Zeměmi čápů, upírů a ještě kousek dál..

VRÁTIT SE ZPĚT KE ČLÁNKU

OndraF (38) napsal 05.08.2018 v 21:39

No vogy teda... "Kloubouček dolů" Pane dobrá prvotina! Že nenecháš toho inženýrování a neživíš se jako cestovatel Škoda že nám to letos trochu zkolidovalo, mohl jsem se přidat. No, šak ono to ještě třeba klapne

SIGI666 (2) napsal 05.08.2018 v 13:51

Dobré počtení , příští rok se chystáme na podobnou cestu , dík za další možnosti cesty

PE_DRO (0) napsal 05.08.2018 v 10:39

Zdravím. Super počtení. Jsme zrovna, sice autem, v Černé Hoře, ale všechno, co se v článku píše o této zemi i o Srbsku, můžu jen potvrdit. Černohorci jsou velmi milý lidé, krásná země, kde se pořád dá najít spousta "mimoturistických" oblastí a původním charakterem Jadranu, řeč je velmi podobná ruštině, slovenštině a koneckonců i češtině, takže, kdo se chce domluvit, se domluví, ceny cca jako u nás a někde snad i mírnější ... Snadno si dovedu představit tady žít.
Takže díky za článek a při příštích výpravách hlavně kolama dolů.

Lukin (4) napsal 04.08.2018 v 10:02+1

Tak pekne.Skoro jako bych tam byl..

Stanley78 (14) napsal 04.08.2018 v 04:20

Stromky jedou! Pěkně napsané, fotky se mi líbí. A ke komentáři ke kvalitě fotek vždycky říkám - až mi někdo začne platit za fotky, tak si pořídím pořádný foťák. Do té doby - mobil zrcadlovku na výlety netahám, to je mi jí líto a navíc ,nemám místo

ynzha (54) napsal 03.08.2018 v 15:34

Díky za komentáře, potěšily

@pese > k použité technice, kromě pár cvaků z Banátu, kde jsem fotil mobilem, je všechno ostatní foceno bezzrcadlem Sony alfa6000, sklo je pevná Sigma 19mm/f2,8 Art, což pro daný účel není až tak shit technika. Většinou na moto fotíme krajiny, tak dlouhá skla nevláčím sebou (stejně jako zrcadlovku s ještě většími skly). Samozřejmě fotím do RAWu, u něčeho se dá samozřejmě postprocesem dosáhnout o něco lepší výstup, ale pak se to stejně resampluje na 1000px šířku a bůhví co s tím ještě napáchá server. Dal jsem přednost rychlosti, přece jen vybíral jsem z více než 1000 fotek a to něco času zabere. Příště se třeba trochu polepším
Ostatně primárním účelem výletu byla cesta, nikoli fotodokumentace (to bych tam jel jinak vybaven a hlavně bych to nestihl za tak krátkou dobu). Preferuju malý bezzrcadlo s odolným malým sklem, které (když zrovna neprší) pověsím na krk a mohu jet a občas něco cvaknout i za jízdy nebo z krátkého zastavení. Když primárně fotím, nezřídka zjistím, že z výletu mám sice bezva fotky, ale tak nějak jsem si ho zapomněl užít..

spike-cz (137) napsal 03.08.2018 v 15:32

Krásně jsem si početl. Díky

Hicks (1) napsal 03.08.2018 v 15:29

veľmi pekne napísané s citom a rozumom. Ďakujem za Slovinsko a fotky (krásnej čistej vody), hoci zmienené len v pár odstavcoch. pospomínal som...

pese (3) napsal 03.08.2018 v 13:12

Ahoj,
moc pěkný cestopis, který se moc hezky četl. .
Mám dvě poznámky:
- první, chtěl bych, aby nezapadla ta příhoda s "klouzavým" asfaltem v Srbsku. Mnoho lidí ví o problémech s asfaltem na Balkáně obecně, pokud je v něm vyšší podíl vápence, ale chtěl bych zvlášť zdůraznit klouzání asfaltu v Srbsku, a to i v případě, že je černý a nový. Opravdu to na mnoha místech klouže jak sviň a to i za sucha. Na mokru to jsou často tance Svatého Víta, se zvláštním důrazem na bílé čáry. Nevím, čím to malují ale kombinace (bílá čára + voda) = led.
- ta druhá je k fotkám. Mají výborný dokumentační charakter, nehledě na to, že mnoho čtenářů poznává místa, která sami navštívili. Škoda je, že technická kvalita občas trochu kulhá. Nevím čím je to focené, ale podle velké hloubky ostrosti, krátkého ohniska a malého dynamického rozsahu soudím na to bude nějaký malý čip (mobil nebo starší kompakt). Je to škoda, někde by pomohlo fotit do RAWu, kde se dá expozice celkem úspěšně korigovat, případně upravit tonální křivku nebo alespoň vytáhnout stíny. Pokud Tvoje technika RAW neumí, zvaž obnovu foto techniky. Je to opravdu škoda, je tam pár fotek, které by mohly být velmi dobré. Dneska i nejlevnější zrdcadlovka se základním setovým objektivem umí neuvěřitelné věci.

Marge01 (35) napsal 03.08.2018 v 12:59

Tu sotolinu u Rumunskeho narodniho parku znam moc dobre☺Hruza a des..ale treba to do pristiho roku opravej😉Hezky cestopis😉

MiKXX (4) napsal 03.08.2018 v 12:12

Hezky napsáno, oživuje to mé vlastní zážitky z Rumunska.

MotoBjamboja (14) napsal 03.08.2018 v 09:00

Cestopisy tady čtu výjimečně, ale už podle názvu mě trklo, že bude z míst, které znám..až na Černou Horu to taky tak je a přečetla jsem si ho...líbí se mi, jak sis to dal i sám na pohodičku, žádný stres, a to ani z toho, že jsi vynechal krásné cesty či místa...četlo se mi to hezky a máš jedničku

Edemsi (20) napsal 02.08.2018 v 22:35

Moc zajímavě a čtivě napsané, díky

Kostelník (58) napsal 02.08.2018 v 16:40+1

Krásný cestopis, díky

Raisto01 (90) napsal 02.08.2018 v 14:16+1

Na Stromu je všude dobře

Targus (430) napsal 02.08.2018 v 10:16+1

Vesnice Certeze a Huta Certeze byly oficiálně vystavěny z peněz pocházejících od rumunských kameníků, kteří odešli za prací do zahraničí po uzavření místního lomu.
Neoficiálně doporučuji zlehka se zamyslet nad minimální vzdáleností vesnic od ukrajinských hranic a nad dlouhodobým rozdílem cen pohonných hmot v Rumunsku a na Ukrajině. A taky nad velmi opatrným přístupem k potenciální spolupráci slovenských překupníků a pašeráků s těmito lidmi. Jsou ostří, jak meč z damascénské ocele.
Jinak prohlídka těch vesnic fakt stojí za to. Je to klasická ukázka, kolik prašulí se dá vyplácat na stavbu domku. Ploty a zábradlí z nerezové oceli je to nejmenší. A jeden dům má dokonce ve sgrafitové omítce výklenky se sochami - mimochodem docela pěknými. Celý ten cirkus je pak v noci nasvícen oranžově hnědým osvětlením. Doporučuji.

KozelCH (19) napsal 02.08.2018 v 06:47

Rád vidím, že děda Pospíšil z Eibentálu je stále ve skvělé formě. J.