Bobři na cestě Evropou

19.7. – den 7. –  Lac de Cherapont (B) -  Bruggy (B)– 300 km / 6,5 hodiny

Adresa kempu: Camping Memling, Bruggy

Ráno se probouzíme do lehce zataženého dne,ale docela rychle se objevuje sluníčko.
Balíme a vyrážíme směr Antverpy,které se nám vloni velice líbili a chceme je holkám ukázat.
Teplota stoupá na 32 st.C a je nádherně.
Cesta krásně ubíhá a je nám fajn. Těšíme se na krásné město,tunel pod řekou…
Dorážíme do kempu a máme dobrý pocit,když vidíme volná místa. Naše nadšení ale mírní dívka v recepci,která chce naší rezervaci. Jinak není místo a to ani v chatkách.
Je sezona a dnes najíždí další turnus rekreantů.
Po chvilce přemlouvání zklamaně odjíždíme a rozhodujeme,že jedeme dál. V blízkosti není žádný jiný kemp,tak se nakonec rozhodujeme,že pojedeme až do Brugg.
Ještě bojujeme s pumpou,kde se zase platí dopředu,pak se odblokuje stojan a co nedočerpáte,je vám vráceno. Nedaří se nám zapnout stojan,až Iva gestikulací uloví domácího skutristu,který po konzultaci s prodavačem (v řeči nám docela nesrozumitelné ..) uvádí stojan do provozu.
Takže se propleteme na hlavní silnici a vyrážíme směr Bruggy.
Do kempu dorážíme s drobnou nejistotou,ale naprosto v pohodě se zde ubytováváme.
Při projíždění kempem,sledujeme značky na autech a karavanech a je to velmi mezinárodní kemp – Irsko,Španělsko,Portugalsko,Itálie,Skotsko, Německo,Nizozemí…. cena 35 E.
Vyložíme věci z mašin a motorky odvážíme na parkoviště v kempu. Stejně tak to dělají všichni ostatní s výjimkou karavanů.
Odcházíme se podívat do historického centra města a po cestě si prohlížíme automat na chleba u recepce kempu,kde je na výběr z pěti druhů průběžně doplňovaného chleba…
Jdeme do města a zastavujeme se v místním McDonaldu,kde obsluhující dívky evidentně nemají svůj den.
Jsou velice sympatické a usměvavé,ale popletené a tak máme na stole po půl hodině více tácků,než jídla – vše,co zapomenou donesou totiž na novém tácku.
Když se rozhlédneme okolo sebe,vkrádá se otázka,kolik mají celkem tácků,protože na každém stole jich je minimálně 5 na jedinou objednávku.
Všichni jsou ale v pohodě a smějí se,takže atmosféra je klidná a uvolněná.
Město samotné je krásné a jeho centrum vysloveně nádherné. Procházíme vstupní branou v hradbách a přecházíme vodní kanál.
Takovýchto kanálů je v městě nespočetně,jezdí po nich loďky,čluny a na jejich březích jsou kavárny a restaurace.
Díky Ivě,poznáváme mnoho kostelů,protože nás nutí chodit od jednoho k druhému.
Také nás zaujmou veřejné pisoáry pro pány,které mají tvar zavinutého listu a jsou tu v hojném počtu. Dámy asi tolik čůrat nepotřebují.
Na druhé misce vah jsou dva sjetí černoši,kteří se snaží vymámit s kolemjdoucích nějaké peníze a nejsou zrovna sympatičtí.
Procházíme centrem zpět a míříme ke kempu.
Po cestě vidíme u silnice dodávku,ve které je za volantem  – pes.
Pes stojí na zadních,přední packy položené na volantu a vyhlíží páníčka.
Bohužel jsme nestihli použít fotoaparáty včas a hafan se vydal ke druhému okénku,okolo kterého jsme procházeli.

Přicházíme do kempu a koukáme,že dalších pár SPZ se doplnilo do národnostního seznamu z odpoledne.
V kempu večeříme a posléze se s námi dávají do řeči dva mladí lidé z vedlejšího stanu.
On Francouz a ona Němka spolu cestují prázdninovou Evropou.
Naštěstí ani jim není angličtina rodným jazykem a tak konverzace s drobnými nejasnostmi zdárně pokračuje.
Nakonec se loučí a odchází do města za nočním životem a my zalézáme do spacáků.

