Korzika 2012

Návrh na tento trip vznikol vlastne náhodou. Zvažoval som cestu do hôr. Hory rozumej miesta , kde môže byť aj pekne, ale na konci mája aj teplo a dostanete sa na moto relatívne vysoko. Na to ako najsť taketo miesto veľa možností nieje , pokiaľ také miesto mate dosiahnuť na motocykli. Balkán ? Teraz nie.. Pyreneje ? Na to treba viac dní dovolenky / aspoň 14 dní/. Alpy . Su moje obľúbené. Ale mnohé priesmyky sú či už pre zlé počasie, alebo sneh častokrát opakovane zatvorené . Tak musíte improvizovať a to som tentokrát nechcel. Korzika vyšla z výberu tak , že som v známej sieti kníhkupectiev našiel podrobnú mapu Korziky. A povrchom aj zeměpisnou šírkou sa zdala najvhodnejšia.Prípravy začaly ešte v januari zabookovaním trajektu . Najlepšie a najllacnejšie sa dostanete na Korziku z kontinentu - z Livorna. A do Livorna sa najrýchlejšie dostanem od nás cez Bratislavu - Graz - Villach - Mestre - Bologna - Florencia - Livorno. cca 1200 km. Cena trajektu obstaraného s päťmesačným predstihom ma vyšla na 165 EUR, ako spiatočný lístok pre 2 osoby a motocykel .

1. deň Handlová - Caorle, 867 km

Z Handlovej vyrážame v piatok 25.6.12 o 8.hodine. Cesta ubieha v pohode a za pekného počasia. Každý našinec, ktorý pozná túto cestu vie, že väčšina trasy je po ďiaľniciach. Tým pádom nijak moc zaujímavá. Zaradená 6- ka a státie na dotankovanie , kávičku a najedenie . S nájdením ubytovania máme trochu problém , lebo v kempoch nás ubytujú len na 2 noci.V doleuvedenom  sa však dohodneme .Okolo 17 hod. prichádzame do Caorle . V kempingu na pobreží mora s veľmi dobrou infraštrukturou prespíme jednu noc.  http://www.villaggiosfrancesco.com/index.aspx

2.deň Caorle - Maranello- Pisa, 479km

Zobúdzame sa do zamračeného rána. Trochu mám preto obavy z prechodu hrebeňa tiahnuceho sa cez Apeninský poloostrov. Pretíname ho diaľnicou medzi Bolognou a Florenciou.Tento úsek je v prestavbe a býva dosť dopravne preťažený. Celkom rýchlo však dorazíme do Bologni. V Bologni však trochu odbočíme a zamierime do Maranella. Je to kúsok cca 40 km. Myslím , že každý koho trochu zaujímajú autá vie čím je Maranello známe. Ideme navštíviť Múzeum Ferrari. Je a to treba dodať, aj v Modene . Ale pre mňa je Maranello len Maranello. Vstup do samotného múzea bez navštevy fabriky je 13 éčiek na osobu. Treba povedať , že čím viac sa k Maranellu blížite tým viac je zjavné, čo sa to tam vyrába. Nieje problém stretnúť vozidlo so spínajúcim sa koníkom v znaku na kapote - na ceste. Spravidla však vodiči áut, ktoré stretávate majú krásne červené košele. To znamená , že sú to asi testovacie jazdy . Ono zase nieje čo tajiť. Viete, kde ste, tak prečo by sa mali tieto klenoty automobilizmu schovávať. O múzeu vyprávať nebudem, treba tam ísť. My sme tam strávili cca 1,5 hodiny. Jedno však povedať musím. Nachádza sa tam akási sieň slávy. A silno na mňa zapôsobilo : ... beží tam videoprezentácia úspechov, ale aj a to čo ma tak trochu vrátilo v pamäti späť o niekoľko rokov, zoznam pretekárov ,ktorí zomreli v kokpite značky Ferrari. Tieto momenty sú pre tých ,ktorí si tých pár pilotov pamätajú emotívne silné a nenechajú vás chladným... Z Maranella pokračujeme do Pisy. Návštevu Piazza dei Miracoli so známou Šikmou vežou som mal viackrát na pláne , keď som tu - v Taliansku bol . Vždy to bolo tak nejak od ruky, tak som tam nešiel . Teraz ? Teraz som si to nenechal ujsť. Všetci, ktorí ste tam boli a videli ste vežu poviete , že šikmá teda je. Najzjavnejšie to však je ,keď sa postavíte bezprostredne pod ňu . Ak sa pozriete na jej podstavu, tak si uvedomíte jak veľmi je naklonená. Na námestí sa chvíľu zdržíme , lebo v jednom z blízkych kempoch budeme spať, tak si to užívame. Nakoniec nocujeme priamo v kempe v Pise. Cca 1 km západne od námestia Miracoli.

