5 nejlepších motorkářských her na chytré telefony

Nudíte se a toužíte vytáhnout motorku na projížďku, ale místo toho se zrovna nacházíte ve vlaku, na poradě, na záchodě, nebo s chřipkou v posteli? Ať už jste kde jste, dost možná máte po ruce chytrý telefon. No a na chytrý telefon se dají stáhnout chytré hry, ve kterých mnohdy jezdí motorky!

Jenže jen co si otevřete svůj obchod s aplikacemi na systémech iOS nebo Android, pravděpodobně vcelku rychle zjistíte, že je těchto her zcela nepřeberné množství. Vyzkoušet každou je takřka nemožné, nemluvě o tom, že narazíte na kousky, které jsou slušně řečeno „nedobré“. Právě proto jsme pro vás přichystali výběr pěti her na chytré telefony, který byste měli při svých toulkách mobilními aplikacemi rozhodně vyzkoušet.
Jen bychom rádi upozornili, že výběr her rozhodně není definitivní a narazit můžete ještě na spoustu dalších her, třeba i lepších, než které naleznete zde. V takovém případě bychom byli moc rádi, když nám o svých tipech dáte vědět do komentářů.

Traffic Rider (Android / iOS)
Simulátor protloukání se dopravou. Po hře Traffic Racer, která byla založená na stejném principu, jen s auty, přichází stejné studio vývojářů i s motorkářskou verzí. Graficky moc hezká hra nabízí slušnou dávku adrenalinu při těsném míjení předjížděných aut, to vše z pohledu vlastních očí a s velmi pěkně propracovanými modely motorek. Licencování se zde sice nekoná, ale u většiny strojů vám bude prakticky okamžitě jasné, kde se designéři hry inspirovali.

Velkým tahákem Traffic Rideru jsou jednoznačně herní režimy. Jezdit můžete v několika prostředích, i když rozhodující je u nich jen scenérie, probíhající kolem silnice. Zajímavější už je ježdění v různých denních dobách včetně soumraku a možnost zvolit si, jestli bude doprava čtyřproudé silnice jednosměrná, nebo obousměrná. Nechybí ani režim „kariéry“ při kterém plníte misi za misí a musíte vždy zvládnout nastavený úkol (předjíždění na čas, dosahování určité rychlosti a podobně).

Ovládání probíhá nakláněním telefonu a hráč si sám přidává plyn a brzdí. Jako bonus je zde bodovaná jízda po zadním a přidávání bodů za rychlou jízdu, jízdu protisměrem, těsné minutí a další. V neposlední řadě jsou zde vcelku zajímavě udělané pády, kdy pohled dál pokračuje z první osoby a vy se tak můžete na vlastní oči podívat, jak pěkně jste se proletěli. Au…

SBK15 – Official Mobile Game (Android / iOS)
Dost možná technologicky nejdokonalejší hra v celém výběru. Oficiální dílo seriálu Superbike World Championship má na poměry mobilních telefonů špičkovou grafiku a celé provedení hry se jen blýská. Všechny nabídky v menu lemují oficiální fotografie umbrella girls stojících v depu a pravé fotografie naleznete i při výběru jezdců. Motorky i kombinézy jsou přepečlivě zpracovány a vše je na svém místě, stejně jako u detailně zpracovaných tratí.

Současně je SBK15 také jedinou hrou ve výběru, která je sama o sobě placená. Zadarmo si zahrajete jen na několika tratích a s několika jezdci, ovšem i omezená verze vystačí sama o sobě na docela dlouho. Plná navíc stojí v současnou chvíli něco okolo stovky a za cenu jednoho oběda tak hrajete hru prostou všech reklam, s kompletním obsahem a s jistotou, že už po vás dál nebude chtít ani korunu. Mezi herními módy naleznete nejen rychlý závod a měřená kola, ale také kompletní závody šampionátu, při kterých nechybí trénink, kvalifikace a další náležitosti.

Samotné ovládání při závodě vyžaduje trochu cviku, ale jen co získáte potřebný grif, budete stíhat svoje soupeře na všechny obtížnosti. Fyzika se samozřejmě nesnaží vyrovnat reálu, ale hra zůstává příjemně hratelná. Dobrou vlastností je i možnost zvolit si systém ovládání podle preferencí. Základem je brzda a plyn na virtuálních tlačítkách a zatáčení/přenášení váhy náklonem telefonu, ale zvolit můžete i digitální joysticky, nebo upravit polohu tlačítek na displeji.

Motocross Meltdown (Android / iOS)
Pokud spíš než okruhům dáte přednost bahnu, určitě by vás měla zajímat hra Motocross Meltdown. Jak už sám název napovídá, odehrává se hra na nezpevněných okruzích a to ve výborné grafice. Zpracování hry je na výši, modely motorek jsou sice nelicencované, ale velmi pěkné a hra nabízí samozřejmě možnost úprav jak po technické, tak i po vzhledové stránce. Vedle polepů na svou motorku můžete vybírat výbavu na svého závodníka a nachází se zde i jednoduchá příběhová linie.