20.7. – den 8. –  Bruggy (B) – Rotterdam  (NL) – 180 km / 4 hodiny

Adresa kempu:  Stadscamping, Rotterdam

Ráno jsou mokré stany,poprchává a je zamračeno.
Takže vyjíždíme připraveni na déšť,ale postupem kilometrů to vypadá,že se počasí umoudřuje.
Mraky jsou rozfoukávány větrem,takže nakonec je jen malinko nižší teplota okolo 21 st.C – což je oproti včerejšku v podstatě jediná změna.
Jedeme docela dlouho podle vodního kanálu,kde samozřejmě pluje mnoho lodí.
Po nějaké době vjíždíme do očekávaného placeného 7km tunelu a stále hledáme,kde nás zkasírují. Nikde nic,co by připomínalo mýtnici,takže jedeme dál a uvidíme.
Nakonec k našemu údivu je mýtná brána až 4km za koncem tunelu,před první možnou odbočkou.
Pokračujeme k Rotterdamu a s každým kilometrem se kterým se přibližujeme,houstne provoz a zvyšuje se počet pruhů na silnici.
Kličkujeme nadjezdy,podjezdy a tunely a když Martin konečně dojíždí na známý nadjezd s kruhovou křižovatkou,už to máme jen kousek.
Přijíždíme do poloprázdného kempu,kde jsme již spali vloni. Po krátkém odpočinku vyrážíme do města na prohlídku.
Jdeme podle přístavu s obrovskými nákladními loděmi,do centra a směřujeme na věž Euromast,kde holky ještě nebyly.
Procházíme krásným parkem,plným lidí s pikniky,sportovním náčiním a různě odpočívajícími.
Martin se s holkama vydává nahoru na věž a Bobr sedá na lavičku v parku a sleduje okolí.

Po prohlídce se opět vydáváme k centru a nakupujeme v Albi marketu a zastavujeme se na oběd v McDonaldu,kde jsou skoro stejně zmatení jako v Bruggách.
Ale tihle zase mají jiný systém a nebo málo táců…
Je nám divné,že skoro každý dostane k objednávce malinký kelímek dnem nahoru.
Po nějaké době (máme ho i my) chápeme,že je to pro ty,kterým něco chybí a po dodání zbytku objednávky si kelímek obsluha zase vezme zpět.
Ještě nás pobaví fronta žen a dívek na miniaturní toaletu (tedy podle popisu našich účastnic zájezdu),kam se vejde pouze jedna a druhá čeká v předsíňce.
Ostatní již tvoří nedočkavou frontu přímo mezi jedlíky. A že některé pozice,kdy to bylo zřejmě hodně akutní stály za pohled ….
Když si vzpomeneme,co všechno musí obsahovat WC v jakékoliv provozovně v ČR,aby bylo možno ho zkolaudovat,je to více než zajímavé srovnání.
Večer po návratu zase blbneme u stanů a tam také večeříme u přinesených plastových zahradních stolků a židlí,které jsou v kempu volně k dispozici.
Zalézá sluníčko,ale teplota je stále příznivá  atak rozebíráme  a hodnotíme dosud projetá místa.
Zítra nás čeká jen přejezd do Amsterdamu,takže si můžeme přispat.
Cena  kempu 45 E.

21.7. – den 9. –  Rotterdam (NL) -  Amsterdam (NL) – 90 km / 2 hodiny

Adresa kempu: Camping Vliegenbos, Amsterdam

Vyrážíme až před obědem a v poklidném tempu dorážíme do Amsterdamu.
Holky mají opět malinko nahnáno z mnoho proudých silnic s dunícími kamiony,ale vše plyne tak nějak v klidu a pohodě i když v rychlostech kolem 90-100 km/hodinu.
Ještě děláme okliku po městě a  jedeme se projet okolo letiště Schipholu a také podjet arénu fotbalového Ajaxu. Zase máme štěstí a zrovna když podjíždíme přibližovací dráhu,tak pojíždí nějaké Jumbo.
Pod arénou chceme zastavit ve Fanshopu,ale asi mají polední pauzu – tak jedeme dál.
Nakonec ještě musíme na výjezdu na dálnici zastavit,protože přechází rodinka kachen.
Celá tříproudovka naším směrem stojí a čeká. Podle informací od zde žijících Čechů,by to byl velikánský problém s místní policí,kdyby je někdo srazil !
Pak už jsme za chvilku v našem kempu,ubytováváme se a stavíme naše domečky.
Po chvilce odpočinku a sprše,vyrážíme do města. Cena kempu je 62,5 E, přičemž velkou část z toho tvoří „parkovné“ motorek (to je cena za 1 den).
Již nás nepřekvapuje „MHD“ na kanálech a po loňských zkušenostech s přehledem nacházíme správné molo a trajekt.
Tentokrát procházíme přímo velikánským vlakovým nádražím,kde se mísí snad všechny národy světa. Tedy ne,že by to před nádražím na náměstí bylo jiné…..

