ktm_kveten_duke_keys
Motohouse 6/2018 je v prodeji

Holek jezdí čím dál tím víc, a tak je necháváme jezdit i my! Číslo plné testování novinek, protkané vzpomínkami na staré dobré časy a završené jedinečným srovnáním 15 nejpodstatnějších raket současnosti na okruhu Donington Park v rukou mistra Tourist Trophy Michaela Ruttera.

MH TEST – Kawasaki Z900RS
Pokud má Motohouse grafika, o kterým se po vlastech českých šušká, že má cit pro styl a detail, pak má Motohouse také grafika, který vlastní starého Zephyra 750 a již roky o něm tvrdí, že se ještě nenarodila na světě motorka, která by téhle staré Kawě designem a klasickou jednoduchostí k patám dosáhla.

First Ride – maximální cestovní koráby
Honda GL1800 Gold Wing vs. BMW K 1600 Grand America
Obě jsou monumentální. Obě kupujte až tehdy, když budete mít něco najeto a budete si tu třešničku na obrovském šlehačkovém dortu schopni vychutnat. Já vidím ten rozdíl opravdu jen v jednom bodu technickém a jednom ideologickém.

ANGLIE
Vítězové a poražení… hodnotí Michael Rutter
V roce 2017 jsme na okruhu Donington Park projeli pořádnou řádku motorek, a tak můžeme dobře porovnávat. Které byly nejrychlejší v klíčových sektorech trati, která z motorek má v sobě největší potenciál? Výsledky nám ukázaly, že nic není tak jednoznačné, jak se může třeba na první pohled zdát…

Rychlá flotila MH – KTM 1290 Super Adventure S
Braaaap! A už to tam sypu jak hluchej. Krmím ji, co se do ní vejde, a ona doslova řve nadšením. Za posledních dvacet kilometrů jsem měl předek na zemi jen malý zlomek času a po krku mi stéká blažený pot absolutní petrolheadské rozkoše. Je to tam zas.

MH test - Honda X-ADV 2018
Zírám. Ta věc přede mnou je naprosto neuvěřitelná. Nejde zdaleka jen o moderní agresivní tvary, ale hlavně o to, co vyjadřuje – můžete všechno, stejně jako my můžeme vyrobit motorku, která by vlastně neměla dávat smysl, ale dává. Samozřejmě, z hlediska cestovatelů i milovníků offroadu jí toho mnoho chybí, ale z hlediska univerzálnosti?

First ride – Kawasaki Z400
Tahle Kawasaki Ninja 400 2018 vypadá na první pohled neodolatelně pro někoho, kdo ví, že na malé je někdy větší sranda než na velké. Lak je hluboký a zanechal ve mně dojem, že jej kamínky jen tak neomlátí. Palubní počítat jednoduchý, čitelný a snadno ovladatelný, prostě žádné zbytečnosti.

 

MH test – Aprilia Dorsoduro 900
Aprilia a supermoto – to jde dohromady. Ještě teď mám v živé paměti, jak jsem řval nadšením, když jsem na divokém SXV 550 přejel celou mosteckou rovinku po zadním a v zatáčkách zařezával naprosto všechno, co se mi ten den připletlo do cesty. Byla to jedinečná motorka, jedna z tisíce. A přesně proto ji taky stihl osud těchhle závoďáků se značkou. Byl to naprostý prodejní průšvih.

MH Test – pneumatiky Pirelli Diablo Rosso Corsa II
Je to jako hledání svatého grálu. Černé zlato, na které se můžete spolehnout v propršené nedělní vyjížďce nebo na rozpáleném asfaltu závodní dráhy. Taková pneumatika je něco jako paní Colombová. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě nikdy neviděl. Pirelli tvrdí, že ji má, a ukázala nám ji v jihoafrickém testu.

Srovnávací test
BMW R nineT Urban G/S vs. Ducati Scrambler Desert Sled
Přiznám se, že i mě občas zaskočí, jaká móda se ze scramblerů stala. Nedávno jsem zůstal čučet s otevřenou pusou na výkladní skříň nějaké módní hadrárny kdesi v obchoďáku, ve které se na velkém plakátu prsil vousatej týpek a za ním stála docela pěkná motorka nazutá v endurových papučích. Jak se z okrajového směru může velmi snadno stát mainstream.

Osmdesátky are back…
Kawasaki Z900RS nebude zlomová jen tím, že do světa retro a šuplíkových motorek přinese jako první skutečně funkční moderně pracující sportovní podvozek. Ona otevře i jiné téma − spoustě dnešních čtyřicátníků i padesátníků umožní návrat do doby jejich dětství a dospívání. A možná právě v tom bude tahle motorka nejvíc zlomová.