3.deň Pisa - Moriani plage, 68 km

Je nedeľa. Trajekt nám odchádza o 14:15 hod. Máme teda čas, tak sa potúľame po Pise , ale o cca 11. hod sme na móle prístavu v Livorne . S Pisy ideme do Livorna po ceste 1. triedy a po cca 25 km ste v prístave. Cesta je dobre značená , takže sa dá trafiť veľmi dobre aj bez navigácie. Na check-ine potvrdíme a obdržíme lístky na trajekt. Lístky pri objednávke nedostanete. Vlastne Vám príde potvrdzujúci e-mail s číslom , ktoré je dôležité pri komunikácii s prevádzkovateľom trajektov. A v samotnom prístave nám vytlačený potvrdzujúci e-mail vymenili za lístky na trajekt.Všetko ide podľa plánu , takže aj nalodenie aj odchod je v časovej norme . Pre nás z vnútrozemia to je zážitok, aj keď je to v krátkej dobe už tretí trajekt, ktorý absolvujeme. Po cca 3 hodinách už zjavne vidieť Korziku. Máme pekné počasie, tak vidieť aj po ľavej strane Elbu. O 18:30 sme v Bastii v prístave. Odchod s trajektu je dobre organizovaný až na hlavnú cestu v Bastii. My ideme na juh cca 35 km . Tam bude naše terajšie sídlo. Na pláži Moriani.Spať budeme 5 nocí kusok za obcou Figareto v komplexe La Valicella. Zvolili sme spôsob hviezdicovích výjazdov z jedného miesta a strategicky bližšie k Bastii nakoľko od tadiaľ nám pôjde skoro ráno trajekt domov a druhý dôvod bol - byť blízko k strategickej križovatky do Corte , Bastie a Bonifacia. Myslím ,že sme zvolili dobre a aj ubytovanie bolo veľmi dobré . /325 EUR na 5 nocí/   http://www.vacances-vallicella.com/

4.deň Figareto- Bonifacio- Figareto, 273 km

Po raňajkách ideme smer Bonifácio. Nájazd na cestu N 198 a ideme na juh. Vlastne na najjužnejšie miesta ostrova. Bonifacio je takmer na urovni Barcelony ,čo sa zemepisnej šírky týka. Takže aj keď idete len cca 130 km na juh idete ale takmer stale priamo , cesta sa minimálne kľukatí a dosahujete celkom dobrý rýchlostný priemer . My ale často stojíme, lebo fotíme a riadne si to tu užívame. Stále idete v blízkosti mora . Musím dodať , že vychodná časť ostrova je rovinatejšia a je chránená hrebeňom hôr, ktorý sa tiahne od severu na juh, od zlého počasia ktoré vraj častejšie býva na západnej strane ostrova. Aj keď vidieť nad vnútrozemím oblaky , tu na pobreži je krásne. Už v tomto období stretávame mnoho motorkarov a získavame si prirodzený rešpekt pre pôvod odkiaľ pochádzame. To vedia motorkári na západ od našich hraníc oceniť.Po asi 2 hodinách prichádzame do prístavu v cieli dnešného dňa. Bonifácio je na fantastickom meste. "Old town " je na skale nad mestom . A prístav je vlastne zátoka za touto skalou a tak je perfektne chránený. Takže si spravíme prechádzku starým mestom, z ktorého je krásny výhľad na prístav, ale aj otvorené more. A treba dodať aj na neďalekú Sardíniu, ktorej vzdielenosť od Korziky v týchto miestach je niečo okolo 15 km. Mám rád tieto "staré" mestá s úzkymi uličkami . Aj keď plné turistov , s množstvom obchodov , reštaurácii a kaviarničiek. A úprimne poviem je tu pre našinca draho . Lepšie sa oplatí najesť sa po ceste , čo aj urobíme. V mestečku sa zdržíme asi 4 hodiny Páči sa mi a tu musím podotknúť , že Vás nikto - ruzumej nikto nebuzeruje / musím použiť takýto expresívny výraz / za to , kde parkujete pokiaľ tým zásadne neobmedzujete premávku na ceste alebo chodcov. S motocyklom sme stáli na mieste , kde stálo ostatních hádam 50 motoriek v blízkosti prístavu Aj keď vedľa bolo platené parkovisko. Proste toleruje sa určitá forma slušnosti vodičov , ktorý ak zásadne nebmedzujú ostatných sú aj zo strany polície tolerovaní.Do Figareta, miesta kde máme dočasné útučisko prichádzame okolo 17 hodiny. Večer strávime na pláži Tyrhénskeho mora ,pretože ubytovanie máme priamo pri nej .

