Bol si pozrieť Drakulu?

Tento moje písanie je o tom, ako som začal spoznávať túto krajinu. Ako som začal jazdiť bez presného itinerára. Je však dobré sa pokutrať na internete, čo majú v okolí zaujímavé. Často ani domáci nevedia. To čím mi učarovala sú možnosti, čo tu zažiješ. Je tu všetko! Sever krajiny miestami ako pred sto rokmi, na juhu Karpát moderné rezorty, za ktoré by sa nehanbili ani v Dolomitoch.

Na výber máš parádne kvalitné cesty aj možnosti parádnych off-road radovánok. Káva a pivo nie sú zrovna národné nápoje, proste zlé. Jedlo je však výborné, ale je dobré dať si niečo lokálne. Často ani nevieš čo ti dajú na tanier. Ale vždy vynikajúce! Ak si ale dáš pizzu alebo niečo, čo sa nedá pokaziť, ver, že rumunský šéfkuchár ťa presvedčí o opaku. Cesty vďaka prachom z EU sú dokonalé. V mapových podkladoch navigácie je cesta všeobecného významu, v skutočnosti šotolina, alebo blatová cesta, nie však nadlho. O rok je tam krásna cesta... Odporúčam tankovať keď máš polku nádrže. Naraz je na jednom mieste kľudne päť benzíniek a potom 200km nič. Občas som mal z toho vrásky. Bývanie u domácich za 10Euro, alebo v novučičkom rezorte uprostred ničoho za cenu EU štandardu. Ako sa komu páči a čo mu mešec dovolí. V rumunsku sú turisti tam, kde je lanovka, alebo sa tam dá dostať autom. Tam piknikujú celé veľké skupiny. Nemajú problém ťa zavolať k ohňu. Starí kamoši. Na každom druhom kopci je kríž a vlajka. Celkom isto je tam nejaké ohnisko, je to miesto kde sa dá pokochať. V Rumunsku sa jazdí svižne, dedina 70-80km/h, mimo čo to dá. Treba byť ostražitý, Rumuni fakt jazdia otrasne, hlavne v serpentínach vždy v protismere!!! To je pravidlo.! Dopravné značky sú skôr odporúčania ako pravidlá. Policajtov je minimum, ak sa meria, vodiči oproti idúcich áut ti dajú blikaním vedieť. Platiť sa dá takmer všade kartou, aj Euríčka Rumunu ľúbia. Je dobré mať so sebou cigarety. Búrajú bariéry. Chodím do Rumunska 2x ročne, na jar a na jeseň. Za roky som tu zmokol raz. Prisahám! A nebojím sa tam sám.

P.S. Tento článok je pre toho, kto sa chystá na víkendový trip na Alpinu a Fagaraš uprostred leta. Asi budeš veľmi sklamaný a už sa do Rumunska nikdy nevrátiš.