Velkou zvláštností hry je způsob, kterým se ovládá. Kamera se během jízdy mění a krouží kolem jezdce na motorce tak, aby byl záběr vždy co nejlepší. Vy ale motorku ovládáte jen zprostředkovaně, klepáním na obrazovku v přesně dané momenty, jak přijíždí body do daného místa. Jedná se vlastně o podobný princip, který už byl aplikovaný mnohokrát na různých tanečních a dalších hrách. Prostě přijede bod na značku a vy klepnete, nebo případně podržíte prst na obrazovce. Čím přesnější jste, tím lépe jezdec na motorce zatočí, skočí, udělá trik nebo cokoliv, na co se právě chystá. Když se opozdíte, bude průjezd pomalý, když se trefíte přesně, ujedete o kus protivníkovi za zády.

V herních módech najdete nejen klasické závodění, ale taky soutěže ve freestylu. Na něj se postupně učíte nové triky a předháníte se v získávání sympatií fanoušků.

Lane Splitter (Android / iOS)
Lane Splitter z ostatních zde zmíněných her tak trochu vystupuje. Nemá perfektní grafiku a je již staršího data, přesto se však jedná v mnoha věcech o zásadní aplikaci. Svého času byl Lane Splitter jednou z prvních motorkových her, která si získala větší popularitu. Klasický koncept projíždění dálniční dopravou není sám o sobě nijak revoluční (a objevuje se i v novějším a technicky dokonalejší hře Traffic Rider) přesto se ale jedná o jeden z nejzábavnějších herních principů pro mobilní telefony.

Oproti Traffic Rideru je Lane Splitter výrazně jednodušší, nemá hromadu herních modů ani pohled z řídítek, ale právě proto může být pro mnohé hráče také citelně přívětivější. Místo detailních modelů motorek, dostáváte různé šílené jezdce a jejich stroje, přičemž ke každému se váže nějaký absurdní popis. Pán na supersportu v obleku spěchá na svojí vlastní svatbu, tlusťoch na maličkém skútru má prostě hlad a vědec na skákajícím Segwayi se snaží způsobit revoluci v osobní dopravě. Další postavy i power-upy k nim si kupujete za uspořené zlaťáky a fajn je, že se celá hra bere tak trochu nevážně.

Samotné ježdění probíhá z pohledu třetí osoby a jedete na tříproudé silnici, po které se vaším směrem pohybují pomaleji jedoucí auta. Motorku ovládáte nakláněním telefonu a při dotyku obrazovky dělá každý z jezdců něco jiného. Někdo se staví na zadní, někdo prostě vezme za heft a někdo umí vzduchem přeskakovat auta. Do toho všeho se objevují policisté, před kterými musíte ujíždět, houstnoucí doprava kterou musíte prokličkovat a ani po mnoha hodinách, nezačne hra nudit.

Trials Frontier (Android / iOS)
Pokračovatel legendární hry Trials, tentokrát okořeněný o příběh, mnoho různých principů a co je hlavní, o neotřelé prostředí v podobě divokého západu za jeho zlaté éry. Menu jako takové se ve hře nenachází, místo toho jste v městečku, kde se bavíte s lidmi a dostáváte od nich různé úkoly, případně s nimi konzultujete vylepšení svojí motorky.

Právě prostředí je jedním z největších taháků hry. Tratě jsou rozmanité, mají nápadité překážky a k tomu i výborné grafické provedení. Často se před vámi vyskytnou různé rampy či plošiny a tratě působí neuvěřitelně živě. Nezřídka musíte s motorkou něco shodit, aby se potom dalo přejet, nebo třeba přeskočit ve správnou chvíli bednu, rytmicky se houpající na laně. Navíc jsou přítomny různé bonusové mise. Tu musíte udělat backlfip, tu frontflip a od základů, které se mohou někomu zdát možná i moc jednoduché, se rychle dostanete k obtížnějším částem. Do toho je tu tuning motorky, která je svým designem poplatná prostředí divokého západu. Nechybí sedlo na koně místo klasického motorkového a další špeky.

Ovládání hry probíhá čtyřmi virtuálními tlačítky. Plyn brzda, náklon dopředu a náklon dozadu – příjemné, jednoduché a dobře hratelné. Často s vámi po trati jede i soupeř, se kterým se navzájem nijak neovlivňujete, ale musíte být v cíli před ním jako první. Po každé odjeté jízdě na vás zase čeká kolo štěstí, ve kterém si vytočíte součástku do motorky, pomocí které můžete svůj stroj vylepšit.

Informace o redaktorovi

Dominik Valášek - (Odebírat články autora)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (21x):motoguzzi_kveten
Objednat reklamu
TOPlist