5. deň Figareto- Corte- Ajaccio- Figareto, 285 km

Na cestu do Ajaccia sa vydávame trochu skorej . Predpokladáme horšiu cestu, myslím tým kľukatejšiu. To sa samozrejme aj naplní, ale s kvalitným povrchom.Takže ideme smerom na Corte - cestou sa zastavujeme v Ponte Leccia a fotím si začiatok hlavného hrebeňa Korziky, ktorého súčasťou je najvyššia hora Korziky - Monte Cinto /2706 mnm/. Na niektorých miestach je vidieť ešte sneh. My ale pokračujeme na JZ na Venaco, Vivario a Col Vizzavona /1164 mnm/ Prechádzame vnútrozemím ostrova . Korzika je pre mňa nedotknutý ostrov priemyslom. Ja som tam nevidel jediný priemyselný komín. Pravdepodobne je hlavnou obživou ľudí žijúcich vo vnútrozemí poľnohospodárstvo . Výroba vína , kvalitných údenín atď.
   Rozpisovať sa ako to na Korzike vyzerá nechcem . Nepoviem, že tam je krásne. Je tam tak - inak. O tom je to cestovanie. Ja mám rád tento typ cestovania. Vnímať okolie zo sedla motorky. Nemusíš mať zaradenú šestku a prehnať sa okolím. Len tak vyklopiť prilbu a ísť. Viem , že mnohí ľudia si povedia, že za 4 dni si toho na Korzike ale vidieť nemohol . Ani som nechcel ! Povedal som si čo chcem vidieť ,kde chcem byť a tomu sa podriadim.
   Do Ajaccia prichádzame asi okolo 12 hodiny. Ajaccio je správnym strediskom ostrova . Nachádzajú sa tam všetky dôležité inštitúcie ostrova. A hlavne rodisko Napoleona Bonaparte. Je to veľmi rušné mesto. Prejdeme si staré mesto s Citadelou, s množstvom butikov, ale aj klasickým trhom na námestí. Závidíme ľuďom na pláži. Radi by sme sa schladili v mori . Čaká nás však cesta domov . A keď sa obzrieme na SV, neveští to nič dobré. Nad Vizzavonou je zatiahnuté. Ale inak sa sa domov dostať nedá. Respektíve dá , ale je to dobrá obkľuka . Tak ideme rovno do búrky. Na motorke to máme s manželkou "zmáknuté" a tak len navliecť nepremoky a ide sa do toho. Opatrnejšie v zátačkách . Zvykám si na nový stroj , s ktorým som na vode ešte nešiel Po prejdení priesmyku sú to už len prehánky. A pokiaľ prideme na východné pobrežie- tak ako to už býva- je krásne. Prejsť vnútrozemím Korziky a spraviť cca 300 km, chce to mať asi aj dobrú kondíciu. Ruky večer bolia jak sviňa. V televízíí večer sledujeme problémy, ktoré robí zemetrasenie. Hlavne v regione Emília Romagna v okolí Bologne a Modeny. My sme sa vlastne nachádzali v čase zemetrasenia v okolí. Ale nič sme nepocítili.