Absolvujeme projížďku lodí po kanálech v úmorném vedru.kdy ani blízkost vodní hladiny nás nijak neochlazuje. Nicméně je to zážitek,který za tu trochu potu stál.
Bavíme se,když vidíme,jak je řetězem připoutáno k zábradlí u kanálu kolo.

Tedy to by zde asi nebylo nic divného v městě,kde je kol tisíce úplně všude - kdyby to nebylo pouze přední kolo z bicyklu…Zbytek zřejmě někdo potřeboval – už jsme jako doma !
Procházíme centrum a okukujeme náš zítřejší cíl – Muzeum madame Thussaud,které vypadá zvenku mohutné. Také fronta před ním je docela slušná a tak se ptáme jednoho z černochů,kteří dělají pořadatele na vhodný čas.
Prý dopoledne je to lepší.

Na náměstí se hraje nějaký plážový fotbal a je tu spousta lidí,takže kluci nakukují na hřiště a holky se baví mezi holuby,kteří se tu slétají na turisty.
Nakupujeme si jídlo a vracíme se do kempu,kde se snažíme spořádat co jsme nakoupili.
Toto se nám nakonec po určitém úsilí daří a pak jen poleháváme.
Probíráme,co zítra a vysloveně si užíváme volna a odpočinku.
Usínáme s plnými bříšky……..

22.7. – den 10. –  Amsterdam (NL)

Adresa kempu: Camping Vliegenbos, Amsterdam

Vstáváme docela brzo a vyrážíme do města,na prohlídku Muzea voskových figur.
Znovu procházíme vlakovým nádražím,takže si zkracujeme cestu jak se dá.
Turistů je podstatně méně a i domácí (mimo obchodníků s čímkoliv) jsou ve výrazné menšině.
Ale i přes to musíme vystát menší frontu,pak kupujeme lístky a už jsme uvnitř.

Odmítáme speciálně placenou fotku s figurou prezidenta Obamy,kterou organizují v rámci prohlídky a výtahem vyjedeme do 3.patra.
Expozice je přehledně rozdělená,některé figury jsou jako dvojčata,jiné méně povedené,ale to se asi dalo čekat a je to také hodně věc názoru.
Jak se dalo čekat,děvčata se točí kolem Pitta,Beckhama, Clooneho,Conneryho a podobně.

Chlapi obdivují McPherson, Minogue,Van Der Vart a podobné krásky.
Prohlídka ubíhá,bavíme se a postupně se blížíme ke konci prohlídky.
Nakonec se ještě Bobr fotí v okně mrakodrapu se Spidermanem a už vidíme východ.
Jsme venku za 2 hodiny a i když to bylo fajn,asi jsme čekali malinko více figur.
Následuje další courání okolo kanálů,nákup nějakých suvenýrů (Iva nutně musela nakoupit něco se znakem konopí) a vracíme se ke kempu.
Je již zase vedro a tak se snažíme se najít nějaký park s jezírkem ke svlažení nebo koupaliště.
Koupaliště je nakonec nalezeno,ale bazének má tak 8x3m je to vysloveně dětské místo a místo jezera,ale nacházíme jen docela nevábné jezírko a pak ještě jedno,které je velice podobné.
Takže se vracíme do kempu a bereme za vděk sprchami v umývárnách.
Pomalu likvidujeme do báglů to,co již nebude potřeba a spřádáme plány na zbytek dovolené.
Konec lenošení,zítra se již začínáme vracet domů  - ale ještě jsou tu tací,co nás dokáží pobavit ...