosahují maximálních 25 bodů.
Nevýhodou tohoto typu je kromě trochu složitější skladnosti jen to, že nejdou nasadit všude a možná je neupevníte tam, kde by se dal provléknout třeba řetěz.


Řetězové zámky ABUS


Řetěz poskytuje oproti U-zámku lepší skladnost, pohodlnější zamykání motocyklu například k zábradlí nebo dopravnímu značení. Pro jeho bezpečnost mluví to, že si jej zloděj při krádeži na ulici nemůže nijak upevnit do svěráku a řetěz bude uskakovat úderům či rozbrušovačce. Některé kombinace řetěz/zámek na interní stupnici ABUS také dosahují maximálních 25 bodů. Řetězy se vyrábějí buď se zabudovaným zámkem, nebo s možností uzamčení jiným zámkem, třeba zámkem na kotouč brzdy.


Válečkové zámky ABUS Steel-O-Flex


Podobné výhody jako řetězy nabízejí také zámky založené na pevném ocelovém kabelu chráněném kovovými válečky. Nejodolnější modely dosahují úrovně 15.


Kabelové zámky ABUS


Ocelové pletené lano chráněné houževnatým plastem je lehké a skladné. Nejodolnější modely dosahují úrovně 8.

Zámky na kotouč brzdy


Firma ABUS nabízí také populární zámky určené na kotouč brzdy, které motocykl znepojízdní. V nabídce jsou nejrůznější tvary a modely, některé lze použít i v kombinaci s řetězem. Nejodolnější modely dosahují úrovně 20.


Garážová kotva


Pokud máte pořádný řetěz a zámek, ale nemáte za co motocykl v garáži zamknout, můžete si pořídit garážovou kotvu na zeď nebo na zem.
Video o firmě ke stažení: 1 MB (MPEG)

Informace o redaktorovi

Filip Tichý - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (3x):
Související firma
  • ABUS Czech

    Výhradní zastoupení ABUS pro ČR a SR. Široký sortiment mobilního mechanického i elektronického zabezpečení. Prodáváme řetězy nejrůznějších délek a průměrů, ocelová lana, válečkové zámky Steel-O-Flex, zámky na kotoučovou brzdu i s alarmem, "U" zámky a mnoho dalšího nejen pro motocyklisty....
motoguzzi_kveten
Objednat reklamu
TOPlist