6.deň Figareto- Cap Corse-Saint Florent- Figareto, 192 km

Tento deň , aspoň podľa profilu ,to mala byť viacmenej taká oddychová jazda severom ostrova . V pláne máme dosiahnuť Cap Corse východnou stranou a vrátiť sa cez Saint Florent pravou stranou. Zobrali sme plavky s tým že si dáme nejaké dve zastávky pri mori na okúpanie.
Po prejdení Bastiou ,pokračujeme na sever po ceste D 80. Inak dopravné značenie je veľmi dobré, takže vás Bastiou naprieč dobre prevedie.Cesta na sever je kvalitou veľmi dobrá . Samozrejme niektoré úseky sú užšie, ale nejdete vyššie ako 50 mnm. Cestou si dáme oddych na okúpanie na pláži v Marine de Pietracorbara. Krásna zátoka s priezračnou vodou, s plachetnicami kotviacimi neďaleko pobrežia. Je teplo tak to okúpanie príde vhod. Samozrejme , že voda ešte nemá pre mňa potrebné teplotné parametre . Po asi 1,5 hodinovej pauzičke na okupanie  ideme ďalej na sever . Po asi 35 minutach dosahujeme symbolické miesto Cap Corse starý, ale zrekonštruovaný veterný mlyn "Moulin Matei". Motocyklom sa dostanete asi 50 výškových metrov pod neho. Z tohoto miesta je fantastický výhľad . Vidíte najsevernejšie miesta ostrova , prakticky pozdĺž západneho poloostrova Cap Corse , v diaľke SZ časť ostrova, ale aj na východ . Urobíme si zopar fotiek a pokračujeme po západnej strane poloostrova Cap Corse.
Po prejdení asi 2 km prišiel pre mňa malý šok. Prakticky sa stratila vozovka. Cesta na niektorých miestach mala cca 1 m asfaltu, ostatne šotolina. Netušíme však ,že to bude asi 20 km úsek . Ideme ho asi takmer hodinu. Nikde však nieje žiadne upozornenie a tak pokračujeme na juh. Cesta je ale krásna tým, že je zarezaná do svahov, ktoré príkro klesajú do mora. Na niektorých miestach je cesta vo výške 100-200 mnm . Ja to osobne nemusím, pretože mam zavrate z výšok. Radšej si nasadím GO-PRO kameru. Pozriem si to doma a sustredím sa na jazdu. V týchto chvíľach na tieto cesty by sa hodilo nejaké GS-ko. Samozrejme ma jazdci na týchto strojoch aj veselo predbiehajú. Po takmer 2 hodinách prichádzam do Saint Florentu . Prechádzame okolo krásneho zálivu. Východné pobrežie dosiahneme cez Col de Santo Stefano.

7.deň Figareto-Bastia- Figareto, 75 km

Na posledný deň si nechávame Bastiu. Je to druhé najvýznamnejšie mesto ostrova . Ale atmosférou aj celkovým pocitom z návštevy oboch najväčších miest je pre mňa významnejšie. Rušné mesto s významným prístavom . Význam prístavu je tak veľký , že neviem či je to tak stále ,ale keď sme prišli do Bastie my tak -a to som spomínal vyššie-nám ,ktorý sme vyšli z trajektu vytvorili cestu resp. uvolnili policajti kruhový objazd pri prístave na rýchle opustenie prístavu. Veľa vecí sa totiž dováža z pevniny a spolu s nami bolo na trajekte mnoho kamionov.
Bastia je pre mňa mesto protikladov. Na jednej strane v centre mesta množstvo obchodov s luxusným tovarom a na strane druhej nájdete v centre mesta pri starom prístave domy, ktoré ak si dobre prezriete ,tak poviete že sa do rána zosypú. Ale patrí to v Bastii k sebe a tvorí to zvláštny kolorit mesta. Nájdete tu množstvo kaviarničiek a reštaurácii. Navštívili sme hlavné námestie pri prístave ,starý prístav a citadelu nad mestom. Po nákupe suvenírov sa skoro poobede vraciame do Figareta. Pripravujeme sa na cestu domov. Pomaly sa lúčime s Korzikou.

