sumoto_leden

Irán - legendy a skutočnosť

Súhrn je individuálnym hodnotením toho čo som zažil, čo som videl, čo nás sprevádzalo a čo ma obohatilo.

• Alfa a omega tripu je motorka, je to výsostné približovadlo , ktoré je Vašou poistkou, istotou, priateľkou a reprezentantom domoviny. Stávalo sa mi , že som bol citlivý na manipuláciu bez môjho povolenia. V dave sa stalo, že niektorý chytrák cvakal s ovládacími prvkami resp. sa šplhal na zaparkovanú moto. Nemám to rád a hlasne som to dával najavo. Našťastie to zaberalo. Naopak, kto bol slušný bez problémov si mohol spraviť selfie a hlavne nežné pohlavie to malo dovolené. V tom teple sa ľahko mohlo stať, že pri zaborení do asfaltu moto mohla privaliť dieťa a to som mal hlavne na mysli.
  • Plány a plánovanie slúžia k tomu , aby sme vedeli čo sme nesplnili a nestihli. Plán nie je dogma a ja som na tripe, takže zmena je život a vo veľkej väčšine to bola zmena pozitívna.
  • Musím sa touto cestou poďakovať Mrs. Ghazal ktorá sa chcela v Teheráne s nami stretnúť ale okolnosti tomu nepriali , tak sme komunikovali len telefonicky resp. WhatsUp. Na čom sme sa dohodli to platilo, organizácia fungovala a veľmi nám pomohla. Náklady na dočasný (preliminary) carnet boli 350 nevratných € .
  • Covid 19, bullshit s celosvetovou podporou , čo sa nakoniec potvrdzuje každým dňom. Covid existuje , Covid, opatrenia nerobil, robili ich zapredaní špinavci, ktorých bolo aj na Slovensku bezpočet. Nečakám, že budete so mnou súhlasiť.
  • Skutočné nebezpečie je presvedčenie o vlastnej neomylnosti , o výhradnej správnosti toho čo konáme bez ohľadu na okolie, arogancia a presadzovanie svojej pravdy, ak sa niečoho neviete vzdať , tak vo vlastnom záujme necestujte.
  • Partner do pohody aj do nepohody. Mal som šťastie , náhoda nás dala dohromady s Ferom na stretku BMW motorkárov. Odvtedy spoločne brázdime krajiny strednej Ázie, Rusko, Bajkal, Irán a čiastočne Indiu. Má aj chyby, je mladší a krajší, lepšie jazdí Off road , vie po rusky a zapamätal si spoločné pravidlá , ktoré nás chránia pred nedorozumeniami. No a keď náhodou k nemu dôjde, máme metódy ako to riešiť v krátkom čase bez následkov. Som preto rád, že môžem spoločne jazdiť cestou necestou  s týmto ojedinelým človekom.
  • Nie som rasista, ale afričana chcem stretávať v Afrike, vietnamca a číňana v ďalekej ázii, araba na Blízkom Východe a nie sa učiť žiť s ním ako sused na Slovensku, mimo odôvodnených prípadov legálneho pobytu. Naviac keď hráme falošnú hru so Shengenskou hranicou.
  • Otázka či ísť do takýchto krajín alebo neísť. Zásadné kritérium je o tom , či máte strach alebo sa tešíte. V druhom prípade cestujte. V prvom seďte doma. Svojho času som s manželkou bol v Maroku a súčasne tam cestovali aj traja motorkári tiež z Piešťan. Pri jednom z rozhovorov na ferry, mi vysvetlili , že mi nebudú robiť body guardov pre moju manželku, nerozumel som reči ich kmeňa. Hneď v Chefchauenu sme sa oddelili a cestovali bez nich, super trip. Oni tiež pokračovali do oblasti Riffu, kde vytláčajú motorkárov z cesty, čisté psycho hiii.
  • Turecko je krajina na míle dopredu od nás. Mestá a športoviská, univerzity a študentské mestečká, obchody a správanie sa personálu v nich. Tu ešte stále platí „zákazník , náš pán“. Úroveň služieb v gastre a ubytovaní a ceny potravín, báječné. Áno je tam veľká inflácia , možno to dáva skreslený pohľad, ale pre turistu je to zasľúbená krajina. Prístup policajtov k turistom je výnimočný. Ak sme mali problém niečo nájsť alebo riešiť , boli ochotní a jednoducho, pomáhali.
  • Irán , krajina dobrých ľudí , ale čo ja len už o tom viem, možno je to dobrota podobná úsmevom v Indii, kde okrem úsmevu nič iné nemajú a zúfalstvo ich situáciu len zhoršuje. V Iráne sú vzdelaní ľudia, bažia po slobode , ktorá im je upieraná. Veľký Ali stráži všetko a ja si želám , pre ľudí   s ktorými som sa stretol , aby táto nespravodlivosť čo najskôr skončila. Na druhej strane sa Irán má čoho obávať. Vystavené vraky áut atómových vedcov na ktorých boli spáchané vražedné atentáty, nedovoľujú poľaviť v ostražitosti a pripravenosti na obranu. Irán, krajina prírodných krás a ojedinelých historických pamiatok. Takto si chcem pamätať Irán a verím, že ostatné si zariadia Iránci sami.

V šuflíku mám ešte pripravené materiály na dobrodružstvo v Pamíre a na Bajkale, Kyrgistan a ostatné ..stany a tiež trip 2021 do Turecka a Iraqu. Ak bude zima dlhá , tak to dám.