 

MH TEST – Suzuki V-Strom 1000XT
Přiznejme si to rovnou. Suzuki V-Strom, především tedy litr, je poněkud přehlíženou mašinou na trhu s cestovními endury. Přitom základ pro příjemné svezení a cestování tu je více než slušný! A to především nejen v silném dvouválcovém véčku, které dokáže stroji i s posádkou a trojicí kufrů udělit velice svižnou akceleraci.

Rozhovor Ondra Ježek
Účelem následujícího článku nechť není nic jiného než pohled na dlouhou cestu. Na trnitou cestu a obrovskou vzdálenost, kterou musíte ujít, než se postavíte na start závodu Mistrovství světa Superbike, navíc na domácí trati před zraky svých fanoušků. Ondra Ježek tohle jako jeden z mála českých (moravských) jezdců dokázal a devátého (desátého) června na Masarykově okruhu se mu splní sen!

SPORT – MotoGP
Radujeme se, že jsme se opět ve svých prognózách příliš nesekli. Předpovídali jsme dramatickou sezonu a ta se bezesporu před našimi zraky otevřela. I když dál v MotoGP marně čekáme na vyrovnané 15členné skupiny v boji o první plac, ta nevyzpytatelnost tu je a odehrává se víc v nečekaných scénářích, které si královská motocyklová třída pro své zástupy fanoušků přichystala.

SPORT – 24 hodin Le Mans 2018
Třetí dubnový víkend roku 2018 – motocyklový závod 24 hodin v Le Mans – dohromady 843 odjetých okruhů v podání vítězného týmu, v přepočtu 86 400 vteřin, kdy každá jednotlivá z nich může přinést pocit největší euforie, ale rovněž může znamenat i okamžitý konec a krach… Stačí opravdu jen chvilinka.

SPORT – RETRO
Slíbil jsem už jednou čtenářům, že nebudu své články příliš zahlcovat osobními vzpomínkami. Ale v tomto případě ještě jednu výjimku naposledy udělám. Minulý měsíc jsem se totiž stal na chvíli spolupořadatelem akce, která se mých vzpomínek týká vážně víc než osobně. Jedná se o připomínku 60 let závodění v Městci Králové.

POHLED - z auta na motorku
Tradičně jarní bezpečnostně dopravní kampaň směřovaná na motorkáře nabrala letos nový směr. Obrátila se k řidičům automobilů a začala jim vysvětlovat, jak se nejlépe chovat ve vztahu k motorkám. Neškodit si navzájem – to nám přijde jako moc dobrá myšlenka.

Přestavba - Hookie Co. BMW R nineT
Jen pár kilometrů za našimi severními hranicemi, v německých Drážďanech, už nějakou dobu z dílny Hookie vyjíždí jedna pěkná motorka za druhou. Tímhle R nineT ale Nico Müller doslova ohromil a okamžitě se o něm začalo mluvit po celé Evropě.

MH na akci - Klasick Wheels
Při jeho bližším ohledání vyšlo najevo, že se jedná o kombinaci motorky, pěknýho počasí a jakýkoli akce pořádaný partou, která si říká Klasick Wheels. Klidně sním i svůj druhý klobouk, jestli tihle kluci někdy vymyslí něco, co bude nuda.

MH test - Bridgestone T31 a A41
Na předchůdcích T30 a A40 jsem najezdil hodně kilometrů a mít přímé porovnání s novinkama za podmínek, které test sliboval, je kořením mojí práce testovacího jezdce a člověka, který při motoškolách dokáže adekvátně zprostředkovat pocity z řízení a funkčnosti testovaných produktů v reálu – žádné reklamní kecy!

MH na návštěvě - továrna Remus
Hned na začátek doplníme onu fantastickou informaci, abychom vás zbytečně nemystifikovali. Remus je největším výrobcem laděných výfuků, pokud sečteme výrobu pro auta a motorky. Tím se dostáváme k rozdělení výroby – kromě tohoto se pak dělí na tuningové díly a tzv. OEM, tedy výrobu pro samotné výrobce aut a motorek.

Klasik test - Honda CB550 /1978
Znáte ten pocit, když vstoupíte do neznámé místnosti a najednou se cítíte jako doma? Tak přesně tohle umí Honda se svými motorkami. Ať sednete na kteroukoliv z nich, od malého naháče přes obří cestovní enduro až po ostrý superbike, vždycky okamžitě najdete ideální pozici, všechno je po ruce, prostě jako doma.

Nový tištěný Motohouse 6/2018
V prodeji od pondělí 20. května 2018
cena časopisu 99 Kč (SK verze 3,80 €)
roční předplatné 850 Kč, 899 Kč s katalogem (SK roční předplatné 29 €)

Jak se Vám líbil tento článek?
Hodnocení (2x):TOPlist