8.deň Figareto- Bastia- Savona- Brescia- Lignano,576 km

Ráno vstávame o 4 hodine . Máme totiž zaplatený trajekt na kontinent. Pobalíme a tesne pred piatou sa síce neradi, ale lúčime s Moriani Plage . Do prístavu prichádzame okolo 5:45 hod. medzi prvými. Rampa na mólo je ešte zatvorená a tak čakáme. O 6:00 hod. sa rampa otvorí a my sme na check -ine ,zamestnancom vrátení a vykázaný do hlavnej budovi prístavu v Bastii ,kde je hlavný office našej spločnostim, u ktorej máme zabookované lísky do Livorna. My vieme , ale ešte z domu, že máme zrušený raňajší trajekt do Livorna, ale podľa e-mailovej komunikácie so zákazníckym centrom v Londýne mám na výber z 3 trajektov. Ešte doma som si teda vybral ten do Savony a pani mi to e-mailom potvrdila s tým že mi bude stačiť mať pri sebe na check-ine spolu s vytlačeným lístkon s Livorna aj tento potvrdzujúci e-mail. Ako sa ukazuje nastačí to. Privolaný " boss" nás teda odkáže na office Corsica Ferries. Samozrejme nahnevaní tam ideme s tým , že ako to už v týchto zemepisných šírkach býva office má už byť dávno otvorený - ale nieje. Jediný zamestnanec ,ktorý tam je ,samozrejme nič nevie. Pohľady mojej manželky na zamestnanca firmy mi hovoria , že by už živý nemal byť ! Asi o pol siedmej konečne prišla slečna , ktorá sa najprv zo všetkými vrúcne zvítala potom začala , krížom-krážom "ordinovať". Teraz sa nám zišlo tých pár lekcii z angličtiny ,ktoré máme za sebou . Slečna nám porozumie a prebookuje nám lístok za ale 30 éčiek na čo, ale nikde nedostanete prijímový doklad. Samozrejme na lístku je zmenaná cieľová stanica na Savonu, ale s cenou ako do Livorna. Ale máme málo času a potrebujeme sa do Savony dostať tak to nechávame tak . Sadáme na moto a letíme do prístavu. Všetko stíhame a po veľmi krátkej chvíli sa zavieraju obrovské nákladné dvere v zadnej časti trajektu a skôr ako je v pláne odchádzame . Miesto si nájdeme v jednej z veľkých reštaurácii ,ktoré na lodi sú. Občas navigáciou preverím polohu , kde sa loď práve nachádza. Zaujme ma však jej cestovná rýchlosť ,ktorá je 47 km/h. Cestou striedavo driememe ,alebo prehodíme zopár viet . Pobrežie Ligúrie je vidieť asi až keď sa priblížime na cca 15 km. Je zamračené, ale neprší.
Vylodenie z trajektu je rýchle a do 20 min. sme už na diaľnici smer Janov. Pred Janovom sa dávame na sever na Milano, Piacenzu, Bresciu, Mestre . Z diaľnice schádzame až pri Latisane. Cestou si dávame prestávku na jedlo a kávičku- takú tú pravú taliansku- silnú ,ktorá vás zaručene postaví na nohy. Od Brescie do Mestre sú stale tri pruhy diaľnice a my len málokedy ideme v tom strednom. Držíme si dobré tempo a 540 km zo Savony do Lignana spravíme za nie viac ako 6 hodín . Po tomto dni sme boli dosť unavení , ale sme to ako sa hovorí "dali". Spíme v kempingu v Lignane z dobrou infraštrukturou. A hlavne bezprostredne v blízkosti mora.

9.deň Lignano- Graz- Bratislava, 804 km

Z Lignana odchádzame cca o 8. hodine do Handlovej prídeme o 17:45. Cestou stojíme na dotankovanie kávu ,ale pri Gráz-i si doprajeme aj výdatný obed. Cesta je uplne v pohode a na počudovanie nám ani neprší. Išli sme totiž či už autom alebo motocyklom tadeto viackrát ,ale vždy pršalo aspoň na určitích úsekoch určite. Máme teda dobré tempo . Bolí nás však aj zadok a ten už odmieta byť "ticho" a tak sa ozýva.Od Eisenstadt-u stojíme už len takticky na pretiahnutie tela . Za pekného počasie prichádzame šťastní domov.

Záver

Na záver musím povedať dovolenku sme absolvovali na Yamahe Fazer 8 ,ktorý sme si zaobstarali vlastne mesiac a pol pred dovolenkou. Yamaha čo sa týka spoľahlivosti nesklamala. Urobili sme 3622 km s priemernou spotrebou 5,7 l/ 100 km. Benzín sme tankovali od 1,47 eur /l až po 1,87 eur/l. Na Korzike stál benzin okolo 1,7 eur/100km. Za benzín sme dali cca 370 eur. Ubytovanie 400 eur. Trajekt 195 eur aj so zmenou .Celkovou sme minul cca 1450 eur pre 2 osoby.
Dovolenka vyšla do bodky . Na motorke je to totiž dosť aj o improvizácii. Tentokrát sme však išli podľa plánu.
A Korzika ? Tá sa nám veľmi páčila. Je to destinácia nie tak ďaleko . Ste v priemyslom nedotknutej krajine. Veľmi dobré cesty. Ochotní ľudia Vám pomôcť. Jasné ! Majú na všetko čas. To je im južansky vlastné. Ale nemali sme v zásade s ničím problém. A určite sa tam vrátime .